صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی استان تهران گفت: ما در تهران مسیرهای گردشگری را تعریف کردیم و مجموعه های فرهنگی-پذیرایی، موزه ای-پذیرایی به وجود می آوریم تا مکمل درآمدزایی برای این تأسیسات باشد.

برنامه «رواق تماشا» با موضوع مشکلات سرمایه گذاری در حوزه گردشگری با حضور علیرضا جعفری معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی استان تهران، سید نصیر رزاتی عضو انجمن هتل داران و مدیر و مالک هتل آرتا جزیره قشم، مهندس محسن قریب رئیس سازمان ایرانگردی و جهانگردی، دکتر محمد عبدالعلی پور مدیر اسبق موزه ها و کاخ موزه های میراث فرهنگی کشور و کارشناس و پژوهشگر سرمایه گذاری گردشگری و آثار تاریخی، اسفندیار حیدری پور مدیر شرکت سمگا خصوصی و عبدالحسین کفیری معاون شرکت پارس کیمیا(سمگا) روی آنتن رادیو گفت و گو رفت.

در ابتدای این برنامه محسن قریب رئیس سازمان ایرانگردی و جهانگردی در خصوص وضعیت گردشگری در کشور گفت: گردشگری کشور ما معضلات زیادی را از سالیان گذشته به ارث برده و بعد از طرح موضوع تحریم ها مشکلات چند برابر شده است و در همه بخش ها صنعت گردشگری دچار مشکل شده است و کشور ما بعد از موضوع برجام گام های خوبی را برداشت و ورود گردشگران خارجی هر روز بیشتر می شد و ضرورت احداث هتل های جدید باعث ورود سرمایه گذاران به این بازار شده بود و شرایط به این سمت می رفت که اوضاع مطلوبی را در کشور تجربه کنیم.

او ادامه داد: در طی این چندماه که نقض برجام اتفاق افتاد، صنعت گردشگری در هاله ای از ابهام قرار گرفت و دچار مشکلات عدیده ای در آژانس ها به دلیل گران بودن بلیت و کاهش پروازها شده است و تعداد کارمندان هتل ها نیز کاهش یافت.

رئیس سازمان ایرانگردی و جهانگردی در خصوص اینکه چه معیار و ملاکی برای کاهش یا افزایش گردشگران دارید، عنوان کرد: ملاک سازمان میراث فرهنگی مهر گذرنامه است و آمار ما در سطح کشور به این گونه است که روزانه عده زیادی از کشور خارج و به آن وارد می شوند و بخشی که در هتل ها استقرار دارند، توریست های اروپایی هستند و بخشی هم از کشورهای عربی برای زیارت می آیند.
قریب با اشاره به اینکه اکثر هتل ها حدود 10 تا 20 کنسلی دارند و تعداد گردشگران کاهش یافته است، افزود: امیدواریم با ایجاد شرایط مطلوب در کشور بتوانیم بخشی را در کشور جبران کنیم و بسته های تشویقی و حمایتی خاصی ارائه شود تا دولت بتواند در تمام جنبه های مختلف جبران کند.

در ادامه محمد عبدالعلی پور مدیر اسبق موزه ها و کاخ موزه های میراث فرهنگی کشور و کارشناس و پژوهشگر سرمایه گذاری گردشگری و آثار تاریخی در رابطه با بهره برداری از 30 هزاراثر تاریخی که قابلیت مرمت و تبدیل شدن به هتل و رستوران دارند، تشریح کرد: در کشور ما با توجه به تعدد و تنوع آثار ورود بخش خصوصی تا مقطعی امکان پذیر نبود، اما خوشبختانه با قانونی که مجلس تصویب کرد، صندوق احیا و مرمت آثار تاریخی و بهره برداری از آن سازوکار بناهای تاریخی را دولت تسهیل کرد.

عبدالعلی پور افزود: همین امر موجب شد در این حوزه قوانین بسیار خوب و قابل توجهی در حوزه میراث فرهنگی داشته باشیم. علت اجرا نشدن این قوانین به سیستم و ساختار باز می گردد و نوعی کج سلیقگی است؛ وگرنه ما هیچ مشکلی برای واگذاری این بناها نداریم.

او با ابراز امیداوری گفت: تعداد زیادی از این اماکن مثل کاروانسرای سعدالسلطنه در قزوین به گونه ای بود که سازمان میراث فرهنگی بودجه ای برای مرمت آن نداشت، اما این مجموعه به بخش خصوصی واگذار و مرمت شد و به خوبی از آن حفاظت می شود.

در ادامه علیرضا جعفری معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی استان تهران در خصوص شرایط سرمایه گذاری و گردشگری در تهران گفت: این شرایط برای بخش خصوصی ملموس است و تغییرات ایجاد شده را از راه نوسان دلار احساس می کنند. در بخش سازمانی و دولتی تفاوت چندانی را نسبت به سنوات گذشته احساس نکردیم و این در حالی است که تعداد متقاضیان ما در بخش سرمایه گذاری طبق آمار به مراتب رشد یک و نیم برابر داشته است.

جعفری ادامه داد: به رغم مشکلات ظاهری پیش آمده در حوزه های اقتصادی در هتل ها و دفاتر آژانس مسافرتی، تعداد تأسیسات گردشگری که تا هفته دولت به بهره برداری رسید، افزایش چشمگیر یافته است. نگاه دستگاه های موثر در صدور مجوز به طور مستقیم و غیرمستقیم به سرمایه گذاری نزدیک می شوند و با سیاست گذاری های انجام شده و با فوریت صدور مجوز در مراکز عالی سرعت بیشتر شده است و دستگاه ها نیز به دنبال افزایش و تعدد تعداد تقاضاها هستند. البته خیلی از سرمایه گذاری ها از گذشته و به صورت محدود بوده است، اما توسعه فضاهای گردشگری مثل بوم گردی و مجموعه های فرهنگی و پذیرایی برای ما جزو بخش های قابل لمس بوده است.

معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی استان تهران افزود: ما در تهران مسیرهای گردشگری را تعریف کردیم و بنا را بر این گذاشتیم که مجموعه های فرهنگی-پذیرایی، موزه ای-پذیرایی به وجود بیاوریم تا مکمل درآمدزایی برای این تأسیسات باشد.

او در خصوص برخورد سلیقه ای در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری نیز عنوان کرد: یکی از اتفاقات خوب در سال 97 ورود مستقیم سازمان مدیریت در بخش مرتبط با کلیه دستگاه های استانی بوده است؛ یعنی چشم انداز استان ها را به صورت تک به تک تا سال 1400 به صورت مدون و واقعی ارائه کرده است.

در ادامه اسفندیار حیدری پور مدیر شرکت سمگا خصوصی در خصوص وضعیت سرمایه گذاری این شرکت گفت: اولین پروژه ما هتل فرودگاهی امام (ع) بود که جزو پروژه های موفق ما بود که در این حوزه به بهره برداری رسیده است و در مجموع با 500 اتاق خدمات می دهد و سطح اشغال آن قابل قبول بود و با توجه به خروج ایرلاین ها از کشور کاهش یافته اما هنوز سطح اشغال مطلوب خود را دارد.

مدیر شرکت سمگا یادآوری کرد: علاوه بر این، مجموعه هتل پنج ستاره در سیرجان، هتلی در کاروانسرای وکیل کرمان، هتل پنج ستاره تهران و گراند هتل قزوین را داریم. در آخرین همکاری با سازمان میراث فرهنگی کشور تفاهم نامه ای در خصوص ایجاد هلدینگ صنایع دستی امضا کردیم تا شرکت ها و استارت آپ ها نیز بتوانند در این زمینه فعال باشند.

مرتبط با این خبر

  • نوروز98؛ از اتوبوس گردشگری پایتخت جا نمانید

  • موقعی گردشگری ارزش بیشتری دارد که گردشگر خارجی به کشور بیاید و ارز وارد کشور کند

  • نیازمند مهندسی گردشگری هستیم/ رقابت پذیری شاخص مهم اقتصاد گردشگری

  • اقبال چشمگیر گردشگران خارجی برای اقامت در فضاهای بومی

  • تبلیغات و بازاریابی از ارکان اصلی در اقتصاد گردشگری است

  • شهر تبریز تمام فاکتورهای گردشگری را داراست

  • گردشگری؛ مهم ترین محور در شرایط کنونی اقتصاد است

  • از نظر رشد گردشگری، جزو کشورهای رتبه نخست هستیم

  • قدیمی ترین جنگل های کره زمین در ایران ماست

  • عده ای در مجلس مخالف تخصیص بودجه برای گردشگری هستند