پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

اسماعیل آذر تأكید كرد: ضرورت نمایش قطعات پرنفوذ ادبیات فارسی در فضای مجازی

مدرس ادبیات گفت: ما باید قطعات بسیار کوتاه و پرنفوذ زبان و ادبیات فارسی را در فضای مجازی بارگذاری کنیم تا گوش جامعه به مفاهیم بلند و ضرب آهنگ و لحن پرشکوه زبان فارسی عادت کند.

1399/02/01
|
13:26

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع فعالیت های ادبی آنلاین در سایه تهدید کرونا و در ارتباط تلفنی با دکتر حسن مقیسه استاد ادبیات فارسی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و استاد اسماعیل آذر مدرس ادبیات و از منتقدان نام آشنای ادبی روانه آنتن شد.

آذر ضمن مصاحبه با رادیو گفت و گو، در رابطه با فعالیت آنلاین ادیبان در شرایط کنونی گفت: این کرونا هرچه قدر هم که تلخ باشد اما مانند سایر مشکلات تمام خواهد شد.

مدرس ادبیات با بیان اینکه ورود فضای مجازی چهره کلیه مفاهیم و حتی حوزه ادبیات را تغییر داده افزود: برخی مطالب در فضای مجازی از شوکت و قدر انسان به شدت پایین تر و باعث رنجش ذهنی بنده است و در واقع هیچ مطلب قابل توجه ادبی در این فضا وجود ندارد.

وی ادامه داد: ما باید روز به روز در فضای مجازی قطعات بسیار کوتاه و پرنفوذ زبان و ادبیات فارسی را بارگذاری کنیم تا گوش جامعه به مفاهیم بلند و ضرب آهنگ و لحن پرشکوه زبان فارسی عادت کند اما متاسفانه با این مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم.

آذر با اشاره به کتاب "بهشت گمشده" اثر جان میلتون گفت: کل این کتاب در دو کلمه خلاصه می شود؛ غفلت از خدا. معتقدم که چنین مطالبی باید در صفحات فضای مجازی منتشر شود تا مردم با اینگونه مفاهیم متعالی آشنا شوند و از اندیشه گری فاصله نگیرند.

در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، مقیسه گفت: برخی فرهیختگان و اهل ادب و نویسندگان به خوبی از فضای مجازی در این شرایط استفاده کردند و جلسات شعر را که قبل از شیوع کرونا حضوری برگزار می شد در فضای مجازی برگزار می کنند.

استاد ادبیات فارسی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) با اشاره به برگزاری نشست ادبی مجازی سعدی توسط علیرضا غزوه و با حضور شاعران نام آشنا افزود: دکتر نغمه مستشار نظامی نیز "گروه ادبی فیض "را در فضای مجازی تشکیل دادند و هر دوشنبه جلسه شعر مجازی را برگزار می کنند.

مقیسه معتقد است که ادبیات فارسی در فضای جدید امروز موفق شده تا حدودی خود را با شرایط جدید هماهنگ و سازگار کند و حضور زنده ای در فضای مجازی داشته باشد.

وی تأکید کرد: ما به جای اینکه به تفاسیر و خوانش متون اصلی مانند گلستان سعدی و شاهنامه فردوسی بپردازیم بهتر است به خود متون بپردازیم زیرا متون اصلی حاوی چکیده های فکری و قلبی انسانهای بزرگ و ادبای نام آشنا و دیگر نیامدنیِ روزگار همیشگی ما هستند.

استاد ادبیات فارسی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در تعریف انسان متعالی و روزآمد گفت: انسان متعالی انسانی است که متناسب با شرایط و دگرگونی ها، مواضع خود را مشخص می کند و اگر از شرایط عقب بماند یعنی توانایی استفاده از داده های الهی را ندارد.

مقیسه با بیان اینکه امکان استفاده های بهینه از فضای مجازی در این حوزه وجود دارد تأکید کرد: ادبا اعم از نویسندگان و شاعران و رمان نویسان در این روزها باید فضای مجازی را هدفمند به دست بگیرند و جامعه را به سمت خوانش متون فرهیخته هدایت کنند و مهم تر از همه اینکه، رویکرد و فعالیت های خود را در فضای مجازی ادامه دهند.

دسترسی سریع
پرده آخر