آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یك قاضی پاسخ داد: حکم معامله به قصد فرار از پرداخت دین چیست؟

محمدباقری گفت: اگر کسی به بهانه فرار از پرداخت دین معامله ای انجام دهد، ضمن اینکه معامله باطل است جنبه جزایی هم دارد.

1397/12/08
|
09:25

برنامه حقوقی " آوای قانون " با موضوع خرید، فروش و اجاره املاک و با حضور حمید رضا محمدباقری قاضی دادگاه دیوان عالی عدالت اداری روانه آنتن شد.

آوای قانون: قولنامه چیست و از نظر حقوقی چه آثاری دارد؟

محمدباقری: قول به معنای تعهد است و اصطلاح لغوی قولنامه حکایت از بیع ندارد؛ یعنی طرفین تعهد می دهند در تاریخ معینی بیع را انجام دهند. قولنامه حکایت از انتقال و خرید و فروش ندارد و فقط قول به انجام معامله و تعهد است البته اگر کسی قولنامه ای را تنظیم کرد از طریق دادگاه می توان الزام به انجام تعهد را ایجاد کرد.

آوای قانون: خصوصیات و ویژگی های یک بیعنامه کامل و بی دردسر چیست؟

محمدباقری: برای اینکه با خیال راحت بتوانیم خرید و فروش کنیم باید بیعنامه تنظیم کنیم. نام و مشخصات کامل فروشنده، خریدار و همچنین مورد معامله باید در بیعنامه ذکر شود، فروشنده باید مالک رسمی ملک موردنظر باشد و شرایط و تاریخ انتقال رسمی، پرداخت اقساط، حق فسخ برای طرفین و مسائلی که به طور شفاهی بین طرفین رد و بدل می شود باید در قسمت توضیحات بیعنامه قید گردد.
ما الزامات قراردادی، الزامات عرفی و قانونی داریم یعنی هرچند هم که الزامات قانونی در قرارداد قید نشود اما در روابط معاملاتیِ طرفین جایگزین خواهدشد. طبق ماده 362 قانون مدنی، فروشنده ملزم به تحویل ودیعه و تنظیم سند رسمی و خریدار هم ملزم به تحویل ثمن است ولو ذکر نشده باشد در این مورد قانون حمایت می کند و حکم می دهد.

آوای قانون: معامله به قصد فرار از پرداخت دین به چه معناست؟

محمدباقری: ما در قانون داریم که اگر کسی به بهانه فرار از پرداخت دین معامله ای انجام دهد، ضمن اینکه معامله باطل است جنبه جزایی هم دارد. معامله زمانی به معنای قصد فرار از پرداخت دین است که شخص واقعا قصد انتقال و فروش مال را ندارد اما برای اینکه طلبکار، مال او را توقیف نکند مال خود را به صورت ظاهری و به قصد فرار از پرداخت دین به نزدیکانش انتقال می دهد و اگر این امر در دادگاه ثابت شود دادگاه حکم به ابطال این معامله را صادر خواهدکرد.

آوای قانون: چگونه می توان سوء نیت فرد را در این باره تشخیص داد؟

محمدباقری: اگر فردی بعد از صدور اجرائیه ای ناشی از چک، مهریه و یا هر طلب دیگری و ابلاغ آن، معامله ای انجام داد یعنی فرد از اینکه اموال او توقیف خواهد شد اطلاع داشته و سریعا معامله ای را انجام داده است اما اگر قبل از آن و طبق روال تجاری، معامله ای انجام داده باشد ما این معامله را به معنای قصد فرار از پرداخت دین در نظر نمی گیریم.

آوای قانون: در رابطه با مفهوم بیع شرط و شروط ضمن عقد بفرمایید.

محمدباقری: بیع شرط با شروط ضمن عقد متفاوت است. بیع شرط زمانی است که برای فروشنده شرط می شود که اگر در مدت معینی ظرف شش ماه تا یک سال اصل ثمن را به خریدار بازگرداند حق فسخ معامله را داشته باشد. در گذشته بیع شرط زیاد بود اما الان خیلی کمتر شده است. در حال حاضر فراوانی شروط ضمن عقد بیشتر است. کسی که شرط به نفع او شده و شرط، تحقق پیدا کرده می تواند فسخ معامله را اعمال کند.

آوای قانون: مفهوم اِسقاط کافّه خیارات به چه معناست و چه آثاری خواهد داشت؟

محمدباقری: اسقاط کافّه خیارات به معنای ساقط کردن تمام اختیاراتی است که برای طرفین در قانون پیش بینی شده است. اِسقاط کافه خیارات یعنی فرد از شرایط معامله آگاه بوده و حقوق را از خود ساقط کرده و در آینده نمی تواند از حق فسخ استفاده کند.

آوای قانون: درباره مبانی و ریشه های فقهی قرارداد بفرمایید.

محمدباقری: دو منبع و اصل که ما برای لزوم قراردادها داریم " اوفوا بالعقود" و " المومنون عند شروطهم" است که در منابع فقهی ما وجود دارد و به صورت ماده قانونی درآمده و برای طرفین لازم الاجراست.

آوای قانون: فروشندگان چه وظایف و رسالتی دارند؟

محمدباقری: کسی که در مقام فروشنده قرار می گیرد باید مال خود را بفروشد و یا اینکه وکیل باشد. فروشنده ضمن اینکه مالک است نباید مجنون باشد.

دسترسی سریع
آوای قانون