رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رئیس فراكسیون فرش و صنایع دستی در مجلس: مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

وقف چی گفت: به مردم توصیه می کنم برای حفظ هویت ایرانی و رونق اشتغال جوانان هم که شده سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند.

1397/10/24
|
09:24

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع فرش دستبافت ایرانی از اوج شکوه تا نابودی و در ارتباط تلفنی با علی وقف چی رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی و نماینده مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

وقف چی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: امروز در شرایط تحریم احتمالی یکی از صنایعی که می تواند روی پای خود بایستد و ظرفیت صادراتی داشته باشد فرش است.

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی افزود: ما نمایندگان برای حمایت از این محصول با ارزش در اوایل ورود خود به مجلس، بزرگ ترین فراکسیون مجلس یعنی فراکسیون فرش و صنایع دستی را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد: تا به الان نمایندگان مجلس تمام توان خود را برای پر کردن خلأهای قانونی در این رابطه به کار گرفته اند و آخرین اقدامی که انجام شده اختصاص معافیت مالیاتی به مراحل تهیه، تولید و صادرات فرش ایرانی و صنایع دستی است که امیدواریم در صحن علنی مجلس و شورای نگهبان نهایی شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی مربوط به مسائل بیمه ای و نمایشگاه های داخل و خارج کشور و خیلی از موارد دیگر پس از 10 سال راکد ماندن، با بیش از 82 رأی در مجلس تصویب شد و خیلی از دغدغه های این بخش را مرتفع کرد.

وقف چی گفت: ما از طریق مجاری قانونی، خلأهای احتمالی را برطرف کردیم و آخرینِ آن، تصویب وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود که البته شورای نگهبان ایراداتی به این موضوع گرفته است.

وی افزود: امروز یک کارخانه دار شاید با کمتر از سه میلیارد تومان سرمایه گذاری محصولات خود را شبانه روز تبلیغات می کند اما به ندرت می بینیم تاجران و فروشندگان داخلی در بخش خصوصی تبلیغات، فعالیت کنند و تمام تکیه آنها به حمایت دولت است.

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی با انتقاد از بازارمحور نبودن محصولات تولیدی کشورمان بیان داشت: ما فرش را تولید می کنیم تا بازار آن را قبول کند غافل از اینکه اول باید سلایق جهانی در بازار فرش را شناسایی کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: به دلیل افزایش قیمت دلار و با وجود تحریم ها، صادرات فرش ایرانی از نظر حجمی بیشتر از گذشته شده و امروز به بیش از دو برابر رسیده است.

وقف چی، گران بودن قیمت فرش دستبافت ایرانی را اصلی ترین دلیل عدم تمایل مردم به خرید آن دانست و گفت: به مردم توصیه می کنم برای حفظ هویت ایرانی و رونق اشتغال جوانان هم که شده سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند.

دسترسی سریع
رواق تماشا