صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه‎ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یک شاعر ایرانی اظهار داشت: فرد سحرخوان باید به طور کامل و جامع با شعر آشنا باشد؛ چرا که خاستگاه شعر در آوا تعریف می شود و تمامی کلمات و اوزان شعری ریشه در آواهای موسیقیایی دارند.

برنامه ارغنون با موضوع بررسی سحرخوانی در ماه مبارک رمضان، با حضور محمدحسین پیله وری (موسیقی پژوه، شاعر و نویسنده) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محمدحسین پیله وری با اشاره به این که سحرخوانی در تاریخ سرزمین ایران بیش از 1400 سال عمر دارد، گفت: بر اساس پژوهش های متعدد در خصوص سحرخوانی مشخص شده است که این نوع از آواز قبل از وقوع اسلام نیز در قالبی کاربردی وجود داشته و قرائت این نوع آواز در حوالی شهر سیستان دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه وجود کلام در آواز سحرخوانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اظهار داشت: سحرخوان های ایرانی بر اساس آداب و اصول موجود باید اولویت های متعددی را نسبت به سایر افراد دارا باشند.

این شاعر ایرانی در ادامه اضافه کرد: فرد سحرخوان باید از سواد شعری، به عنوان مهم ترین عامل در سحرخوانی برخوردار باشد؛ علاوه بر این علم به موسیقی های مقامی از جمله مواردی است که یک سحر خوان باید از آن اطلاع کسب کند.

وی با بیان این که سحرخوان باید فردی مومن باشد، عنوان کرد: فرد سحرخوان باید به طور کامل و جامع از شعر مطلع بوده و به اصطلاح شعر را بشناسد، چرا که خاستگاه شعر در آوا تعریف می شود و تمامی کلمات و اوزان شعری ریشه در آواهای موسیقیایی دارند.

محمدحسین پیله وری با اشاره به رابطه بسیار نزدیک شعر و موسیقی، تصریح کرد: شعرای مذهبی در طول فعالیت خود همواره در تلاش بوده اند تا آواهای موسیقی مذهبی را کشف کرده و از وجود آن ها مطلع شوند.

وی با اشاره به این که بسیاری از شاعران به نام تاریخ ادبیات ایران در شعرهای خود به موضوع سحرخوانی توجه ویژه ای داشته اند، عنوان کرد: بسیاری از شعرای قدیم مانند سعدی با پیشینه کهن و مستحکم ادبی خود در حوزه موسیقی مذهبی فعال و صاحب علم بوده اند.

این شاعر ایرانی با اشاره به موضوع چاووش خوانی در روند اجرای یک سحرخوانی، توضیح داد: چاووش خوانی یکی از مهم ترین بخش های سحر خوانی است نغمه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به مردم ارائه می کند.

وی در ادامه افزود: طلب آمرزش و نیایش پروردگار یکی از قسمت های بسیار مهم سحرخوانی است که انسان به واسطه آن مغفرت و بخشش را پروردگار طلب می کند.

فایل صوتی برنامه ارغنون از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنجشنبه از ساعت 21 الی 22 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • رادیو گفت و گو و واکاوی چالش های سنتورنوازی در ایران

  • نوازندگان ایرانی هیچ گاه در کانون توجه نیستند

  • خواننده های تیتراژ اطلاعی از محتوای اثر سینمایی ندارند

  • شهرت؛ شانس انتخاب خواننده برای تیتراژهای تلویزیونی

  • رادیو گفت و گو به دنبال مافیای تیتراژ در سینما و تلویزیون

  • تنبور نوازی تهران با تنبور نوازی اصیل فاصله دارد

  • بسیاری از دستگاه های موسیقی ایرانی متناسب با آوازهای ماه رمضان تنظیم شده

  • موسیقی روح انسان را صیقل می دهد

  • موسیقی بدون کلام ویژگی های فرامرزی بسیاری دارد

  • آهنگسازی باید بدون تعجیل در تولید اثر صورت بگیرد