پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

حسین عالم بخش: تئاتر آنلاین نیازمند حمایت راهبردی و زیر ساختی است

مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تصریح کرد : برای ادامه اجرای تئاتر آنلاین در کشور می بایست حمایت های راهبردی و زیرساختی از این موضوع انجام شود.

1399/02/13
|
13:00
|

حسین عالم بخش ، در مصاحبه با برنامه« پرده آخر» رادیو گفت و گو، با اشاره به اینکه اجرای تئاتر آنلاین در ایران حرکت نوینی است و قطعاً نقص هایی را به همراه دارد که باید در جهت رفع آنها تلاش کرد ،گفت: ادامه این موضوع نیازمند حمایت های راهبردی و زیرساختی است.

وی با بیان اینکه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در پردیس تئاتر تهران از امکانات لازم برای پیشبرد این موضوع برخوردار است، افزود: از طرف دیگر می بایست حمایتهای مالی لازم نیز از گروه‌های تئاتری که در این عرصه وارد می‌شوند انجام داد ،البته با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحریم های اعمال شده نباید انتظار داشته باشیم که هزینه خیلی زیادی صرف این موضوع شود اما حمایت مادی از این امر نیز لازم و ضروری است و بخش خصوصی می تواند در این عرصه حضور پیدا کرده و سرمایه گذاری کند.

این مقام مسئول در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه از نخبگان و دانشجویان نیز می خواهیم که در این عرصه حضور پیدا کرده تا از ابتکارات و ایده پردازی های آنها در این زمینه بهره بگیریم، اعلام کرد : برخی از سازمان ها در ارتباط با موضوع تئاتر آنلاین با ما تماس گرفته اند و خواستار کسب اطلاعات در این زمینه شده‌اند تا در صورت امکان و انجام بررسی های لازم ، بتوانند در این ارتباط همکاری کنند.

وی با بیان اینکه در این چهارچوب می‌توان از ظرفیت موسسات و سازمانهای دولتی نیز، استفاده کرد، ادامه داد : در وضعیت کنونی هنرمندان تئاتر با مشکلات قابل توجهی به خصوص در بحث معیشت مواجه هستند و این دغدغه ای است که باید قبل از شیوع ویروس کرونا به آن توجه می‌شد .

عالم بخش با بیان اینکه برخی از گروه های نمایشی که برای اجرای تئاتر در اسفندماه آماده بودند و مجوز اجرا گرفته بودند ولی به خاطر شیوع ویروس کرونا نتوانستند بر روی صحنه بروند در موضوع اجرای تئاتر آنلاین با ما همکاری کرده اند گفت: باید به این موضوع توجه داشت که وضعیت کنونی مانند وضعیت جنگی است و برای شاد کردن مردم و پرکردن اوقات فراغت آنها باید فداکاری کرد.

وی با بیان اینکه امیدوارم که موضوع اجرای تئاتر آنلاین علیرغم تمام اشکالات و معایبی که ممکن است داشته باشد، ادامه پیدا کند، خاطرنشان کرد: تئاتر آنلاین باعث آشنا شدن بیشتر مردم با مقوله تئاتر می شود و این فرصتی برای افزایش تعداد تماشاگران تئاتر در آینده است.


مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تاکید کرد : گروه های تئاتر می‌توانند از فضای مجازی به خوبی برای افزایش تماشاگران آنلاین تئاتر های خود استفاده کنند چنانکه تعداد تماشاگرانش چندین برابر حضور فیزیکی تماشاگران باشد چرا که در فضای مجازی از نظر تعداد حضور، محدودیتی وجود ندارد.


در ادامه این برنامه « آروین موذن زاده» پژوهشگر و منتقد تئاتر نیز در اظهاراتی با بیان اینکه تئاتر آنلاین اتفاق خوبی است و باعث شده که در این ایام چراغ تئاتر کشور خاموش نشود ،گفت : ولی به نظر می‌رسد که در اجرای این موضوع یک نوع تعجیلی وجود دارد.

این پژوهشگر حوزه تئاتر همچنین به موضوع کیفیت اجراها و محتوای تئاترهای آنلاین اشاره کرد و افزود : در حال حاضر این سوال وجود دارد که کیفیت کار و چگونگی تمرین گروه های تئاتری در این عرصه چگونه است و به چه میزان به موضوع کیفیت کار و همچنین اجرای پروتکل های بهداشتی در هنگام اجرا و تمرین برای حفظ سلامت هنرمندان توجه می شود؟

وی همچنین در بخش پایانی صحبتهای خود به مشکلات معیشتی پیش آمده برای هنرمندان و گروه های تئاتر در پی شیوع ویروس کرونا اشاره کرد .

دسترسی سریع
پرده آخر