اینجا چراغی روشن است شنبه‌ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

اينجا چراغي روشن است

راز و رمز لالایی/ گهواره؛ سنگ صبور مادران ایرانی

پژوهشگر موسیقی نواحی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، لالایی‌های ایرانی را دارای راز و رمز‌هایی دانست که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت.

1400/11/04
|
11:30
|

هوشنگ جاوید در مصاحبه با برنامه "اینجا چراغی روشن است" رادیو گفت‌وگو؛ لالایی‌ها را مضامینی عاشقانه خواند که می‌توان به درون مایه و میزان مهرورزی هر قوم پی برد.

آنچه اقوام نسبت به فرزند خود متصور هستند، از روی لالایی‌ها بروز می‌یابد؛ هرچند تحت تاثیر باورهای قومی و نگرش‌های اقتصادی و فرهنگی نیز هست ولی گلایه و شکایت و اعتراض و داستان نیز در لالایی دیده می‌شود.

وی افزود: لالایی موسیقی مشترک مادران در تمام نقاط گیتی است؛ این مادران دارای هر فرهنگی باشند، با نغمه لالایی آشنا هستند که در گوش کودکان حالتی ایجاد می‌کند که او را به خوابی آرام فرو می‌برد و به آرامش می‌رساند.

جاوید در عین حال تاکید کرد: گاه لالایی‌ها برای کودکان ساخته نشده؛ بلکه درد دل زنان از جور زمانه است که گهواره کودک برای این زنان سنگ صبوری است که درد دل خود را باز گو می‌کنند.

این استاد موسیقی به رادیو گفت‌وگو گفت: لالایی کودک را به آرامش دعوت می‌کند و به یک ارتباط عاطفی ژرف می‌رساند و در ایران راز و رمزی در لالایی نهفته است که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت.

*لالایی به جغرافیا بستگی دارد

همچنین علیرضا شریفی یزدی، مشاور و روانشناس با حضور در استودیوی پخش برنامه "اینجا چراغی روشن است" با اشاره به مفهوم لالایی‌ها اظهار کرد: این روزها که متاسفانه موسیقی مشکلاتی را برای نسل نو ایجاد کرده، کودکانی که با لالایی آشنا می‌شوند، در سال‌های بعد به موسیقی سنتی گرایش بیشتری پیدا می‌کنند. مادرها علاوه بر اینکه لالایی می‌گفتند، غم، غصه، خواسته‌ها، آرزوهای فروخورده و نگرانی‌ها را بیان می‌کردند.

وی با بیان اینکه لالایی به شدت به جغرافیا وابسته است، گفت: در استان کرمان نوعی از لالایی وجود دارد که وقتی مادر در حال نوازش کودک است، سخن از داد و ستد و معامله با هندوستان به میان می‌آورد؛ در حالی که وقتی یک لالایی را در کردستان بررسی می‌کنیم، لالایی به شرایط آب و هوایی زمستانی و سرد باز می‌گردد و یا زیبایی‌های بهارِ زاگرس را در آن می‌بینیم.

همچنین لالایی‌های مناطق گرمسیر، گرمای مردم جنوب را به خوبی بروز و ظهور می‌دهد.

شریفی یزدی گفت: لالایی صرفا به رابطه مادر و فرزند باز نمی‌گردد؛ بلکه همراهِ خود تاریخ و جغرافیا و آرزوها را خواهد داشت.


دسترسی سریع
اینجا چراغی روشن است