صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

مدیرکل پیشگیری قوه قضاییه عنوان کرد : سامانه سجام در قوه قضاییه ایجاد شده است که مصمم است با کمک مردم و تشکل های مردمی و مذهبی فساد اداری و مالی را در جامعه شناسایی و پیگیری نماید.

برنامه " آوای قانون " رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهای پیشگیری از جرم با حضور دکتر اصغر رفاهی، مدیرکل پیشگیری قوه قضاییه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آوای قانون : با توجه به این که سازمان های گوناگون با وظایف موازی در خصوص پیشگیری و مبارزه با وقوع جرم در کشور وجود دارد نتایج خوبی در این حوزه وجود ندارد؟ چرا قوه قضاییه به صورت جدی وارد عمل نمی شود؟

اصغر رفاهی : در اصل 156 قانون اساسی5 وظیفه کلان و مهم بر عهده قوه قضاییه گذاشته است که عامه مردم موضوع رسیگی به پرونده های جرم را می شناسند.
بر اساس بند پنجم اصل 156 اقدام پیشگیرانه وقوع جرم و اصلاح مجرمان از وظایف ذاتی قوه قضاییه است.لذا از سال 89 معاونت اجتماعی و پیشکیری از وقوع جرم تاسیس شد که بتواند این بند را احیا کند که کوتاهی نشده است اما این مسیر مشکلات و آسیب زیادی داشته است که باید از بین برود و در طول زمان راهکارها و اقدامات جدی تری انجام شود.
این معاونت در طول سال در حدود هزار و 500 برنامه ستادی و استانی را اجرا می کند.اگر بخواهیم به نتیجه مطلوب در حوزه پیشگیری جرایم دست پیدا کنیم باید برنامه های مناسب بر اساس پژوهش های علمی اجرا شود و در کنار این برنامه به ظرفیت های مردمی نیاز داریم.یعنی اگر از ظرفیت های گوناگون مردمی ، تشکل ها و نهادهای مذهبی استفاده نشود برآیند خوبی به دست نخواهیم آورد.
از این رو تمرکز این اداره کل در سال 98 بر برنامه های سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) است، این امکان برای مردم و سازمان های مردم نهاد فراهم شده که به بهترین شکل ممکن در مدیریت اجتماعی جامعه خود مشارکت داشته باشند.سامانه سجام به عنوان بزرگترین تشکل اجتماعی قوه قضاییه است و مردم می توانند هرگونه تخلفی را در این سامانه گزارش کنند تا از طریق سازمان ها و نهادهای مختلف رسیدگی شود و به نتیجه نهایی برسد.

آوای قانون : سامانه سجام در چه زمینه هایی فعالیت می کند؟

اصغر رفاهی : اولویت ای سامانه سجام در 11 مورد گنجانده شده است که برای هر یک از این موارد در مرکز یک کارمند گماشته شده است تا این سامانه را در سطح کشور و استان ها عملیاتی کند.نخستین اولویت جرایم علیه منابع طبیعی است.مردم می توانند تصرف غیر قانونی و زمین خواری را گزارش دهند.
بحث مفاسد اقتصادی به عنوان اولویت دوم مطرح است.به عنوان مثال در شرایط فعلی کشور احتکار می تواند بسیار زیان بار باشد.گران فروشی ، بدهی های کلان بانکی و سو استفاده از مقام و موقعیت نیز در این مورد جای می گیرند. همچنین فساد اداری و مالی از اولیت های دیگر این طرح است.قوه قضاییه مصممم است که مفاسد اداری و مالی را با این سامانه پیگیری کند.
جرایم آسیب های مرتبط با فضای مجازی، تهیه و توزیع مواد مخدر و روان گردان، تولید و توزیع مشروبات الکلی، قاچاق کالا و ارز، تخلفات انتخاباتی ، فرار مالیاتی و جرایم علیه محیط های کارگری از دیگر زمینه های فعالیت های سامانه سجام است.

آوای قانون : در حدود 12 سال پیش شخصی به صورت چکی از من خرید می کرد.بنده پس از 12 سال از طریق کد ملی او برای وصول چک به دادگاه مراجعه کردم.شورای حل اختلاف نامه به اداره ثبت احوال ارجاع داد که اطلاعات هویتی شخص را در اختیار من قرار دهند.اما اداره ثبت احوال عنوان کرد که فردی به این عنوان وجود ندارد و اطلاعات چک جعلی است.آیا بانک مورد نظر که حساب را برای ایشان افتتاح کرده است باید پاسخگو باشد یا خیر؟

اصغر رفاهی : قبل از دریافت چک اطلاعات هویتی اشخاص را بررسی نمایید تا در آینده به مشکل برخورد نکنید.این حساسیت را به خصوص در اوراق با ارزش بالا بیشتر به کار بگیرید.اگر شخص کارمند دولت یا از آشنایان نیست حتما در خصوص او اطمینان حاصل کنید.بنابراین وجه نخست این موضوع پیشگیری است.اما برای این مورد که اتفاق رخ داده است باید به دادسرای مربوط مراجعه کنید و بابت جعل ، شکایت کیفری مطرح کنید. در اینجا علاوه بر چک بی محل ، جرم هویت مجهول نیز وجود دارد.با شکایت ، همکاران در قوه قضاییه از بانک مورد نظر استعلام می کنند تا مشخص شود احراز هویت توسط چه کسی صورت گرفته است و موضوع در دادسرا پیگیری خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • سامانه "سجام" اقدامی کارآمد برای پیشگیری از وقوع جرم