صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر رفاهی گفت: گزارشاتی که شهروندان در این سامانه می دهند کاملا محرمانه است و هیچ کس متوجه هویت فرد گزارش دهنده نمی شود و به محض ارائه گزارش اقدامات لازم انجام خواهد شد.

برنامه " آوای قانون " با موضوع راهکارهای پیشگیری حقوقی از جرم در جامعه و با حضور دکتر سید اصغر رفاهی مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

آوای قانون: ریشه پیشگیری از وقوع جرم از کجا نشأت می گیرد؟

رفاهی: قانونگذار در اصل 156 قانون اساسی پنج وظیفه برای قوه قضائیه در نظر گرفته که دو پنجم وظایف آن مربوط به پرونده ها می شود. سه وظیفه کلان و مهم دیگر قوه قضائیه عبارت اند از احیای حقوق عامه، نظارت متمرکز و اقدام مناسب برای پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمان. یکی از اهداف حبس افراد مجرم به استناد مواد قانونی، اصلاح و بازاجتماعی آنهاست تا با حالت انسانیت و عدم خطاکاری به جامعه بازگردد. بنابراین به همان اندازه که بحث تعقیب و مبارزه قاطعانه و بدون تبعیض اهمیت دارد، بحث پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان نیز حائز اهمیت است. به همین خاطر از سال 1389 معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در سطح ستاد و تمامی استان های سراسر کشور ایجاد شد.

آوای قانون: نقش معاونت اجتماعی قوه قضائیه در پیشگیری از وقوع جرم در جامعه چیست؟

رفاهی: اقدامات موثری در معاونت اجتماعی قوه قضائیه در راستای پیشگیری از وقوع جرم در حال انجام است. سالانه نزدیک به هزار و 500 برنامه ستادی و استانی در سطح کشور انجام می شود اما با توجه به وضعیت اقتصادی و فرهنگی موجود در جامعه قطعاً مشکلات و مسائلی هم ایجاد می شود که ممکن است تعداد پرونده های قضائی را افزایش دهد.
ما زمانی در پیشگیری از وقوع جرم موفق خواهیم شد که بتوانیم مردم را در این امر مشارکت دهیم. مردم باید وارد صحنه شوند تا از ظرفیت های عظیم مردمی در تحقق این امر مهم استفاده کنیم. رویکرد ما در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم یک رویکرد تعاملی و دوری از تک محوری است. یکی از اقدامات مهم اداره کل پیشگیری های فرهنگی معاونت اجتماعی قوه قضائیه، ارائه آموزش و مشاوره های پیش از ازدواج به کمک نهادهای دیگر است که سال گذشته این کار در 10 استان کشور انجام شد.

آوای قانون: نقش مراکز آموزشی مانند آموزش و پرورش در پیشگیری از وقوع جرم چیست؟

رفاهی: هر سه قوه نظارت متمرکز دارند اما باز هم ده ها هزار جرم در سطح جامعه وجود دارد بنابراین باید نظارت غیرمتمرکز توسط مردم بر خود مردم و مسئولان را فعال کنیم تا از بسیاری جرم ها پیشگیری شود. هم اکنون 105 هزار مدرسه در سراسر کشور داریم که همه این مدارس دارای انجمن اولیاء و مربیان هستند و کافی است که همین ظرفیت را فعال کنیم تا شاهد کاهش بسیاری از آسیب ها باشیم. البته دو طرح "امید" و "نماد" برای دانش آموزان، معلمان و اولیاء در برخی مدارس اجرا شده که از بسیاری از معضلات در مدارس جلوگیری کرده است.

آوای قانون: چابک سازی در معاونت های قوه قضائیه تا چه اندازه می تواند در کاهش وقوع جرم موثر باشد؟

رفاهی: یکی از معضلات در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و وقوع جرم این است که هر دستگاهی اقدامات جداگانه انجام می دهد و موازی کاری می کند. یکی از وظایف ما در این رابطه هم افزایی میان دستگاه ها و معاونت های قوه قضائیه است.

آوای قانون: منظور از سامانه "سجام" چیست و چه رویکردی برای آن تعریف شده است؟

رفاهی: ما بیش از 80 هزار هیئت مذهبی، 90 هزار مسجد و 20 هزار سازمان مردم نهاد در کشور داریم و اگر از این ظرفیت های عظیم استفاده کنیم بدون شک نتایج موثری حاصل خواهد شد. به همین منظور ما برنامه سجام را طراحی کردیم. "سجام" مخفّف سامانه جامع اطلاعات مردمی و هدف از آن نظارت مردم بر کار مردم و مسئولان است. از جمله اولویت های برنامه سجام می توان به پیشگیری از فساد اداری مالی، زمین خواری پیشگیری از تهیه و تولید مواد مخدر و مشروبات الکی، قاچاق، احتکار و جرائم اقتصادی و بانکی اشاره کرد. گزارشاتی که شهروندان در این سامانه می دهند کاملا محرمانه است و هیچ کس متوجه هویت فرد گزارش دهنده نمی شود و به محض ارائه گزارش اقدامات لازم انجام خواهد شد.

آوای قانون: نقش مردم، رسالت رسانه ها و هنر به طور کلی در پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی چیست؟

رفاهی: صدا و سیما و رسانه های مختلف در باب پیشگیری از آسیب های اجتماعی و وقوع جرم می توانند بسیار موثر عمل کنند. دبیر خانه اطلاع رسانی و شورای ارتقای آگاه های حقوقی معاونت اجتماعی در قوه قضائیه در تلاش است تا هرچه بیشتر از ظرفیت رسانه ها به منظور افزایش آگاهی مردم و در نتیجه تحقق این امر استفاده کند.

مرتبط با این خبر

  • مفاسد اقتصادی و اداری با کمک مردم شناسایی می شوند