پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

مهدی محمدی: تئاتر دفاع مقدس باید صریح و شفاف حرف بزند

یک کارگردان تئاتر اظهار داشت: سیستم‌های تئاتری ایران، برنامه‌ریزی‌های طولانی مدتی ندارند و همه برنامه‌ها به بازه‌ی ورود و خروج یک مدیر به سیستم محدود می‌شوند.

1399/04/15
|
08:51

برنامه پرده آخر با موضوع آسیب‌شناسی تئاتر دفاع مقدس، با حضور مهدی محمدی (بازیگر و کارگردان تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مهدی محمدی در برنامه «پرده‌ آخر» گفت: در عرصه تئاتر دفاع مقدس دو موضوع «بازنگری» و «تغییر بنیادی زاویه دید سیاست‌گذاران» از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

وی افزود: سیستم‌های تئاتری ایران، برنامه‌ریزی‌های طولانی مدتی ندارند و همه برنامه‌ها به بازه‌ی ورود و خروج یک مدیر به سیستم محدود می‌شوند.

این بازیگر تئاتر اضافه کرد: تغییر مدیر‌ها و حتی دولت‌ها تمام شعارهای داده شده در جشنواره‌های مختلف را عوض می‌کند و مدیران جدید همه فعالیت‌های قبل از خودش را در قالب جدید قرار می‌دهند.

وی با اشاره به این که در دهه 70 اتفاقات بزرگی در تئاتر دفاع مقدس واقع شدند، توضیح داد: جریان‌های دانشگاهی در دهه 70 به سمت تئاتر دفاع مقدس سوق پیدا کردند و جشنواره‌هایی به نام‌های «جشنواره تئاتر دفاع مقدس» و «تئاتر عاشورائیان» را شکل دادند.

مهدی محمدی افزود: بسیاری از سیاست‌های مرتبط با دهه‌ی هفتادِ تئاتر کشور، در مرکز هنرهای نمایشی پایه‌ریزی شده بودند.

وی با اشاره به این که بخشی از تئاتر دفاع مقدس از علاقه شخصی فعالان تئاتری بر می‌خیرد، اظهار داشت: بعد از دهه 70 بسیاری از جشنواره‌های حوزه دفاع مقدس از اهداف اصلی خود دور شدند و برنامه‌ریزی‌های این حوزه کم‌تر شدند.

این کارگردان تئاتر افزود: در دو دهه‌ی اخیر جریان‌ها و نهادهای متعددی به حوزه تئاتر دفاع مقدس ورود پیدا کردند و بر همین اساس انسجام موجود در این موضوع از بین رفت و موازی‌کاری‌های متعددی شکل گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «پرده آخر» گفت: موضوع دفاع مقدس به 8 سال دفاع محدود نمی‌شود و در حال حاضر بسیاری از کنش‌های اجتماعی نیز رویکرد ایثار و مقاومت دارند، برای مثال در شرایط کنونی – بحران کرونا – بسیاری از جانبازان تنفسی و شیمیایی در حال دفاع و مقاومت هستند.

مهدی محمدی تاکید داشت: در تئاتر دفاع مقدس ما نیاز داریم تا صریح و شفاف حرف بزنیم.

وی ادامه داد: باید نفوذ شورای نظارت در حوزه تئاتر دفاع مقدس کم‌رنگ شود.

محمدی با اشاره به این که فعال حوزه دفاع مقدس باید آزادانه حرف خود را بزند، افزود: جریان تئاتر دفاع مقدس در جامعه‌ی امروزی به نقد و بازگشایی موضوعات نیاز دارد.

دسترسی سریع
پرده آخر