سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

نماینده ی حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیات تهران: وجود مقررات ناکارآمد مالیاتی، علت عمده ی فرارهای مالیاتی است

نماینده ی حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیات شهر تهران اذعان کرد: وجود مشکلات ساختاری و مقررات ناکارآمد در سیستم مالیاتی کشور دلیل عمده ی فرارهای مالیاتی است اما برخی فرارهای مالیاتی عمدی و برنامه ریزی شده است.

1396/04/18
|
15:15

دکتر سیاوش غیبی پور، نماینده ی حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی شهر تهران در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع فرارهای مالیاتی مانعی بر تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در بحث تحقق اقتصاد مقاومتی باید بدنبال درآمدهای پایدار بود این درآمدها هم در ایران و هم در سایر کشورهای خارجی به معنای درآمدهایی است که از درون ایجاد شده، به سمت درون گرایی رفته و پیوسته و مستمر هستند.

کارشناس حوزه ی مالیات اذعان کرد: اینکه چرا در کشور ما فرارهای مالیاتی به وفور اتفاق می افتد در وهله ی اول به ساختارهای مالیاتی کشور بر می گردد که از دیرباز هم در بخش مقررات و هم در بخش زیر ساخت (عوامل فنی و تجهیز) دچار مشکلاتی بوده و هم اکنون نیز متکی به خطاهای گذشته است.

وی افزود: در وهله ی دوم علت یابی، با مقررات ناکارآمد در سیستم مالیاتی کشور که مربوط به دولت است مواجه هستیم ضمن آنکه در بخش بازار و بخش خصوصی نیز مشکلات خود را داریم.

نماینده ی حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی شهر تهران با اشاره به این موضوع که خیلی از معاملات در کشورهای پیشرفته به صندوق مکانیزه متصل است تصریح کرد: در کشور ما نیز خیلی از بخش های مشاغل خاص نظیر رستوران ها و مراکز مهم به این صندوق متصل اند اما 80 درصد واحدهای صنفی خرد از اتصال به صندوق مکانیزه محروم اند و بدین ترتیب بسیاری از معاملات کشور از نگاه مالیاتی مصون می مانند.

دکتر غیبی پور، در بخش پایانی سخنان خود بانک اطلاعاتی کشور را ناقص خواند و خاطر نشان کرد: تا بانک اطلاعات مالیاتی کشور کامل نشود فرارهای مالیاتی همچنان ادامه خواهد داشت ضمن اینکه برخی از فرارهای مالیاتی (فرارهایی که با کارت های بازرگانی و ثبت شرکت های جعلی و سوری انجام می گیرد) بصورت کاملا عمدی و برنامه ریزی شده است که مقررات هیچ نقشی در سد راه آنها ندارد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
سینما معیار