سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

یك منتقد سینما: اوضاع سینمای ایران روز به روز بدتر می‌شود

ایزد مهرآفرین در رادیو گفت‌وگو گفت: گویا در سازمان سینمایی فرمانِ مدیریت دست یک نفر نیست و سکان سینما به دست جریانی هدایت می‌شود که رئیس سازمان سینمایی را در خود حل کرده است.

1400/10/18
|
13:00
|

برنامه سینما معیار با موضوع بررسی وضعیت حاضرِ سینمای ایران، در ارتباط تلفنی با ایزد مهرآفرین (کارشناس و منتقد سینما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

ایزد مهرآفرین در مصاحبه تلفنی با برنامه «سینما معیار» گفت: سینمای ایران در وضعیتِ آرامش نیست و از متن خود دور شده است.

وی با اشاره به این که سینمای ایران با حاشیه‌ها درگیر است، اظهار داشت: متاسفانه سازمان سینمایی در این وضعیتِ نابسامان هیچ حرفی نمی‌زند و حرکتی انجام نمی‌دهد.

این کارشناس سینما افزود: فعالیت‌های سازمان سینمایی نابسامانی سینمای ایران را بیشتر می‌کند، در حالی که این سازمان می‌تواند با انجام کارهای متنوع وضعیت بدِ حاضر را سامان ببخشد.

وی با بیان این که اوضاع سینمای ایران روز به روز بدتر می‌شود، عنوان کرد: متاسفانه امروزه همه عوامل دست به دست یکدیگر داده‌اند تا حال سینمای ایران را به سمت بد بودن سوق دهند.

ایزد مهرآفرین تاکید داشت: رئیس سازمان سینمایی نباید سینما را با حواشی و لفظ‌های نامناسب درگیر کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان سینمایی باید در مسیر توسعه‌ی سینمای ایران قدم بردارد، تصریح کرد: تمام سینمای ایران در دو ماه گذشته در سازمان سینمایی از نظر جزئیاتی غیر ضروری مورد بحث قرار گرفته است و هیچ شخصی در این سازمان کلامی از توسعه به زبان نگرفته است.

این منتقد با بیان این که هر دو طیف سیاسی کشور از مدیریت سینما ناراضی هستند، عنوان کرد: سازمان اوج از اقدامات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما ناراضی است و از طرفی دیگر فیلم‌سازان متفاوت از نگاه اوج هم نسبت به عملکردهای مختلف مدیران نگاهِ هم‌سویی ندارند.

وی افزود: گویا در سازمان سینمایی فرمانِ مدیریت دست یک نفر نیست و سکان سینما به دست جریانی هدایت می‌شود که رئیس سازمان سینمایی را در خود حل کرده است.

ایزد مهرآفرین در خصوص پروانه نمایش‌های صادر شده در دولت قبل، توضیح داد: دولت سیزدهم ادعا می‌کند که پروانه نمایش‌های صادر شده در دولت‌های قبل فاقد اعتبار است و باید فیلم‌های در مرحله‌ی اکران مجدد بازبینی شوند.

وی ادامه داد: بازبینی مجدد فیلم‌هایی که پروانه نمایش دارند، کاری غیرقانونی است و مدیران با این رفتار سینماگران و فضای تولید را با ترس‌های مختلفی درگیر می‌کنند.

دسترسی سریع
سینما معیار