بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر كل روابط عمومی وزارت نیرو: پرمصرف‌ها، یارانه کمتری دریافت می‌کنند

علی اکبر کاظمی با اشاره به اینکه شهرها بر اساس گرمسیری و سردسیری بودن برای تعیین الگوی مصرف برق تقسیم بندی شده‌اند، گفت: بر این اساس کسانی که بالاتر از الگوی تعیین شده، برق مصرف کنند یارانه کمتری دریافت می‌کنند.

1400/10/24
|
13:38
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی عملکرد وزارت نیرو با علی اکبر کاظمی مدیر کل روابط عمومی وزارت نیرو به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی اکبر درباره نظام تعرفه جدید برق گفت: در گذشته نظام تعرفه‌ای در حوزه انرژی هدفمند و عادلانه نبوده است زیرا یارانه‌ای که به انرژی برق پرداخت می‌شد، به مصرف تعلق می‌گرفت، به این معنا که هر کسی، بیشتر مصرف می‌کرده است یارانه بیشتری دریافت می‌کرده است.

وی با یادآوری ماهیت یارانه که برای اقشار ضعیف جامعه است، اظهار کرد: حتی اگر نتوانیم برای افراد ضعیف جامعه فقط یارانه در نظر بگیریم، حداقل برای همه اقشار جامعه و به طور مساوی این یارانه تعلق بگیرد اما نظام تعرفه‌ای که در گذشته وجود داشته است برای افراد ثروتمندتر و پرمصرف تر، یارانه بیشتری فراهم می‌کرده است. در حقیقت پرمصرف‌ها از یارانه و حقوق کم مصرف‌ها استفاده می‌کردند.

مدیر کل روابط عمومی وزارت نیرو در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از اصلاح نظام یارانه‌ای جدید در حوزه برق گفت و بیان کرد: الگوهایی برای همه مناطق تعریف شده است. برای مناطق عادی مانند تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز در زمستان و فصول غیر گرم، 200 کیلووات الگو معین شده است. برای فصول گرما، برای این مناطق عادی 300 کیلووات در نظر گرفته شده است. این الگو بر اساس یک استاندارد مشخص است و کفاف زندگی همه افراد را می‌دهد.

کاظمی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو افزود: کسی که بالاتر از الگوی تعیین شده مصرف کند، هزینه‌های تعرفه‌ای او به صورت پلکانی افزایش پیدا می‌کند و در حقیقت یارانه کمتری دریافت می‌کند. بیش از 75 درصد از مردم در این فصل از الگوی استاندارد پیروی می‌کنند. 20 درصد از مردمی که بالاتر از الگو مصرف می‌کنند، مقدار اندکی افزایش دارند و با یک مقدار مراقبت می‌توانند به سطح الگو باز گردند. حدود 3 تا 5 درصد از جامعه مصرف خیلی بیشتری از الگو دارند و باید هزینه برق مصرفی‌شان را بدون یارانه پرداخت کنند.

وی همچنین از متفاوت بودن الگوی مصرف برای مناطق گرمسیر گفت و اظهار کرد: در مناطق گرمسیر در فصول گرم متفاوت است. در این تقسیم بندی چهار منطقه گرمسیر تعیین شده است که الگوی مصرف تا سه هزار کیلو وات هم می‌رسد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی