رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

درگفتگو با عضو اتحادیه صادرات فرش دستباف؛ هدف امریکا از تحریم فرش ایران چه بود؟!

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت: یکی از دلایل مهم آمریکا در برگرداندن تحریم ها در حوزه فرش، از بین رفتن اشتغال و آسیب های بسیار زیاد برای ما است.

1398/05/15
|
11:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تولید صادرات محور محصولات صنایع دستی و بومی با حضور مرتضی حاجی آقامیری عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران و دکتر محمد حسین برخوردار کارشناس اقتصادی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حاجی آقامیری در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با اشاره به ظرفیت گسترده ایران برای تولید و صادرات فرش و صنایع دستی گفت: متاسفانه ما به جای حمایت از معدود حوزه های مزیت دار در عرصه جهانی به سراغ حوزه های دیگر رفتیم که در نتیجه رتبه خود را در رقابت های تنگاتنگ جهانی از دست خواهیم داد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران افزود: ایران در گذشته در تولید فرش رتبه اول را داشت که مدتی هند جایگاه اول را از ما گرفت و با توجه به افزایش نرخ ارز مجددا جایگاه اول را به دست آوردیم اما با توجه به اتفاقات سال گذشته احتمالا جایگاه اول را از دست خواهیم داد.

حاجی آقامیری با انتقاد از نبود برنامه و نگاه جامع به حوزه فرش و صنایع دستی عنوان کرد: یکی از دلایل مهم آمریکا در برگرداندن تحریم ها به حوزه فرش این بود که از بین رفتن اشتغال در این حوزه نارضایتی و آسیب های بسیار زیادی را برای ما خواهد داشت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران با تأکید بر لزوم برنامه ریزی مشخص در حوزه صنایع دستی گفت: ما با بی توجهی به کیفیت محصولات تولیدی در حوزه صادرات، حتی بازارهای صادراتی بین المللی را نیز از دست خواهیم داد چراکه مصرف کنندگان با بازارهای دیگر کشورها در ارتباط اند.

در ادامه، برخوردار پروسه طولانی دریافت مجوزها را عاملی برای از دست دادن بازارهای صادراتی دانست و گفت: تا زمانی که اقتصاد در دست دولت است و حجم پرسنل و اقدامات در گردش خود را کاهش ندهد معضل و مشکلات هنرمندان صنایع دستی حل نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به پتانسیل ویژه ایران از نظر تولید زعفران، فرش و پرورش گل، میگو و خاویار گفت: متاسفانه از همه این موارد غفلت کرده ایم و تمام فکر و ذهن دولتها این است که اقتصاد را در دست خود بگیرند.

برخوردار در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" تأکید کرد: دولت در گام اول باید به سمت الکترونیکی شدن حرکت کند و در گام دوم بخش خصوصی سالم را ایجاد نماید.

این کارشناس اقتصادی در پایان به نقش تعاونی ها و آموزش تکنولوژی های روز دنیا در بهبود وضعیت صنایع دستی ایران اشاره کرد و گفت: تولید صنعتی ما باید صادرات محور شود اما متاسفانه دولت توجهی ندارد.

دسترسی سریع
رواق تماشا