صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

وکیل پایه یک دادگستری گفت: تبعات هر اقدامی که متوفی در خصوص ملک خود و مستاجر آن انجام داده است چه کامل و چه ناقص ، با فوت مالک ، به شکل قهری به ورثه منتقل می شود.

برنامه " آوای قانون " با موضوع نحوه تنظیم قرارداد با حضور معین شرقی ، وکیل پایه یک دادگستری روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آوای قانون : حق سر قفلی چیست و در خصوص مدت زمان آن توضیح دهید.

معین شرقی : این حق برای قرارداد های پیش از سال 76 مطرح می شود یعنی قراردادهای سر قفلی یا قراردادهای موجر و مستاجر سال 56 مدت زمانی ندارد. در این قرار دادها با انقضای مهلت اجاره ، موجر نمی تواند تقاضای تخلیه مستاجر را مطرح کند مگر در موارد خاص که در قانون عنوان شده مانند تغییر شغل بدون رضایت مالک ، عدم پرداخت اجاره بها و ....

آوای قانون : در سال 75 که در حدود 15 سال داشتم ملک مادرم در اختیار من بود و از آن به عنوان انبار استفاده می کردم . پس از مدتی این ملک در طرح عقب نشینی قرار گرفت و تمام همسایگان از آن محل نقل مکان کردند. این ملک در حدود 12 سال است که به صورت مغازه است و دارای جواز رسمی کسب است اما پیش از آن حالت رسمی نداشته و به عنوان انبار بوده است و قرارداد میان من و مادرم نیز رسمی نبوده است. با توجه به اینکه آن زمان سن قانونی من 15 سال بوده و به دلیل نقل مکان همسایه ها شاهدی ندارم ، آیا در طولانی مدت ، حق کسب و پیشه به من تعلق می گیرد ؟

معین شرقی : قراردادها و عقود در حقوق تابع قصد است .ابتدا باید بدانم شیوه تصرفات شما به چه شکل است.ممکن است هیچ نوشته ای میان شما و مادر نباشد و مادر یک اجاره بابت یک نوع بهره وری را داده باشد . این موضوع باید کاملا احراز شود اما در هر صورت در نظرگرفتن حق کسب و پیشه یا سرقفلی نیازمند اجاره نامه رسمی است. به نظر می رسد این موضوع یک اذن یا در نهایت یک واگذاری حق انتفاع از سوی مادر شما بوده است.

آوای قانون : پدرم پیش از سال 76 یک باب مغازه را به سرقفلی اجاره کردند. در این اجاره نامه شغل مورد نظر دقیقا مشخص شده است.پس از آن پدرم من بیمار می شوند و با مالک صحبت می کنند تا شغل مورد نظر ادامه ندهند و آن ملک را اجاره دهند.مالک به شرط آن که شغل بی سر و صدایی باشد پذیرفت.در حال حاضر پدر من و مالک هردو از دنیا رفته اند و ملک به شخص جدیدی فروخته شده است که ادعا می کند باید به شغل قبلی خود بازگردید. با وجود اینکه ورثه مالک قبلی در جریان کامل این مسائل بوده اند و ما شاهدان دیگری نیز داریم آیا حق با ماست ؟

معین شرقی : با توجه به اینکه قراداد اجاره مشمول سال 56 قرار می گیرد.گرچه رضایت ضمنی مالک در زمان حیات ایشان وجود داشته است ، شما باید بتوانید در محاکم این موضوع را به اثبات برسانید.اگر در خصوص رضایت مالک متوفی شاهدی دارید می توانید به عنوان مدرک برای اثبات ادعای خود استفاده کنید.
بنابراین شما باید دعوایی به طرفیت مالک فعلی و مالک قبلی که ورثه آن در قید حیات هستند مطرح کنید و اگر بتوانید در محکم قضایی آن را اثبات کنید مانعی برای تغییر شغل وجود ندارد اما اگر شواهد و مدارک نتواند دادگاه را قانع کند ، مالک بر اساس ماده 14 قانون موجر و مستاجر اختیار فسخ قرارداد و تخلیه را خواهد داشت.

آوای قانون :آیا مالک فعلی یا ورثه می توانند قرارداد را به دلیل اینکه مالک قبلی یا متوفی و ورثه ، او را در جریان موافقت با تغییر شغل قرار نداده اند فسخ کند؟

معین شرقی : ورثه قائم مقام قهری متوفی است چنین حقی را ندارند یعنی تبعات هر اقدامی که متوفی در خصوص ملک خود و مستاجر آن انجام داده است چه کامل و چه ناقص ، با فوت مالک ، به شکل قهری به ورثه منتقل می شود. اما اگر مالکیت به غیر ورثه منتقل شده باشد و نقل و انتقل رسمی باشد ، در صورتی که مالک جدید از مسائل گذشته و توافقات مالک و مستاجر قبلی بی خبر باشد اختیار فسخ قرارداد را دارد.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت افزایش سواد حقوقی و آگاهی عمومی در جامعه