حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

گلایه از تعرفه 45درصدی گمرك عراق؛ ما درعراق هزینه وخون دادیم؛ وزیر امورخارجه و دولت در خوابند

مشاور مالیاتی اتاق اصناف گفت: ایران در عراق نیروی انسانی دارد، شهید داده و هزینه کرده، باید 45درصد هزینه گمرکی به عراق بدهد؛ چون دولت و وزیر امور خارجه ما خواب هستند.

1399/05/06
|
08:00
|

محمدرضا جعفریان با حضور در استودیوی پخش زنده رادیو گفت‌وگو، نبود زیر ساخت را از مشکلات پیش روی وصول مالیات دانست و در اینباره به برنامه "حجره" گفت: اطلاعات باید به سمت سازمان مالیاتی می‌آمد ولی همچنان اطلاعات کامل نیست.

وی با بیان اینکه هم اینک انضباط مالی در کشور پیش‌بینی نمی‌شود، گفت: مجلس هم نظارت نکرد. چرا قانونی که 5 سال پیش تصویب شد، همچنان کامل نیست؟

جعفریان با اشاره به اینکه فرهنگ تحول مالیاتی ابتدا باید صورت گیرد تا شفاف سازی اقتصادی رخ دهد، گفت: مردم همگی باید انضباط مالی داشته باشند ولی همچنان پدرخوانده‌های زیر زمینی کلان در کشور حضور دارند و ما یا توان و جرأت برخورد با آن ها را نداریم یا مسائلی در پشت صحنه وجود دارد.

وی افزود: ما گفته بودیم برای شفاف‌سازی و انضباط مالی نباید معافیت های کلان بدهیم؛ این معافیت ها پدر اقتصاد را درآورده ولی گوش کسی بدهکار نیست.

جعفریان اضافه کرد: نمایندگان مجلس هم در بدو ورود تبعیض‌هایی قائل شدند که رانت 12 هزار میلیاردی پیش می‌آورد. نماینده‌ها باید حواسشان جمع باشد. مردم اگر مالیات دهند، پرسشگر می شوند.

وی افزود: تا امروز بدلیل دریافت پول نفت، نمی توانستیم مالیات دریافت کنیم ولی امروز که این گلوگاه بسته شده، [باید فرهنگ دریافت مالیات را پیاده کرد].

جعفریان گفت: تا زمانیکه بانک‌ها بهره 25 تا 30 درصد از بخش تولید می‌ستانند، چگونه می‌توان در بازار و رقابت جهانی وارد شد؟

مشاور مالیاتی اتاق اصناف افزود: تا زمانیکه فساد در جامعه بصورت سیستماتیک وجود دارد، چگونه می‌توان تولید صادراتی را میسر کرد. در حالیکه دولت هم روزانه تنگناهای بسیاری ایجاد می‌کند.

جعفریان یادآور شد: ترکیه لوازم خانگی به عراق صادر می کند اما یک ریال هم عوارض گمرکی نمی‌دهد؛ اما ایران که نیروی انسانی در عراق دارد، شهید داده و هزینه کرده، باید 45 درصد هزینه گمرکی به عراق بدهد. دولت و وزیر امور خارجه ما خواب هستند.

وی با بیان این مطلب گفت: نفس تولیدکننده را بریده‌اند. قرار بود تولید افزوده شود ولی به واقع این اتفاق افتاده است؟

جعفریان هشدار داد: بنده بعنوان یک شهروند ایرانی به مسئولین هشدار می دهم! نگران آینده شغلی بچه های ایران باشد.

وی گفت: کالا در گمرکات رسوب کرده و به قدری تنگنا وجود دارد که نمی توان کاری انجام داد.

جعفریان عدم اعتماد متقابل سازمان امور مالیاتی و کسبه را منجر به چالش آفرینی برای مردم دانست و افزود: جرایم برای کسی که فاکتور صادر نکند در قانون مشخص شده ولی از سال آینده با صندوق مکانیزه فروش کسی جرأت نمی‌کند از ارائه فاکتور امتناع کند. چون یکی از این فاکتورها اگر بدست سرممیز نرسد، چندین برابر جریمه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حال بررسی هستیم که چرا فرایند نصب صندوق به خوبی صورت نگرفته است؛ اما باید گفت ما در جهت توسعه فرهنگ مالیاتی بخوبی کار نکرده‌ایم.

دسترسی سریع
حجره