صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه‌ها از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

کارگردان تئاتر گفت: ما در محوطه تئاتر شهر، خانه هنرمندان و برای اولین بار متروی میدان ولیعصر ساعت 10 و30 دقیقه و 11 صبح اجرای خیابانی داریم که در این دو روز استقبال خوبی از نمایش ها شده است.

برنامه "پرده آخر" ویژه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور علی جعفری کارشناس تئاتر، احسان ملکی کارگردان، امین ابراهیمی نویسنده، جواد صداقت و عباس غفاری از کارگردانان تئاتر و مصطفی قربانپور کارگردان نمایش "شازده کوچولو" از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

جعفری در برنامه پرده آخر رادیو گفت و گو بیان داشت: یکی از بخش هایی که اعتبار ویژه ای به جشنواره تئاتر فجر بخشیده و فرصتی را برای حضور گروه ها فراهم می کند تئاتر در استان های دیگر است متاسفانه خیلی از فعالیت های استانها در بخش تئاتر انعکاس زیادی پیدا نمی کنند.

وی افزود: جدا کردن تئاتر در تهران به عنوان تئاتر حرفه ای از تئاتر شهرستانی اتفاق خوبی نیست. سالهاست که تئاتر استانی ثابت کرده اگر چیزی از تئاتر تهران بیشتر نداشته باشد کمتر هم ندارد و هم پای تئاتر تهران فعالیت می کند.

این کارشناس تئاتر ادامه داد: برنامه های دائمی تئاتر در مشهد مقدس و خیلی از شهرهای دیگر نشان دهنده فعالیت زیاد و حرفه ای تئاتر در شهرستان هاست. جشنواره تئاتر فجر می تواند فرصت مناسبی برای دیده شدن علاقمندان و فعالان این حوزه در شهرستان ها باشد.

در ادامه این ویژه برنامه، احسان ملکی کارگردان نمایش "بازگشت" گفت: نمایش "بازگشت" مستقیماً برای جشنواره فجر شرکت کرد و در مرحله بازبینی مورد پذیرش واقع شد. گروه ما برای چهارمین بار است که در جشنواره فجر شرکت می کند.

ملکی همچنین بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر موقعیت و میعادگاه خوبی برای نمایش ها بویژه نمایش های استانی است. اینکه هنرمندان سراسر کشور، آثار و تفکر ما را تماشا کنند موقعیت خوبی است البته پروسه تولید یک اثر در استان ها برای جشنواره بسیار طولانی و سخت است.

در ادامه ویژه برنامه "پرده آخر" از شبکه رادیویی گفت و گو، امین ابراهیمی نویسنده و بازیگر نمایش "بازگشت" از شهرستان کوهدشت اظهارکرد: متاسفانه نهادهایی که در استان ما هستند جلوی نمایش عموم را گرفتند و ریالی بابت این نمایش به ما داده نشد. جشنواره فجر ویترین تمام فعالیت های تئاتری کشور است. تفکیک نگاه تهران و شهرستان باعث شده نامهربانی هایی نسبت به تئاتر شهرستان ها صورت گیرد.

همچنین، جواد صداقت مدرس دانشگاه و کارگردان نمایش "گزارشی مرگبار از فصل سیاه خواب خوانی زنی که بر کالبد جسد مرده اش ایستاده، متولد می شود" از بوشهر گفت: این نمایش در بخش مسابقه تئاتر " ایران دو" شرکت کرد.

صداقت افزود: سابقه تئاتر بوشهر به سال های گذشته برمی گردد. امسال چهارمین حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر را تجربه کردم و هر سال جشنواره تئاتر فجر خیلی عجیب تر می شود.

عباس غفاری کارگردان تئاتر بیان کرد: علاوه بر اجرای 157 نمایش صحنه ای و خیابانی و اجراهای رادیویی برای اولین بار نمایش "چهل سالگی انقلاب" و "به علاوه فجر" را هم داریم.

وی در رابطه با استقبال از نمایش تا به امروز گفت: روز گذشته استقبال خیلی خوبی از نمایش "خانه برناردا آلبا" به کارگردانی دکتر رفیعی انجام شد. نمایش "پرومته طاعون" در تالار چارسو، نمایش "مرد شده" در تالار مولوی، "زندگی در تئاتر" و سه نمایش ایرانی "از خط زرد فاصله بگیرید"، "استیو جابز" و "وقتی خروس غلط می کند" از جمله آثاری بودند که استقبال زیادی از آنها شد.

غفاری یادآور شد: ما در محوطه تئاتر شهر، خانه هنرمندان و برای اولین بار در متروی میدان ولیعصر ساعت 10 و 30 دقیقه و 11 صبح اجرای خیابانی داریم که در این دو روز استقبال بسیار گرم و خوبی از نمایش ها شده و آمار 15 هزار نفری تماشاچیان نشانه علاقه مردم به تئاتر است. البته دولت هم باید به استاندارد سازی تماشاخانه های خصوصی کمک کند.

این کارگردان تئاتر در رابطه با فروش اینترنتی تئاتر گفت: امسال در گیشه سالن های مختلف 10 تا 15 درصد بلیط گذشتیم تا اگر تماشاگری قادر به تهیه بلیط الکترونیکی نبود بلیط خود را از گیشه خریداری کند. امسال در ژانرهای مختلف کمدی، مذهبی، اجتماعی و دیگرگونه ها نمایش داریم.

در پایان این ویژه برنامه، مصطفی قربانپور کارگردان نمایش "شازده کوچولو" گفت: تبدیل یک اثر ادبی به نمایش در صحنه، کار بسیار سخت و پیچیده ای است بویژه شازده کوچولو که در ذهن ها نقش بسته و عده ای روی آن تعصب دارند.

وی افزود: نمایش این اثر هرچه قدر هم که خوب باشد اما توقع تماشاچیان را برآورده نمی کند. ما سعی کردیم از جنبه دیگری به این موضوع بنگریم. تلاقی فلسفه غرب با فلسفه و عرفان شرق در این اثر کاملا نمود پیدا می کند و ما را به درون عودت می دهد.

کارگردان نمایش "شازده کوچولو" در پایان ابراز داشت: انسان ها به قدری پیچیده اند که نمی توان در مورد آنها قضاوت کرد. برخورد با وجود، همین موضوع را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که ما در نهایت نمی دانیم افراد در مواجهه با یک موضوع چه واکنشی از خود نشان خواهند داد.

مرتبط با این خبر

  • مرکز هنرهای نمایشی در امور اصناف دخالت می کند

  • تیوال با اسنپ و آپارات وارد همکاری شده است

  • خوشنویسی؛ تصویرگر روحیه زیبایی شناسی ایرانیان

  • جشنواره هنرهای تجسمی فرصتی برای دیده شدن آثار شهرستانی

  • برگزاری رویداد"چهل نمایشگاه، چهل شهر"

  • جشن "تصویر سال" تا 24 اسفند ادامه دارد

  • برگزاری نمایشگاه "نمایه چهل" و "طوبی زرین"

  • ویژه برنامه پرده آخر با هدف پوشش جشنواره هنرهای تجسمی روی آنتن می رود

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم