ملاقات جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

ملاقات

مدیرعامل بیمارستان آرمان مطرح كرد: تأثیر ویژه رفتار متخصص بیهوشی بر کاهش اضطراب بیمار

دکتر رحمانی گفت: ارتباط کلامی و عاطفی متخصص بیهوشی با بیمار می تواند بیمار را به آرامش برساند. ثابت شده هرقدر ارتباط بیمار و پزشک صمیمی تر شود اضطراب بیمار کمتر شده و راحت تر به هوش خواهد آمد.

1397/08/19
|
13:45

برنامه "ملاقات" رادیو گفت و گو این بار به دیدار یکی از بزرگان و نام آوران عرصه علمی و پزشکی کشور دکتر فرخ رحمانی دیدار متخصص بیهوشی و مدیرعامل بیمارستان آرمان رفته و به گفتگو با وی پرداخته که در ادامه می خوانید:

دکتر فرخ رحمانی دیدار اسفندماه سال 1337 در شهرستان ارومیه و در یک خانواده فرهنگی متولد شد. وی تحصیلات دیپلم را در ارومیه گذراند و بعد از قبولی در کنکور برای تحصیلات دانشگاهی به شهرستان تبریز رفت و پس از اتمام دوره پزشکی عمومی، برای گذراندن مراحل طرح و خدمت مناطق محروم به شهرهای مختلفی سفر کرد. دکتر رحمانی مراحل تخصص خود را در دانشگاه تهران گذراند و در سال 1375 فارغ التحصیل رشته بیهوشی شد.

ملاقات: در چه سالی ازدواج کردید و چند فرزند دارید؟

رحمانی: در سال 1362 و همزمان با دوران دانشجویی ازدواج کردم. همسرم مهندس شهرسازی هستند و ثمره این ازدواج دو فرزند دختر و یک پسر است که در رشته های دندانپزشکی، داروسازی و فنی تحصیل و فعالیت می کنند.

ملاقات: آیا می توان موضوعات اقتصادی را وارد بحث درمانی و علمی کرد؟

رحمانی: امروزه تمام علوم به هم تنیده شده اند و نمی توان آنها از یکدیگر جدا کرد. درمان متأثر از مسائل اقتصادی و مسائل اقتصادی متأثر از مسائل اجتماعی و سیاسی است. بنابراین همه علوم به یکدیگر مرتبطند و هر فردی برای ورود به یک حوزه باید آگاهی هایی در مورد آن کسب کند.

ملاقات: دلیل شما از انتخاب رشته بیهوشی در دانشگاه چه بود؟

رحمانی: معمولاً در دوران تحصیل با همه رشته های پزشکی آشنایی صورت می گیرد و تنها رشته ای که ارتباط زیادی با آن نداریم رشته بیهوشی است. در ابتدا رشته کودکان را انتخاب کرده بودم اما یکی از دوستانم که متخصص گوش و حلق و بینی بود رشته بیهوشی را به بنده توصیه کرد و اطلاعاتی از این رشته ارائه داد که در نهایت این رشته را انتخاب کردم. دامنه این رشته به قدری وسیع است که یک لذت درونی در انسان ایجاد می کند.یعنی از اینکه با علم می توان انسانی را بین مرحله زندگی و مرگ نگاه داشت و پس از به هوش آمدن بیمار یک شعف درونی احساس می کنم. ضمن اینکه رشته بیهوشی با همه رشته های پزشکی در ارتباط می باشد و این فوق العاده است.

ملاقات: نقش دکتر بیهوشی در مواردی که بیمار به علت جراحی و نه به خاطر بیهوشی فوت می کند چیست؟

رحمانی: طبق آمارهای موجود از هر 500 هزار بیهوشی یک مورد آن به مرگ منجر می شود. جراحی یک کار تیمی است و نمی توان گفت فقط جراح و یا متخصص بیهوشی در مرگ و زندگی بیمار نقش دارند حتی خدمه و تکنسین موتورخانه هم در این موضوع نقش دارند. اگر اتفاقی برای بیمار بیفتد نقصان اصلی بررسی می شود اما در کل کار به صورت تیمی انجام می شود.

ملاقات: وظایف متخصص بیهوشی در اتاق عمل چیست؟

رحمانی: بیهوشی برای هر بیمار باید دارای سه مولفه بی درد بودن، خواب بودن و حرکت نداشتن در طول عمل جراحی باشد. اگر در حین جراحی اتفاق خاصی برای بیمار مانند افزایش فشارخون، افزایش درجه حرارت بدن و خونریزی بیش از حد رخ دهد متخصص بیهوشی وارد می شود و اقدامات مربوطه را برای کنترل این مسائل انجام می دهد.

ملاقات: حساسیت نقش دکتر بیهوشی در اتاق عمل چه قدر است؟

رحمانی: اگر 90 ثانیه اکسیژن به بدن ما نرسد سلول های مغزی آسیب می بینند، بنابراین اگر متخصص بیهوشی در این مدت زمان کوتاه مسیر راه تنفس و تأمین اکسیژن بیمار را فراهم نکند بیمار دچار آسیب جدی می شود اما در جراحی حتی اگر شریان هم زده شود جراح می تواند آن را درست کند. بنابراین برهه زمانی برای متخصص بیهوشی بسیار بااهمیت است.

ملاقات: آیا دکتر بیهوشی خارج از فعالیت های بیهوشی در اتاق عمل، می تواند مطب هم داشته باشد؟

رحمانی: امروزه بیهوشی شاخه های مختلفی همچون مراقبت ویژه و تسکین درد پیدا کرده که فرد با گذراندن دوره های خاص می تواند در این زمینه ها کار کند و حتی می تواند در مطب قبل از عمل بیمار را ویزیت کند. قبل از اینکه بیمار جراحی شود توسط متخصص بیهوشی ویزیت می شود و در صورت نداشتن مشکل جراحی خواهد شد.

ملاقات: نقش دکتر بیهوشی در حال روحی بیمار قبل از عمل تا چه اندازه ای است؟

رحمانی: برخورد با یک بیمار با یک فرد عادی بسیار متفاوت است زیرا بیمار دارای حالت روحی خاصی است و به همراهی های عاطفی نیاز دارد. بیمار متوجه روند جراحی و داروی بیهوشی نمی شود اما ارتباط کلامی، دیداری و عاطفی متخصص بیهوشی با بیمار می تواند بیمار را به آرامش برساند. امروزه ثابت شده هر قدر ارتباط بیمار و پزشک صمیمی تر شود اضطراب بیمار کمتر شده و راحت تر به هوش خواهد آمد. بنابراین سعی می کنم با بیمار بهترین ارتباط را برقرار کنم تا احساس کند با او همدردی می کنم.

ملاقات: در مورد جایگاه علمی ایران در رشته بیهوشی بفرمایید.

رحمانی: ایران در تمامی رشته های پزشکی هم سطح با دنیا حرکت می کند و روشی نیست که در ایران قابل انجام نباشد. در حقیقت کشور ما هیچ کمبودی در پایه علمی و عملی مباحث پزشکی ندارد.

دسترسی سریع
ملاقات