پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

یك كارگردان تئاتر: «خلاقیت» عامل موفقیت اثر است

حامد شفیع‌خواه در مصاحبه با برنامه «پرده آخر» گفت: احتمال دارد تئاتر آنلاین پس از پیشرفت و رفع اشکالات بتواند یک مدیوم مشخص و مستقل باشد.

1399/05/11
|
14:01

برنامه پرده آخر با موضوع تئاترهای آنلاین، در ارتباط تلفنی با دکتر حامد شفیع‌خواه (استاد دانشکده، بازیگر و کارگردان، دبیر جشنواره هنر نوزده) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

حامد شفیع‌خواه در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به این که کرونا آسیب‌های متعددی را به سینما و تئاتر وارد کرد، گفت: تئاتر در سالیان گذشته پستی‌‌ها و بلندی‌های مختلفی را تجربه کرده است.

وی با اشاره به این که با شکل‌گیری تئاتر خصوصی تهدیدها و فرصت‌هایی در این فضا به وجود آمدند، عنوان کرد: تئاترهای خصوصی به طور کامل به خودشان وابسته هستند و در تمامی بخش‌ها با شاخص‌های کاری خودشان پیش می‌روند.

این استاد دانشگاه افزود: تعطیلی تئاتر در دوران شیوع ویروس کرونا، به تعطیلی این فعالیت در ایام جنگ‌های جهانی شباهت دارد.

وی با اشاره به این که در شرایط فعلی تماشاگر علاقه‌ای به حضور در سالن ندارد، عنوان کرد: گروه‌های تئاتری به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا فعالیت نمی‌کنند.

حامد شفیع‌خواه با اشاره به شیوه برگزاری جشنواره‌های آنلاین در دوران شیوع ویروس کرونا، توضیح داد: تمام کشورهای دنیا در حوزه جشنواره‌های آنلاین در گام‌های ابتدایی قرار دارند.

وی افزود: ما در ایران به همه‌ امکانات موجود در فضای اینترنت دسترسی نداریم و این موضوع ممکن است در عدم پیشرفت مطلوب جشنواره‌های آنلاین موثر باشد.

دبیر جشنواره هنر نوزده اضافه کرد: ما هنوز از این جشنواره تصویر یا چشم‌انداز کاملی نداریم و در تلاش هستیم که در طول آزمون و خطاهای متعدد امکانات خوبی را برای جشنواره‌های تئاتر فراهم کنیم.

وی افزود: در مدت زمانی نامشخص کرونا از بین می‌رود، اما تاثیر رسانه و شبکه‌های مجازی بر تئاتر باقی می‌ماند.

حامد شفیع‌خواه ادامه داد: احتمال دارد تئاتر آنلاین پس از پیشرفت و رفع اشکالات بتواند یک مدیوم مشخص و مستقل باشد.

وی با بیان این که ما نباید نسبت به تکنولوژی مقاومت نشان دهیم، گفت: متاسفانه تعداد زیادی از فعالان حوزه تئاتر در مقابل تکنولوژی و پیشرفت مقاومت می‌کنند و نمی‌خواهند روش‌های جدید را تجربه کنند.

این کارگردان تئاتر تاکید داشت: مخاطب قطعا از اتفاقات جدید استقبال می‌کند.

وی با بیان این که تئاتر محدودیتِ مکان دارد، تصریح کرد: تئاتر در فضای آنلاین می‌تواند محدودیت مکان را کنار بگذارد و تصاویر و فضاهای جدیدی را خلق کند.

به گفته شفیع‌خواه، «خلاقیت» عامل موفقیت اثر است.

دسترسی سریع
پرده آخر