صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

کارگردان نمایش خیابانی"U-Turn 2 " گفت: این نمایش به معنای دوربرگردان و یعنی اینکه زندگی ما یک دوربرگردان به سمت خداوند دارد.

برنامه "پرده آخر" ویژه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور سامان خلیلیان کارگردان و مسئول بخش تئاتر خیابانی و دیگر گونه های اجرایی تئاتر جشنواره تئاتر فجر امسال، داریوش نصیری کارگردان نمایش خیابانی"U-Turn 2 " و حسن جودکی فعال در حوزه تئاتر از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

خلیلیان در برنامه "پرده آخر" رادیو گفت و گو، تئاتر خیابانی را مردمی ترین گونه تئاتر برشمرد و اظهار کرد: قطعاً تحقق شعار " تئاتر برای همه " و آشتی دادن مردم با تئاتر از طریق تئاتر خیابانی امکان پذیر است.

مسئول بخش تئاتر خیابانی افزود: از مردم تقاضا می کنیم که در محوطه تئاتر شهر، خانه هنرمندان و ایوان انتظار واقع در میدان ولیعصر حضور پیدا کنند و با دیدن نمایش ها، لحظات نابی را برای خود و خانواده هایشان رقم بزنند. این نمایش ها بدون بلیط و کاملا مردمی هستند.

وی متذکر شد: امروز هنرمندان عرصه تئاتر خیابانی بسیار آگاهانه تر، به روزتر و با آگاهی علمی نسبت به نمونه های مختلف اجرا از گونه های تئاتر خیابانی و بیرونی، این فضا را بسیار تنوع پذیر کرده اند. سه سال است که به جدول جشنواره فجر علاوه بر عرصه تئاتر خیابانی، دیگر گونه ها نیز اضافه شده و همین موضوع به جذابیت هرچه بیشتر جشنواره افزوده است.

خلیلیان همچنین مطرح کرد: در حال حاضر این محیط و فضاست که شرایط را برای ارتباط تماشاچی با بازیگران فراهم می کند. چگونگی طراحی و مدیریت این فضا و تماشاگران به وضعیت پیچیده ای رسیده و نیازمند خلاقیت زیادی است.

مسئول بخش تئاتر خیابانی گفت: 26 اثر در حوزه تئاتر خیابانی در جدول داریم که 22 اثر آن تولیدات شهرستان و استان های کشورمان و 17 اثر هم دیگر گونه های اجرایی هستند. از مردم دعوت می کنم از نمایش "عند از مطالبه" در ساعت 17 و 30 دقیقه و 19 و 30 دقیقه در سالن قشقایی دیدن نمایند.

همچنین داریوش نصیری کارگردان نمایش خیابانی" U-Turn" گفت: ما این نمایش را در سال 95 را کار کردیم که به معنای دوربرگردان است. اما دبیرخانه فجر اصرار داشت ترجمانی برای این اثر انتخاب شود ما هم اسم بازگشت را انتخاب کردیم. یوترن 2 در ادامه همین اثر و بر اساس آموزه های قرآنی و اصل قانون اساسی است.

وی افزود: این نمایش به معنای دوربرگردان و یعنی اینکه زندگی ما یک دوربرگردان به سمت خداوند دارد. ممکن است برخی به خاطر خروج از صراط المستقیم از این دور برگردان چپ کنند و عده ای هم این دوربرگردان را درست انجام دهند.

این کارگردان تئاتر در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به اهمیت در نظر گرفتن ذائقه مخاطبان در تولید آثار نمایشی گفت: اگر همه مسائل را رعایت کنیم اما به ذائقه مخاطب بی توجه باشیم نمایش موفقی نخواهیم داشت. در نمایش خیابانی اولین مسئله ای که مورد توجه قرار می گیرد، ذائقه مخاطب است.

نصیری در رابطه با برنامه های تبلیغاتی برای این نمایش تصریح کرد: این کار، یک پروژه کلاسی است. ما تمام تلاشمان را برای اطلاع رسانی و بازخورد رسانه ای آن انجام دادیم اما بازاریابی آثار نمایشی به برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد.

وی خواستارشد: از همه مردم ایران و به ویژه پایتخت نشینان تقاضا می کنم دوم و سوم اسفند ماه در محوطه تئاتر شهر از نمایش های ما دیدن کنند. بخشی از کار ما کمدی و بخشی هم حماسی است.

در پایان این ویژه برنامه، جودکی اظهارکرد: پیش بینی می کنم میزان استقبال از هفته دوم جشنواره، بیشتر و بیشتر شود. به طور میانگین ما تماشاگر سنتی داریم و تردد در چهارراه ولیعصر به شکلی است که با این جشنواره به تعداد تماشاگران اضافه کرده است.

وی افزود: به طور میانگین در چند شب گذشته بین هزار تا هزار و 200 نفر تماشاگر سالنی داشتیم. امسال با توجه به شرایط تبلیغاتی خوبی که در سطح شهر و با همکاری شهرداری منطقه 11 و ستاد جشنواره فراهم شده، نشانه های جشنواره در سطح شهر کاملاً مشهود است.

جودکی در خاتمه گفت: مخاطبان می توانند از طریق سایت اینترنتی irannamayesh.ir بلیط های خود را خریداری کنند. تا به الان استقبال خیلی خوبی شده بطوری که ظرفیت سالن های کوچک تمام شده و تنها تعدادی از سالن های بزرگ ظرفیت دارند.

مرتبط با این خبر

  • تلاش شده تا مشکلات مالی جشنواره تئاتر فجر نمود بیرونی نداشته باشد

  • فروش اینترنتی بلیط تئاتر، جذابیت جشنواره را کم کرده است

  • پرفروش ترین نمایش های جشنواره تئاتر فجر/ استقبال از اجراهای خیابان ولیعصر

  • " نامیرا " نمایشی از ایدئولوژی داعش و مدافعان حرم/ سفارشی کار نمی کنم

  • آغاز اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر/ لغو اجرای گروه سوئدی

  • رسانه ها برای پیوند عمیق مردم با تئاتر تلاش کنند

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز