پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله: رشته های دانشگاهی برای بقای خود نیاز به ارتقاء و تجدید نظر دارند

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره علل ضرورت تجدید نظر در رشته های پزشکی و درس های آموزش عالی بیان کرد: نخستین دلیل برای این موضوع شرط بقاء است و دوم به توجیه یک رشته برای ادامه فعالیت خود کمک می کند.

1398/03/18
|
10:43

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش آموزش عالی و تجدید نظر در رشته ها و درس های آموزش عالی و با حضور عباس عبادی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به روی آنتن رفت.

عباس عبادی در آغاز با بیان اینکه رشته های دانشگاهی بر حسب نیازهای جامعه به وجود می آیند و تا زمانی که به آن نیاز پاسخ بدهند، به حیات خود ادامه می دهند، گفت: اگر هر رشته ای بتواند نیازهای محیطی را به موقع رصد و پایش کند و متناسب با نیاز بازار و با تغییرات محیطی و فناوری، رفتار کند، می تواند موفق باشد.

وی به حوزه علوم پزشکی و وزارت بهداشت اشاره کرد و بیان داشت: پیشرفت های سریع در حوزه پزشکی و ایجاد فناوری های نوین در این زمینه باعث شده، حتما در بخش علوم پزشکی نیز مانند سایر بخش ها نگاه جدی تری به تغییر برنامه های درسی داشته باشیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره علل ضرورت تجدید نظر در رشته های پزشکی و درس های آموزش عالی بیان کرد: نخستین دلیل برای این موضوع شرط بقاء است و دوم به توجیح یک رشته برای ادامه فعالیت خود کمک می کند. اگر این موضوع در یک فرآیند منطقی انجام نشود، مانند بسیاری از صنایع که رو به خاموشی رفتند، بعضی از رشته ها نیز از اقبال کمتری برخوردار خواهند بود.

وی اضافه کرد: استخراج مولفه هایی که تغییر رشته را ضروری می کند و همچنین حساس بودن دانشگاه و ماموریت آن، ایجاب می کند باید به سمت ارتقاء برنامه درسی، حرکت یا اینکه متناسب با نیاز بازار و اجتماع، برنامه های جدیدی ایجاد شود.

عبادی در ادامه بیان کرد: عموما تغییراتی که در یک الی دو دهه گذشته در علوم پزشکی به وجود آمده است، معطوف به ایجاد رشته های جدید بوده است و در حقیقت با ترکیب و تلفیق چند رشته در کنار یکدیگر، سعی شده به نیاز جامعه پاسخ داده شود. حوزه وزارت بهداشت به لحاظ ساختاری و سازمانی از وزارت علوم جدا شد و ارتباط بین رشته ای کمتر شد و این ممکن است آسیب رسان باشد.

این استاد دانشگاه در گفتگو با رادیو گفت و گو ضمن اشاره به پیشرفت های حوزه علوم پزشکی در دانشگاه ها بیان کرد: علی رغم ارائه خدمات سلامت نسبت به چند دهه گذشته بخصوص پس از انقلاب اسلامی، رشد قابل توجهی کرده ایم زیرا توسعه منابع انسانی بسیار خوب بوده است و توانسته ایم نیازهای عمومی حوزه سلامت را پاسخ دهیم.

وی در عین حال تصریح کرد: با وجود پیشرفت ها، تمرکز صرف روی خدمات، منجر به غفلت در حوزه فناوری شده است زیرا فناوری در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم تولید می شود و به عنوان مثال دانشجویان رشته مهندسی پزشکی بیشتر در دانشگاه های وزارت علوم در حال تربیت هستند.

دسترسی سریع
پرده آخر