پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

یك مدرس تئاتر: فعالیت در تئاتر پوستِ کُلفت می‌خواهد

فرهاد بشارتی با اشاره به این که بازیگری در تئاتر بسیار سخت‌تر از سینما است، گفت: اکثر بازیگرانی که از سینما به تئاتر می‌آیند، در اولین گام‌های تمرین و اجرا از پروژه خارج می‌شوند.

1399/06/15
|
12:05
|

برنامه "پرده آخر" با موضوع ارتباط تئاتر با سینما، در ارتباط تلفنی با فرهاد بشارتی (بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما و مدرس تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

فرهاد بشارتی با اشاره به این که ارتباط سینما و تئاتر امری لازم و ضروری است، گفت: بازیگری در هر یک از قالب‌های سینما و تلویزیون و تئاتر از یک متد – روش واحد – پیروی می‌کند.

وی با اشاره به این که نگاه‌های مردم در قالب‌های مختلف به بازیگر متفاوت هستند، عنوان کرد: در سینما و تلویزیون دوربین و کارگردان تشخیص می‌دهند که کدام قسمت یا نمای بازی یک بازیگر در معرض دید مخاطب قرار بگیرد.

این بازیگر تئاتر ادامه داد: یک کارگردان وظیفه دارد تا میزان بازیِ یک بازیگر برای لنز‌های مختلف را تعریف کند.

وی با اشاره به این که بازیگری در تئاتر بسیار سخت‌تر از سینما است، توضیح داد: بازیگر تئاتر نفس به نفسِ تماشاگر بازی می‌کند و فرصت اشتباه ندارد، در حالی که بازیگر سینما برای برداشت مجدد و اصلاح اشتباهات، فرصت‌های چندباره در اختیار دارد.

فرهاد بشارتی با اشاره به این که تولید یک تئاتر حداقل در فرآیند‌های 4 ماهه امکان‌پذیر است، اظهار داشت: یک بازیگر سینما برای حضور در یک فیلم حداکثر 40 روز کاری صرف می‌کند و بر این اساس نمی‌تواند چندین ماه برای یک اجرای تئاتر وقت بگذارد.

وی با اشاره به این که بازیگری در تئاتر تخصص منحصر به خود را می‌طلبد، تصریح کرد: بازیگران سینما، با ورود به تئاتر باید بتوانند در فرآیندهای طولانی مدت با نقش خودشان انس بگیرند و در اجرای نمایشی به نوآوری برسند.

این مدرس تئاتر با اشاره به این که شبِ اول اجرا در تئاتر با شبِ آخر تفاوت دارد، افزود: بازیگران تئاتر در هر شب از اجرا به بازی کامل‌تری دست پیدا می‌کنند.

وی اضافه کرد: برخی از بازیگران سینما – که فقط تکنیک کار کرده‌اند – در اولین تجربه‌های تئاتری نمی‌تواند به نتیجه خوبی دست پیدا کنند و بر همین اساس بازخورد خوبی از تماشاگر یا کارگردان تئاتر دریافت نمی‌کنند.

فرهاد بشارتی با اشاره به این که فعالیت تئاتری پوست کُلفت می‌خواهد، ادامه داد: اکثر بازیگرانی که از سینما به تئاتر می‌آیند، در اولین گام‌های تمرین و اجرا از پروژه خارج می‌شوند.

وی افزود: برخی از بازیگران سینمایی در تئاتر، به تناسب بازیگران انحصاری تئاتر دست‌مزد بیشتری دریافت می‌کنند.

دسترسی سریع
پرده آخر