حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

با نگاه به تحولات بازارهای مالی بررسی شد؛ بورس طلا ارز؛ کدام بازار بهتر است؟

کارشناسان حوزه بورس معتقدند گرچه افزایش تقاضا در بازارهای کاذب چون طلا و ارز موجب رشد هزینه های زندگی مردم می شود اما بورس چنین اثر مخربی به همراه ندارد.

1399/02/28
|
13:15
|

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ برنامه " ضرب سکه " با موضوع بورس و خانواده ، با محتوای سرمایه گذاری در بورس با حضور حمید روح بخش ، مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس تهران و مهدی حاجی وند ، کارشناس اقتصادی و بورس روانه آنتن شد.

* ضرب سکه : افراد برای نخستین بار چگونه وارد بورس شوند ؟ توصیه شما برای نحوه سرمایه گذاری چیست ؟
حاجی وند : همه کارشناسان توصیه می کنند که سرمایه گذاری در بورس به صورت غیر مستقیم باشد. مستقیم به این معناست که هر فرد شخصا به بورس مراجعه و بر اساس دانسته های خود سهمی را خریداری می کند و پس از مدتی می فروشد اما ورود غیر مستقیم در بورس یعنی افراد واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را می خرند . افراد خبره ای بر این صندوق ها نظارت می کنند و می توانند درباره تمام مولفه های پیچیده بورس به خریداران مشاوره دهند و با پیشنهاد ها و توصیه های درست ریسک سرمایه گذاری افراد را تا حد ممکن کاهش دهند .
توصیه می شود افراد سرمایه خود را به صورت ذره ذره وارد این بازار کنند و در ابتدا با تمام دارایی خود اقدام به خرید سهام نکنند و فرصتی را برای مقابله با ضررهای احتمالی که در مسیر دارند در نظر بگیرند.

* ضرب سکه : چرا مردم باید از بازار طلا و ارز به سرمایه گذاری در بورس تشویق شوند ؟
روحبخش : با توجه به مطالعاتی که در سطح دنیا انجام شده است ، رشد اقتصادی و بازارهای مالی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. به عبارت دیگر اگر افراد به بازارهای کاذب از قبیل طلا ، ارز و کالاهای مصرفی چون خودرو وارد و به واسطه افزایش حضور مردم ، افزایش تقاضای کاذب نیز ایجاد شود ، قیمت تمام کالاها افزایش می یابد و هزینه زندگی مردم به صورت سرسام آوری اوج می گیرد.
حضور مردم در بورس و سرمایه گذاری در آن موجب تجهیز منابع خواهد شد و شرکت ها می توانند از منابع مالی برای سرمایه گذاری های کلان و پرسود در جهت رشد شرکت خود بهره ببرند . در این میان اگر تقاضا برای خرید سهام شرکت افزایش یابد ، هیچ گاه منجر به تورم نخواهد شد و به بیان دیگر فشار مضاعف بر زندگی مردم وارد نخواهد شد. در واقع بورس ها به رشد اقتصادی کشورها کمک بسیار بزرگی می کنند.

* ضرب سکه : آیا مشورت با کارشناسان و افراد ماهر در حوزه بورس برای خانواده ها ضرورت دارد ؟
حاجی وند : معادلات و مولفه های داد و ستد در بورس با بازارهای دیگر مانند طلا و ارز متفاوت است . ابتدا باید در نظر داشته باشیم سهامی را که قصد خریدن آن را داریم در چند ماه آینده چه وضعیتی خواهد داشت ، تولید چگونه خواهد بود ، عوامل داخلی و خارجی چه تاثیری بر آن خواهند داشت ، بازارهای دیگر از جمله مسکن ، ارز و طلا چه اثری می گذارند ، قیمت جهانی نفت به چه عددی خواهد رسید و حتی معادلات سیاسی داخل و خارج کشور نیز باید مورد آنالیز قرار بگیرد ، یعنی یک پیش بینی برای این موضوع لازم است.
در واقع هر کسی که سودای ورود به این بازار را در سر دارد باید بداند که این بازار تخصصی است و عملکرد آن با دیگر بخش ها متفاوت است و به همین دلیل پیشنهاد می شود افرادی که در بورس تازه وارد هستند باید مطالعه گسترده ای درباره آن داشته باشد و از افراد خبره مشاوره بگیرند.

* ضرب سکه : برای ورود غیرمستقیم به بورس چه راه هایی وجود دارد و به چه شرکت هایی می توان اعتماد کرد ؟
روحبخش : درگاه هایی برای ورود غیر مستقیم افراد به بازار سرمایه وجود دارد . نخستین درگاه صندوق سرمایه گذاری است که در حال حاضر 200 مورد در کشور وجود دارد و تحت نظارت سازمان بورس در حال فعالیت است . صندوق سرمایه گذاری در سهام ، با درآمد ثابت و مختلط سه مدل است. افراد ریسک پذیر باید به سمت صندوق هایی حرکت کنند که این صندوق ها منابع جمع آوری شده را در شرکت های بورسی سرمایه گذاری می کنند . اگر فرد از نظر ریسک پذیری در حد متوسط باشد، باید از صندوق سرمایه گذاری مختلط استفاده کند و در نهایت فرد ریسک گریز می تواند صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را انتخاب کند.
راه دیگر برای ورود به بازار سرمایه شرکت های سبد گردان و مشاوره سرمایه گذاری هستند . افرادی که سرمایه بسیار بالایی دارند و در عین حال ریسک پذیر نیز هستند، به این شرکت ها مراجعه می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز برای افرادی که سرمایه متوسطی دارند انتخاب خوبی است.

دسترسی سریع
حجره