صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

امیرحسین شفیعی گفت: ما در این نمایش، خیلی ریشه ای تر به داعش پرداختیم و بخش هایی را هم به نقش قهرمانان و سربازان وطن اختصاص دادیم.

برنامه "پرده آخر" ویژه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور امیرحسین شفیعی کارگردان برجسته تئاتر و کارگردان تئاتر "نامیرا" از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

شفیعی کارگردان نمایش " نامیرا " در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: " نامیرا " پدیده داعش را از پیدایش تا نابودی آن دنبال می کند و ما سعی کردیم به سوالات مخاطبان درخصوص ایدئولوژی و مأموریت داعش در منطقه و اینکه اگر جمهوری اسلامی در این موضوع ورود نمی کرد معلوم نبود چه اتفاقی برای جهان رخ می داد، پاسخ دهیم.

وی در ادامه مطلب افزود: ما در این نمایش، خیلی ریشه ای تر به داعش پرداختیم و بخش هایی را هم به نقش قهرمانان و سربازان وطن اختصاص دادیم.

شفیعی در رابطه با اینکه عده ای می گویند نمایش "نامیرا" سفارشی است گفت: من تا به الان کار سفارشی انجام ندادم و حتی انجمن انقلاب دفاع مقدس هم وظیفه حمایت از تئاتر انقلاب دفاع مقدس را دارد حتی یک ریال هم از من حمایت نکرده است.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: اول، هنر و اندیشه برایم مهم است و اگر حمایتی هم شده از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یا خود شهرداری بوده و به هیچ نهاد نظامی و یا هر نهاد دیگری سفارش این کار را به من نداده است.

وی همچنین در این ویژه برنامه رادیویی مطرح کرد: اولین مشکل ما در رابطه با تئاتر محیطی این است که هنوز درک درستی از این نوع تئاتر وجود ندارد. اگر این نمایش ها را در تئاتر صحنه ای اجرا می کردم بیشتر دیده می شدند اما علاقه بنده به تئاتر محیطی و مردمی است.

شفیعی در ادامه، نبود بلیط فروشی را بزرگ ترین چالش تئاتر محیطی دانست و تاکید کرد: ما برای تامین هزینه ها به حمایت نیاز داریم. البته یک گروهی به نام کارگاه تئاتر ایران و شبه کمپانی را داریم که در آن تمرینات سخت مان را انجام می دهیم. اما آفت تئاتر ما این است که بازیگران و عوامل عادت به کم تمرین کردن کرده اند به همین خاطر از بازیگران و عوامل جوان استفاده می کنم تا انگیزه کار داشته باشند.

کارگردان نمایش " نامیرا " در مصاحبه با رادیو گفت و گو، یادآور شد: این نمایش بدون کلام است.ما فقط به یک گونه از تئاتر خیابانی می پردازیم درحالیکه گونه های مختلف اجرایی وجود دارد و نمایش نامیرا هم در قالب یکی از این گونه ها قرار می گیرد.

گفتنی است نمایش " نامیرا " هر شب ساعت 18 در مجموعه تئاتر شهر و در مجاورت مجموعه تئاتر شهر واقع در بوستان دانشجو اجرا می شود و نیازی به خرید بلیط ندارد.

مرتبط با این خبر

  • تلاش شده تا مشکلات مالی جشنواره تئاتر فجر نمود بیرونی نداشته باشد

  • فروش اینترنتی بلیط تئاتر، جذابیت جشنواره را کم کرده است

  • پرفروش ترین نمایش های جشنواره تئاتر فجر/ استقبال از اجراهای خیابان ولیعصر

  • نمایش"2 U-Turn" برگرفته از آموزه های قرآنی/ استقبال گسترده از اجراهای خیابانی

  • آغاز اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر/ لغو اجرای گروه سوئدی

  • رسانه ها برای پیوند عمیق مردم با تئاتر تلاش کنند

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز