پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

كارشناسان پاسخ می دهند؛ بلوغ و پیری زود رس نتیجه اعتیاد کودکان به فضای مجازی!

برنامه "هشتک گفت و گو " رادیو گفت و گو با موضوع ریسک های آنلاین برای کودکان با حضور مهدی جعفری ، مسئول مرکز تولید و نشر دیجیتال انقلاب اسلامی و دکتر مذنبی ، مشاور مدیرعامل و مدیر کل حراست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روانه آنتن شد.

1396/08/17
|
15:29

هشتک گفت و گو : ما در گذشته بازی های بدنی و حرکتی زیادی داشتیم اما حالا با توجه به سکونت آپارتمانی فرزندان ما راهی به جز بازی با موبایل ندارند.چگونه می توانیم بر فرزندانمان هنگام استفاده ار فضای مجازی کنترل بیشتری داشته باشیم ؟

جعفری : از زمانی که ویندوز 95 ایجاد شد یک گزبنه در آن به نام کنترل خانواده که از همان زمان دسترسی همه اعضای خانواده با این اپلیکیشن امکان پذیر می شد و تا ویندوز های جدید وجود دارد.این یعنی والدین وظیفه کنترل فرزندان در فضای مجازی را دارند و از این نکته نباید غفلت کرد.
اولا جایی که کنسول بازی ، تبلت ، موبایل و ..که فرزندتان مشغول بازی با آنهاست باید در معرض دید باشد و دوما بازی های حرکتی برای آپارتمان ها وجود دارد.بازی های دیجیتالی دستگاه ایکس باکس انواع بازی های حرکنی جذاب و دوست داشتنی مانند تنیس که فعالیت و تحرک کودک و نوجوان را به دنبال دارد.
اگر هزینه این بازی ها بالاست می توانند در موبایل نیز بازی های با موضوع واقعیت افزوده وجود دارد که بازی های حرکتی رواج پیدا کرده است.

مذنبی : نهضت پاکسازی محیط عاطفی خانواده از فضای مجازی و ایجاد یک رژیم برای این فضا باید از خانواده ها آغاز و به طور دائمی پیگیری شود.مطمئنا اگر فرزند شما برخورد در فضای حقیقی را تجربه کند به مرور زمان شیرینی های محیط حقیقی او را از فضای مجازی دور خواهد کرد.ما خودمان نمیخواهیم از فضای مجازی و استفاده افراطی از آن دست برداریم و رژیم مناسب برای این فضا را برای خودمان پیاده کنیم و فقط از کودکانمان انتظار چنین کاری داریم.

هشتک گفت و گو : کودک 4 ساله دارم که تک فرزند است صبح را در کنار مادربزرگش می گذراند و بعداز ظهر علاقه دارد با گوشی و تبلت مشغول باشد.چگونه می توامم او را از این فضا دور کنم؟

مذنبی : اگر کودک چهارساله بازی آنلاین اتجام می دهد مطمئنا جایی از کار در خانواده دچار مشکل است.کودکان از سن آموزش پذیری که در حدود 3 تا 4 سالگی بر اساس نظریان مختلف روان شناسی می توانند محتوای تخصصی دریافت کنند.
وزارت آموزش و پرورش برای این رده سنی مرکز به خصوص و کتاب های ویژه دارد.این مادر می تواند به نزدیکترین مرکز فکری کودکان و نوجوانان یا کانون پرورش کودکان و نوجوانان وزارت آموزش و پرورش مراجعه کند و متناسب با علایق کودک خود در حوزه های پرورش خلاقیت ، هنر و بازی ثبت نام کند.
پس از مدتی که کودک در این فضا قرار گرفت با کودکان دیگر انس می گیرد و این دغدغه مادران برطرف خواهد شد.

هشتک گفت و گو : کودکان در فضای مجازی چگونه به بلوغ زودرس می شوند؟راهکار درمان آنها چیست؟

مذنبی : در کنار بلوغ زود رس بهتر است واژه پیری زود رس را نیز استفاده کنیم.حواس ما به این موضوع نیست که یک انسان در بازه زمانی 60 ساله عمر خود به صورت تدریجی تجربیاتی در زندگی بدست می آورد و مراحل زندگی را در خانواده و زندگی مستقل و اجتماع تجربه می کند.به صورت آرام آرام خوبی ها و زشتی ها را می شناسد و بزرگ می شود و شخصیتش شکل می گیرد.
اما زمانی که اطلاعاتی را در اختیار فرزند خود قرار می دهیم که بالاتر از رده سنی اوست آرام آرام او را پیر می کند و این پیری زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد و دچار افسردگی می شود.
اولین کاری که پدر و مادر کودک برای او در این وضعیت می توانند انجام دهند تغییر محیط است به ویژه محیطی که هیچ یک از آیتم های قبلی را نداشته باشد.پیشرفت علمی ایران در این زمینه مطلوب است و والدین با مراجعه به مشاور میتوانند درمان درستی برای کودک پیدا کنیم.
اگر والدین به رفتار خود برگردند و آن را موشکافی کنند و مشکلات رفتاری خود را حل کنند مطمئنا آثار آن را در کودکان خواهند دید.

دسترسی سریع
پرده آخر