صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

پدر فولاد ایران با بیان اینکه صنعت ابزار اعتلای فرهنگ است، گفت: اگر به این نکته توجه نکنیم، دچار انحراف می شویم کما اینکه امروز نیز بدون توجه به این موضوع، انحرافاتی در کشور ایجاد شده است.

برنامه «حجره» رادیو گفت و گو با موضوع پیشرفت های صنعت و با حضور سید مهدی میر صالحی مدیر کل مالکیت صنعتی وزارت صنعت و معدن، مهندس محمد حسن عرفانیان آسیایی موسس فولاد مبارکه و پدر فولاد ایران، مهندس اردبیلی موسس شرکت ملی مس ایران و ابوالفضل موسوی بیدکی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

مهندس اردبیلی با بیان اینکه صنعت فولاد که از ذوب آهن در ایران پی ریزی شده است، مسیر خوبی را طی کرده است، گفت: این مسیر به استقلال صنعت ایران منجر شد زیرا در ذوب آهن کارگاه های ساخت داشتیم و قطعات را خودمان تولید می کردیم. صنایعی مانند فولاد و مس از نظر متولوژیکی یک مسیر را از معدن تا پالایشگاه طی می کنند و تجربه ای را که در صنعت ذوب آهن پیدا کردیم در مس نیز اجرا کردیم زیرا بعد از انقلاب، آمریکایی ها صنعت مس را ترک کردند.

موسس شرکت ملی مس ایران خاطرنشان کرد: بعد از رفتن آمریکایی ها، چون قطعات مورد نیاز دیگر وجود نداشت، سیستم های آنجا را تغییر دادیم. تیمی از مدیریت انبارها و سفارشات کارخانه ذوب آهن را به مس آوردیم و سیستم انبار را در کارخانه مس تغییر دادیم و برای تمام قطعات مشخصات فنی ارائه دادند و بر اساس مشخصات فنی، کارگاه ساخت قطعات را در مس سرچشمه دایر کردیم.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت ارتباط دانشگاه و صنعت، اظهار داشت: در این برهه از زمان که آمریکا تحریم های خود را تقویت بخشیده است، باید صنعت را بر پایه اقتصاد مقاومتی که همان تقویت نیروهای داخلی است، پایه ریزی کنیم.

در ادامه سید مهدی میر صالحی با بیان اینکه موضوع مالکیت صنعتی در دنیا جدید نیست اما در ایران حدودا چهار سال است که دفتر آن در وزارت صنعت تاسیس شده است، گفت: وظیفه این دفتر به طور خاص، حفاظت از دارایی های نامشهود در سه بخش اختراعات و نوآوری، علائم تجاری یا برند و طرح های صنعتی است.

مدیر کل مالکیت صنعتی وزارت صنعت و معدن اضافه کرد: در حوزه مالکیت فکری و به طور خاص مالکیت صنعتی در وزارت صنعت، سعی کرده ایم اقدامات مهمی را بخصوص در حوزه حمایت از مخترعین و تجاری سازی اختراعات و نوآوری و حمایت از آن ها انجام دهیم. در موضوع برند یا علائم تجاری، به تجار و تولید کنندگان کمک کردیم تا علائم خودشان را بتوانند بعد از ثبت ملی در سازمان جهانی مالکیت فکری نیز ثبت کنند.

در ادامه برنامه محمد حسن عرفانیان آسیایی با بیان اینکه صنعت ابزار اعتلای فرهنگ است، گفت: اگر به این نکته توجه نکنیم، دچار انحراف می شویم کما اینکه امروز نیز بدون توجه به این موضوع، انحرافاتی در کشور ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: صنعت فولاد، خود، صنعت ساز است یعنی صنایع زیردست و بالادستی را ایجاد می کند. در صنعت فولاد سه هزار شغل مستقل وجود دارد. صنعت فولاد ابزار رشد پایدار است یعنی مولفه های الگوی زیست بشر را ارتقاء می بخشد. صنعت فولاد همه مولفه هایی که در زندگی آدم ها به کار می رود را در خود جای داده است.

موسس فولاد مبارکه و پدر فولاد ایران بیان کرد: صنعت فولاد ابزار آمایش سرزمین نیز محسوب می شود اما با این وجود هنوز از این صنعت به عنوان ابزار آمایش سرزمین استفاده نکرده ایم که این موضوع باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

در ادامه برنامه ابوالفضل موسوی بیدکی نماینده مجلس، ایران را یک کشور معدنی دانست و عنوان کرد: ذخایر عظیم معدن در ایران به وفور یافت می شود و چشم انداز جمهوری اسلامی ایران این است که تا جایی که امکانش وجود دارد، خام فروشی نکنیم. بنابراین دومین ثروتی که خداوند بعد از نفت در این سرزمین در اختیار ما گذاشته است، معدن است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در برنامه آمایش سرزمینی توسعه معدن دیده شده است، اظهار داشت: در بانک جهانی بر اساس قیمت های ثابت سال 2010، رشد صنعت ایران حدودا هفت برابر و نسبت به قبل از انقلاب 600 درصد رشد را نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب صنعت و به ویژه معدن کاملا وابسته بود اما امروز خودکفا و بومی است یعنی کارشناسان ایرانی دارند آن را اداره می کنند.

مرتبط با این خبر

  • توسعه صنایع کوچک با شتاب بیشتری دنبال می شود

  • واگذاری بخش عمده سهام ایدرو به بخش خصوصی

  • تحلیل چالش ها و توانمندی های صنعت مرغداری ایران در حجره رادیو گفت و گو

  • سایه سنگین اقتصادنفتی برسر معادن کشور

  • رقابت بخش خصوصی و دولتی مانع اصلی توسعه در صنعت معدن است

  • صادرات شیشه ایران محدود به کشورهای همسایه شده است

  • تشکل های خصوصی معدن هیچ جایگاهی در دولت ندارند

  • لزوم حمایت جدی دولت از سرمایه گذاران بخش خصوصی معدن

  • انقلاب اسلامی کرامت را به زنان باز گرداند

  • عفاف زن ایرانی؛ الگویی برای زنان غربی