صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

کارشناس ارشد پژوهشگاه گردشگری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری، اظهار کرد: برای این انتخاب، یکسری فاکتورهای تاریخی، مذهبی و طبیعی مد نظر بوده که شهر تبریز نیز تمامی این فاکتورها را دارد.

برنامه «ضیافت» رادیو گفت و گو با موضوع تبریز 2018 و بوم گردی و با حضور مهندس شهاب الدین بیمقدار نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، دکتر رقیه شجاع کارشناس ارشد پژوهشگاه گردشگری سازمان میراث فرهنگی، سید مهدی حسینی کیان دبیر کمیته اطلاع رسانی و سخنگوی جامعه هتلداران، دکتر اکبر پورفرج باستان شناس و دکتر یوسف داداش زاده معاون فرهنگی، گردشگری و اجتماعی سازمان مناطق آزاد ارس روانه آنتن شد.

شهاب الدین بیمقدار در آغاز با اشاره به اهمیت و جایگاه گردشگری در جهان گفت: گردشگری سومین صنعت پول ساز دنیا است و از همه مهمتر گردشگری می تواند عامل امنیت و پیشرفت نیز باشد.

وی اشاره کرد: در کشورهای توسعه یافته شرکت های بزرگی به وجود آمده اند و قدرت زیادی برای تبلیغ دارند اما در ایران شرکت های گردشگری کوچک هستند و عادت هم نکرده ایم برای تبلیغ پول خرج کنیم. البته این موضوع را در کمیسیون تلفیق پیگیری کرده ام تا دولت ایران را در جهان تبلیغ کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس از همکاری بازاری های تبریز برای تبلیغ محصولات خودشان در جهان برای معرفی تبریز 2018 گفت و اظهار داشت: با وجود آمادگی بازاریان و مردم تبریز، متاسفانه وزارت ارشاد مجوز فعالیت را نداد یعنی اجازه ندادند بازاریان به شبکه هایی مانند راشاتودی و فرانس 24 بروند.

در ادامه رقیه شجاع با بیان اینکه مسیر گردشگری یک مسیر میان بر برای کشورها است، گفت: گردشگری می تواند جایگزین مناسبی برای اقتصاد نفت باشد.

وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری، اظهار کرد: برای این انتخاب، یکسری فاکتورهای تاریخی، مذهبی و طبیعی مد نظر داشتند که شهر تبریز نیز تمامی این فاکتورها را دارد. شهر تبریز از لحاظ تاریخی، فرهنگی و طبیعی تمام فاکتورهای لازم را دارد و تنها چیزی که این میان لازم است همراهی و همدلی مسئولین و مردم است.

کارشناس ارشد پژوهشگاه گردشگری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به کارهای علمی و پژوهشی در خصوص فعالیت های گردشگری، عنوان کرد: در راستای تبریز 2018 کارهای پژوهشی انجام داده ایم که یکی از این کارها، گردشگری سلامت است. مهمترین موضوع در گردشگری، همراهی مردم است یعنی برای مردم باید فرهنگ سازی شود تا یاد بگیرند در مواجهه با گردشگر چگونه برخورد کنند.

در ادامه یوسف داداش زاده با اشاره به پیشینه تاریخی تبریز گفت: تبریز با چنین پیشینه ای یکی از بهترین و پرظرفیت ترین شهرهای ایران محسوب می شود و نباید تبریز 2018 را تنها در همین سال متوقف کنیم.

وی تصریح کرد: توسعه گردشگری شمال غرب ایران و کل کشور در سال جاری میلادی آغاز می شود و برنامه هایی که در قالب تبریز 2018 در حال اجرا هستند، شروع یک مرحله مناسب برای توسعه گردشگری استان خواهد بود.

معاون فرهنگی، گردشگری و اجتماعی سازمان مناطق آزاد ارس با تصریح بر اینکه نگاه ما به تبریز 2018 تنها به تبریز نیست، عنوان کرد: تبریز پتانسیل بالایی دارد و وقتی از تبریز 2018 صحبت می کنیم تمام شمال غرب ایران را مد نظر قرار داریم. منطقه آزاد ارس نیز یکی از اعضای کمیته های راهبردی تبریز 2018 است و مسئولیت مسیر گردشگری شمال استان نیز بر عهده سازمان منطقه آزاد ارس قرار گرفته است.

در ادامه سید مهدی حسینی کیان با اشاره به انتخاب تبریز برای شهر نمونه گردشگری گفت: شهر تبریز در نهمین اجلاس کارشناسان ارشد گردشگری کشورهای عضو همکاری های اسلامی در سال 2015 برگزار شد که از میان کشورهای مختلف شرق و غرب آسیا انتخاب شد.

دبیر کمیته اطلاع رسانی و سخنگوی جامعه هتلداران با بیان اینکه مخاطبان ما گردشگران داخلی و خارجی هستند، اظهار داشت: البته گردشگران داخلی پول زیادی برای سفر و هزینه ندارند و به همین دلیل باید برنامه های جهت اختصاص تسهیلات به این افراد باشد بخصوص اینکه بخش عمده گردشگران، ایرانی هستند.

وی اضافه کرد: گردشگران خارجی به دلیل مسائل اجتماعی کمتر به ایران سفر می کنند و این را در صنعت هتل داری کشور شاهد هستیم.

در ادامه اکبر پورفرج با تاکید بر اینکه نباید در بیان مشکلات گردشگری کلی گویی کنیم، گفت: مشکل اینجا است که تعریفی از فرهنگ نداریم یعنی نباید ادبیات دانشگاهی را در همان دانشگاه ها نگاه داریم و بلکه باید آن را بومی کنیم و در فرهنگ داخلی خودمان جا بیاندازیم.

این باستان شناس بیان کرد: بخشی از فرهنگ گردشگری است که نیاز به منابع دارد تا توسعه و گردشگری پایدار ایجاد شود و آیندگان نیز از مزایای آن ارث ببرند.

مرتبط با این خبر

  • توسعه صنایع کوچک با شتاب بیشتری دنبال می شود

  • واگذاری بخش عمده سهام ایدرو به بخش خصوصی

  • تحلیل چالش ها و توانمندی های صنعت مرغداری ایران در حجره رادیو گفت و گو

  • سایه سنگین اقتصادنفتی برسر معادن کشور

  • رقابت بخش خصوصی و دولتی مانع اصلی توسعه در صنعت معدن است

  • صادرات شیشه ایران محدود به کشورهای همسایه شده است

  • تشکل های خصوصی معدن هیچ جایگاهی در دولت ندارند

  • لزوم حمایت جدی دولت از سرمایه گذاران بخش خصوصی معدن

  • انقلاب اسلامی کرامت را به زنان باز گرداند

  • عفاف زن ایرانی؛ الگویی برای زنان غربی