پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان كرد: توسعه رشته های دانشگاه ها در ایران متناسب با نیازهای کشور نیست

امیری نیا بیان کرد: متاسفانه در کشورمان هرچه مدرک دانشگاه بالاتر می رود، شانس کسب کار و اشتغال کاهش پیدا می کند زیرا توسعه رشته های دانشگاهی با توسعه نیازهای کشور از منظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی همگام و همراه نبوده است.

1398/03/13
|
12:35

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش آموزش عالی و به روز رسانی برنامه درسی دانشگاه و رشته های تحصیلی بر اساس نیازها و توانمندی های ایران و با حضور حمید رضا امیری نیا، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به روی آنتن رفت.

حمید رضا امیری نیا در آغاز با اشاره به مصوب شدن نقشه جامع علمی کشور، گفت: یکی از اولویت های این نقشه، آمایش آموزش عالی در کشور است. در حال حاضر شاهد یک گسستگی آمایش عالی هستیم زیرا هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت در این راستا فعالیت می کنند. همچنین دانشگاه آزاد نیز معادل وزارت علوم، در این حوزه فعالیت می کند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: در ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حال پیگیری موضوع آمایش سرزمینی هستیم و در این راستا مجموعه ای به نام ستاد آمایش در این راستا فعالیت می کند که تعاملات خیلی خوبی نیز با وزارت علوم و مجموعه دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت دارد.

وی اضافه کرد: اهمیت موضوع آمایش سرزمینی اخیرا با فرمایش مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی بیشتر شده است زیرا ایشان در این بیانیه و همچنین در نام گذاری سال جدید، موضوع اشتغال را مطرح کردند. متاسفانه در کشورمان هر چه مدرک دانشگاه بالاتر می رود، شانس کسب کار و اشتغال کاهش پیدا می کند زیرا توسعه رشته های دانشگاهی با توسعه نیازهای کشور از منظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی همگام و همراه نبوده است. بنابراین حتی برای بعضی از نیازهای کشور، رشته های دانشگاهی نداریم.

امیری نیا در گفتگو با رادیو گفت و گو با تصریح بر اینکه، روزی که عنوان لیسانس و فوق لیسانس را تبدیل به کارشناسی و کارشناسی ارشد کردیم، نخستین ضربه را به آموزش عالی زدیم، اظهار کرد: واقعیت این است که یک فارغ التحصیل حتی اگر از بهترین دانشگاه های کشور نیز باشد، کارشناس و کارشناس ارشد نیست و این موضوع از نظر فرهنگی و روانی اهمیت زیادی پیدا می کند.

وی افزود: این موضوع از نظر کار و اشتغال اهمیت دارد که به عنوان مثال حتی فارغ التحصیلان دانشگاه های شریف و امیرکبیر را باید به نهادها معرفی و توصیه کنیم تا شاید به فارغ التحصیلان این دانشگاه ها کار بدهند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: متاسفانه علت وضعیت موجود عدم توسعه یافتگی دانشگاه ها و رشته های آموزش عالی متناسب با شرایط و نیازهای کشور نبوده است و این مسئله ناشی از عدم آمایش سرزمینی است. برآیند فعالیت های اقتصادی، نتوانسته است رشته های دانشگاهی را به صنعت متصل کند.

دسترسی سریع
پرده آخر