صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: بسیاری از برنامه های تلویزیونی و تئاترها در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط محتوای مربوط به نیازهای نفسانی انسان را به نمایش می گذاشتند و به نوعی بی بند و باری را رواج می دادند.

برنامه پرده آخر با موضوع بررسی تئاتر در طول چهل سال انقلاب اسلامی، با حضور محسن سلیمانی فارسانی (نمایشنامه نویس، کارگردان و مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس) و جواد تمدن (بازیگر و مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محسن سلیمانی فارسانی با اشاره به نقش تئاتر در فرهنگ کشورها، گفت: ارزیابی وضعیت تئاتر یک کشور می تواند شاخص مناسبی از توسعه فرهنگی آن کشور را معین کند.

وی با اشاره به این که تئاتر در سال های بعد از انقلاب اسلامی رشد چشمگیری داشته است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران علاوه بر رشد تئاتر باعث شد تا این پدیده در سراسر کشور فراگیر شود.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به این که قبل از انقلاب اسلامی تئاتر ایران در پایتخت محدود بود، تصریح کرد: بسیاری از خانواده ها در ایام انقلاب به دلیل برخورداری از برخی اصالت های دینی افراد و فرزندان خود را از تماشای تلویزیون و تئاتر منع می کردند.

وی افزود: بسیاری از برنامه های تلویزیونی و تئاترها در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط محتوای مربوط به نیازهای نفسانی انسان را به نمایش می گذاشتند و به نوعی بی بند و باری را رواج می دادند.

محسن سلیمانی فارسانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تئاتر به عنوان یک ابزار فرهنگی در سطح کشور توسعه پیدا کرد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی در سال های پس از پیروزی توانست با ایجاد زیرساخت های مختلف به گسترش تئاتر کمک کند.

وی با اشاره به سختی های حضور زنان در صحنه های تئاتر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، عنوان کرد: گسترش تئاتر در کشور ثابت کرد که فضای تئاتر می تواند در سلامت کامل فرصت مناسبی را برای زنان فعال در این حوزه نیز فراهم کند.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به این که در هر سال حدود هزار دانشجو در حوزه تئاتر فارغ التحصیل می شوند، تصریح کرد: متاسفانه دانشجویان فارغ التحصیل از رشته تئاتر پس از مدت تحصیل خود مورد حمایت متولیان مختلف تئاتر در کشور قرار نمی گیرند.

وی افزود: به دلیل کمبود بازار کار در حوزه تئاتر ورود دانشجویان به این رشته باید با سختگیری های بسیار شدیدی همراه باشد.

در ادامه ی برنامه پرده آخر از شبکه رادیویی گفت و گو جواد تمدن با اشاره به این که فضای تئاتر در ایام بعد از انقلاب با مدت قبل از انقلاب قابل قیاس نیست، گفت: با وجود دانشکده های متعدد تئاتر در کشور از نظر کمی فعالیت تئاتر در ایران رشد چشمگیری را به خود گرفته است.

وی با اشاره به این که حوزه تئاتر به حمایت هر چه بیشتر مسئولین نیاز دارد، اظهار داشت: تئاتر همانند سینما نمی تواند در نسخه هایی آسان و در دسترس به تکثیر برسد، بر همین اساس با حمایت های متنوع در هنگام اجرا با مخاطب سهیم شود.

مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به این که سیاست گذاران فرهنگی کشور باید به حوزه تئاتر بیشتر اعتماد کنند، عنوان کرد: اگر سیاستگذاران و مسئولین فرهنگی کشور به حوزه تئاتر اعتماد کنند، جواب مناسبی را دریافت خواهند کرد.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود