بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق: ارز ترجیحی فسادزا به معیشت مردم گره خورده است

آل اسحاق با اشاره به اینکه 60 میلیون ایرانی درآمد متوسط به پایین دارند، گفت: موضوع ارز ترجیحی به سرنوشت زندگی این افراد مربوط است. البته بدون تردید ذات ارز چند نرخی فسادزا است اما این فساد در مقابل مصلحت معیشت مردم قرار دارد.

1400/11/06
|
09:33
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص اما و اگرهای حذف ارز ترجیحی با دکتر یحیی آل اسحاق، وزیر پیشین بازرگانی و رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به صورت تلفنی گفتگو کرد.

یحیی آل اسحاق با بیان اینکه درآمد 60 میلیون نفر از جمعیت متوسط به پایین است، گفت: این افراد در شرایطی قرار دارند که درآمدهایشان با هزینه ها هماهنگ نیست و در واقع درآمد این دسته از جامعه کمتر از هزینه ها است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه سیاستمداران به زندگی و معیشت 60 میلیون ایرانی که درآمدهای متوسط به پایین دارند، اظهار کرد: در حال حاضر تورم اعلامی بین 40 تا 50 درصد است. این تورم متوسط قیمت 300 قلم کالا است که بانک مرکزی یا مرکز آمار اعلام می کند اما در رابطه با 60 درصد از مردم حدود پنج حوزه هزینه ای وجود دارد که 70 درصد از هزینه مردم را شامل می شود.

وزیر پیشین بازرگانی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره این پنج حوزه بیان کرد: اجاره مسکن، خورد و خوراک، بهداشت، آموزش و پوشاک پنح حوزه ای هستند که یک خانواده متوسط 70 درصد از درآمد خود را صرف این حوزه ها می کند. متاسفانه تورم این بخش ها بیش از 50 درصد و بیش از 70 درصد است. یک خانواده در این شرایط به سختی می توانند زندگی خود را به ویژه در حوزه معیشت اداره کند.

وی با تصریح بر این موضوع که سیاست مداران نمی توانند به زندگی 60 میلیون ایرانی با درآمد متوسط بی توجه باشند، عنوان کرد: موضوع ارز ترجیحی به سرنوشت زندگی این افراد مربوط است. البته بدون تردید ذات ارز چند نرخی فسادزا است اما این فساد در مقابل مصلحت معیشت مردم قرار دارد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه از تولید تا توزیع و نگهداری ارز دو نرخی سوء استفاده و فساد زیادی صورت می گیرد، گفت: تک نرخی شدن ارز کمال مطلوب است اما از سوی دیگر معیشت مردم نیز به این ارز 4200 تومانی گره خورده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی