رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

مدیر عامل شركت سفركارت ملی: موقعی گردشگری ارزش بیشتری دارد که گردشگر خارجی به کشور بیاید و ارز وارد کشور کند

مدیر عامل شرکت سفرکارت ملی گفت: از دید کلان تر و ملی، موقعی گردشگری ارزش بیشتری دارد که گردشگر خارجی به کشور بیاید و ارز وارد کشور کند و با هزینه هایی که داخل کشور انجام می دهد این رقم را افزایش دهد.

1396/03/04
|
10:25
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع اقتصاد گردشگری و با حضور مهندس محسن قریب عضو هیئت مدیره سازمان ایرانگردی و جهانگردی و امیر سپهری مشاور سرمایه گذاری شرکت ایرانگردی و جهانگردی و مدیر عامل شرکت سفرکارت ملی به روی آنتن رفت.

مهندس محسن قریب با اشاره به درآمدزایی بالای گردشگری گفت: بعد از صنعت نفت و خودرو، گردشگری سومین صنعت درآمدزای جهان است. صنعت گردشگری به عنوان استراتژی توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برای بسیاری از کشورها پذیرفته شده است و به آن توجه ویژه ای می کنند.

وی حوزه گردشگر را گسترده دانست و عنوان داشت: شمولیت این صنعت به واحدهای اقامتی، پذیرایی، صنایع دستی، حمل و نقل و بسیاری از بخش های مختلف اقتصادی جامعه مرتبط است و به لحاظ همین گستردگی از درجه اهمیت زیادی در راستای درآمدزایی و خلق ثروت برخوردار است.

عضو هیئت مدیره سازمان ایرانگردی و جهانگردی با بیان اینکه در کشورهای گردشگر پذیر تمهیدات ویژه ای را برای گردشگران در نظر گرفته اند، عنوان داشت: در حقیقت یکی از اصلی ترین راه ها برای افزایش درآمدهای کشورها ورود گردشگر است. بر اساس آمارها سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی کشورهای گردشگرپذیر، ده درصد است اما بعضی از کشورها که اقتصادشان بر مبنای گردشگری می چرخد، تا 50 درصد از تولید ناخالص ملی شان را هم گردشگری در بر می گیرد.

وی با اشاره به ایران اظهار داشت: متاسفانه آمارهای لازم در ایران در خصوص میزان و سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی مشخص نیست و درصد بهره مندی بسیار پایین است. سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی 4.3 است که از نرم جهانی بسیار پایین تر هستیم. بنابراین باید بسیاری از عقب ماندگی ها را جبران کنیم تا به نرم جهانی برسیم.

در ادامه امیر سپهری در تعریف گردشگر و گردشگری گفت: بر اساس تعریف سازمان جهانی UMWTO، گردشگر کسی است که بیش از یک شب در محلی غیر از محل خودش اقامت داشته باشد. این اقامت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و حتی یک دیپلمات هم که در یک مکانی حضور دارد، گردشگر است و همچنین کسانی که برای کار و تجارت و فعالیت های مذهبی و دیدار و یا درمان به محل دیگری آمده باشند.

مدیر عامل شرکت سفرکارت ملی با اشاره به اینکه دو نوع توریسم داریم، ابراز داشت: یک نوع توریسم داخلی است که هموطنان ایرانی هستند و به شهرهای مختلف می روند و صنایع دستی را می خرند و از اقاماتگاه های مختلف استفاده می کنند.

مشاور سرمایه گذاری شرکت ایرانگردی و جهانگردی ادامه داد: از دید کلان تر و ملی، موقعی گردشگری ارزش بیشتری دارد که گردشگر خارجی به کشور بیاید و ارز وارد کشور کند و با هزینه هایی که داخل کشور انجام می دهد این رقم را افزایش دهد. کشورهای مختلفی در دنیا هستند که رتبه های خوبی از نظر جذب گردشگر دارند و گردشگر به عنوان عامل بهره وری محسوب می شود.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
رواق تماشا