پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشكده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی: ضرورت تغییر سیاست‌های وزارت علوم برای ارائه رشته های متناسب با نیاز جامعه

استاددانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد:سیاست گذاری ها و راهبردهای وزارت علوم برای نظام آموزش عالی اهمیت زیادی دارد و برای ارائه رشته های متناسب با نیاز جامعه ابتدا باید این سیاست گذاری ها بازنگری شود و سپس وارد برنامه ریزی شویم.

1398/03/18
|
08:49

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش آموزش عالی و تجدید نظر در رشته ها و درس های آموزش عالی و با حضور منیژه قهرودی استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی به روی آنتن رفت.

منیژه قهرودی در آغاز با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی در دانشگاه ها پرداختن صرف به آموزش های تئوری است، گفت: نقش کم آموزش های علمی و مهارتی، نتیجه سیاست ها و راهبردهای حاکم بر نظام آموزش است. در چند سال گذشته بر سیستم لوزی شکل نظام آموزش تاکید شده است یعنی باید در کارشناسی یک تجمیع ایجاد کنیم، در کارشناسی ارشد آن را گسترش دهیم و در دکترا دوباره تجمیع پیدا کنیم. بنابراین بخشی از سهم دروس در بخش کارشناسی حالت تئوریک و کلی پیدا می کند که عملا توانمند نیست و نمی تواند کارآفرین باشد.

وی به ازدیاد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اشاره کرد و بیان داشت: حجم زیاد دانشجویان در این دوره، باعث می شود کیفیت آموزش در دانشگاه ها، پایین بیاید. بنابراین معقتد هستم ساختار هرمی خیلی بهتر از ساختار لوزی پاسخ نیازها را در جامعه می دهد زیرا در حال حاضر در حالی که باید در مقطع کارشناسی، کارشناس پرورش دهیم اما در کارشناسی ارشد این کار را می کنیم.

استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی در ادامه در گفتگو با رادیو گفت و گو به وجود برخی رشته های دانشگاهی که با نیاز جامعه همخوان نیستند اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر برخی رشته های دانشگاهی هیچ بازاری ندارد و حتی زمینه های شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته ها در شرکت های خصوصی نیز فراهم نیست زیرا این رشته ها دارای ارزش استخدامی نیستند. این افراد حتی اگر بخواهند شرکت های مشاور تاسیس کنند، رشته های آنها تعریف نشده است.

وی تصریح کرد: سیاست گذاری ها و راهبردهای وزارت علوم برای نظام آموزش عالی اهمیت زیادی دارد و برای ارائه رشته های متناسب با نیاز جامعه، ابتدا باید این سیاست گذاری ها بازنگری شود و سپس وارد برنامه ریزی شویم.

دسترسی سریع
پرده آخر