پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

نویسنده و منتقد ادبی: اهالی ادب با فضای مجازی آشتی کنند

الهام فلاح گفت: اهالی ادب در عصر ارتباطات باید با فضای مجازی آشتی و با زمانه خود حرکت کنند و هدایت مخاطبان خود را به این سمت و سوی ارزشمند بر عهده گیرند.

1399/02/01
|
10:15

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع فعالیت های ادبی آنلاین در سایه تهدید کرونا و با حضور مهدی محمدی مدرس دانشگاه، کارشناس فرهنگی و ادبی، نویسنده و منتقد ادبی و ارتباط تلفنی با الهام فلاح نویسنده و منتقد ادبی روانه آنتن شد.

محمدی در ابتدای این برنامه اظهار کرد: ما فعالان ادبی نیز همچون سایر افراد فعال در حوزه سیاست، اقتصاد و بهداشت از شیوع کرونا غافلگیر و شوکه شدیم و شاید یک نقیصه فرهنگی در ذات ما بوده که نتوانستیم برای ورود کرونا پیش بینی های لازم را انجام دهیم.

کارشناس فرهنگی و ادبی افزود: برنامه ریزان فرهنگی همچون برنامه ریزان در سایر حوزه ها آمادگی لازم برای این شرایط را نداشتند ضمن اینکه ما از قبل این بیماری نیز آمادگی و حضور چندانی در فضای مجازی نداشتیم.

وی متذکر شد: البته برخی محافل ادبی و نویسندگان و شاعران و هنرمندان در فضای مجازی صفحه هایی دارند اما واقعیت این است که این افراد خیلی فعال نیستند و نهایت مطلبی که بارگذاری می کنند در حد یک عکس از یک محفل ادبی و یا متن کوتاه است.

این نویسنده با بیان اینکه مردم ایران در شرایط کرونایی به تدریج زیست مسالمت آمیزی را انتخاب کرده اند گفت: فضای مجازی ما مریض و بلکه خطرناک است، فرزندان ما در این روزها به دلیل برگزاری آموزش های آنلاین مدت زمان بیشتری در فضای مجازی حضور دارند و این برای برخی والدین نگران کننده است چراکه ضررهای فضای مجازی بیشتر از فواید آن است.

محمدی با اشاره به ظرفیت ادبیات فارسی برای تبدیل تهدیدات به فرصت ها ابراز داشت: امیدواریم شرایط جدید امروز یعنی کرونا این زمینه را فراهم کند که آسیب ها و تهدیدات فضای مجازی را به فرصت تبدیل کنیم.

کارشناس فرهنگی و ادبی با بیان اینکه ادبیات فارسی سرشار از امور اخلاقی و عرفانی و دعوت به زندگی است گفت: مخاطبان این نوع از ادبیات تاثیرات عمیقی از مفاهیم ادبی می گیرند چراکه ادبیات انسان را صرفاً به عنوان یک انسان می بیند و به دنبال تبدیل انسان مادی به انسان آرمانی است لذا هر قدر که از این ادبیات استفاده کنیم به نفع شخص انسان و جامعه خواهد بود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه فضای مجازی می تواند بستر تلمّذ از محضر اساتید بزرگ ادبیات را در منزل فراهم کند افزود: با وجود این قابلیت و ظرفیت اما متاسفانه فعالیت ها در این حوزه همچنان بسیار کم است.

محمدی به دو زاویه علمی و هنری ادبیات اشاره و بیان کرد: ما در فضای مجازی می توانیم از هر دو نوع نگاه عالمانه و هنری به ادبیات استفاده کنیم و ای کاش لجام فضای مجازی در دست اندیشمندان و صاحبان هنر ما بوده البته این کار شدنی است و کافیست که اندیشمندان ما کمی همت کنند.

همچنین در ادامه، فلاح بیان داشت: در حال حاضر فضای مجازی متاسفانه برای بخش داستان و رمان کمکی نکرده که هیچ بلکه باعث افول آن نیز شده است.

این نویسنده و منتقد ادبی با انتقاد از رواج اشتراک گذاری گزیده های خاص از یک رمان و یا داستان به صورت عکس نوشته در فضای مجازی گفت: این موضوع باعث شده که افراد تصور کنند برای دستیابی به گوهر یک رمان یعنی اندیشه نیازی به صرف وقت و هزینه زیادی نباشد و در نتیجه به چند جمله شعارگونه و کلی که در لابه لای داستان گنجانده شده، بسنده می کنند.

فلاح معتقد است که کاهش سرانه مطالعه در ایران و گلایه ناشران از پایین آمدن تیراژ کتاب ها تا حد زیادی ناشی از فضای مجازی است زیرا فضای مجازی به جای تعالی بخشی به سلیقه و سطح خواست و دریافت مردم از ادبیات و نوشته و شعر، برعکس آن را تنزل داده است.

وی با بیان اینکه فضای مجازی تعریف نابهنجاری در بین ادبا و بزرگان ادب دارد گفت: متاسفانه صدر امور در فضای مجازی به دست کسانی است که مخاطبان نه تنها از خواندن و رصد کردن و دنبال کردن آن ها سودی نمی برند بلکه مسلماً چیزهایی را هم از دست خواهند داد.

نویسنده و منتقد ادبی تأکید کرد: انسان های فرهیخته و اهالی ادب در عصر ارتباطات باید با فضای مجازی حتی با یک ادمین هم که شده آشتی و با زمانه خود حرکت کنند و هدایت مخاطبان خود را به این سمت و سوی ارزشمند بر عهده بگیرند.

دسترسی سریع
پرده آخر