بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: حضور پررنگ مقامات خارجی در مراسم تحلیف یکی از دستاوردهای برجام است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به حضور پر رنگ هیات‌های خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهور گفت: حضور پر رنگ مقامات خارجی در مراسم تحلیف یکی از دستاوردهای برجام است.

1396/05/18
|
10:00

مرتضی صفاری، در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو ، در ارتباط با سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و دیدارهایی که با مقامات کشورمان در سطوح مختلف با محوریت موضوع برجام داشت خاطر نشان کرد: خانم موگرینی در این ملاقات‌ها تاکید کردند که برجام یک سند بین المللی است و باید کشورهایی که این توافق را امضا کرده اند، متعهد به حفظ آن باشند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اتحادیه اروپا موافق با نوع برخورد رئیس جمهور آمریکا با برجام نیست، افزود: این موضوع را اتحادیه اروپا به صورت رسمی اعلام کرده و سفر خانم موگرینی به تهران و مذاکراتی که صورت گرفت در راستای تقویت سند برجام بود.

وی به حضور پر تعداد هیات‌های خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهور نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع یکی از دستاوردهای برجام است. برجام در برخی از حوزه ها فضای خوبی را برای کشور ایجاد کرده و ما باید از این فضا به خوبی استفاده کنیم.

این نماینده مجلس در بخشی دیگر از صحبت‌ها خود به مواضع غیر اصولی و پر نوسان تیم جدید کاخ سفید، در مورد برجام اشاره کرد و گفت: این مواضع باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای برخی از شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ اروپایی شده و این موانعی را برای سرمایه گذاری‌ و حضور آن‌ها دربازار ایران ایجاد کرده است. ما باید برای از بین بردن این فضا فعال‌تر شویم و دیپلماسی فعال سیاسی، اقتصادی و بانکی را در این چارچوب به کار بگیریم.

صفاری به تنش‌های موجود بین اتحادیه اروپا و آمریکا در ارتباط با موضوعاتی چون توافقنامه پاریس و ملغی کردن موافقتنامه تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا از سوی دولت ترامپ افزود: در حال حاضر نگاه رهبران اروپایی به سیاست‌های ترامپ محتاطانه و همراه با ابهام است و آنها از شرایط به وجود آمده راضی نیستند به نحوی که نگرانی و نارضایتی خود را در مذاکرات مطرح کرده‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت‌های خود گفت: سیاست‌های خصمانه آمریکا نمی‌تواند پایدار باشد و آن‌ها مجبور خواهند بود در این سیاست‌ها تغییراتی را به وجود آورند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی