آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

محمد شهریاری: انتقال ویروس به دیگران مشمول قوانین قصاص می‌شود

قاضی دادگستری عنوان کرد: بر اساس قانون اگر فردی می‌داند که مبتلا به ویروس کروناست اما در عموم حاضر‌ می‌شود و زمینه انتقال را فراهم می‌کند مشمول مجازات و قصاص می‌شود.

1399/04/29
|
11:29
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه " آوای قانون " با موضوع مسئولیت کیفری افراد ناشی از انتقال ویروس کرونا با حضور دکتر محمد شهریاری، قاضی دادگستری و کارشناس حقوقی روانه آنتن شد.

*** آوای قانون: آیا یک مجموعه خاص و افتراقی برای بیماری‌های واگیردار در نظام حقوقی ایران حاکم است که بتوان شیوع ویروس کرونا را مشمول این قوانین دانست؟

دکتر شهریاری: نخستین قانون در این رابطه، قانون نحوه جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی و واگیردار مصوب 11خرداد سال 1320 است. با توجه به اینکه این قانون مورد نسخ صریح ضمنی در قوانین بعدی نشده است و قانون مشابه و جایگزینی برای آن وجود ندارد همچنان معتبر و مورد استناد است. البته به نظر می‌رسد با توجه به اپیدمی شدید ویروس کرونا و ویروس ناشناخته‌ای که در آینده با آن مواجه خواهیم شد، قانون باید به روز رسانی شود و تمهیدات لازم برای مدیریت حوزه بهداشت در ساختار اجتماع مدنظر قرار گیرد. در واقع لزوم ایجاد یک سیستم افتراقی برای مسائل کیفری و حقوقی این نوع بیمارهای جدید به شدت احساس می‌شود.

*** آوای قانون: آیا ستاد ملی کرونا این اختیار را دارد که برخی اعمال را مجرمانه تلقی کند و در اینباره مجازات تعیین کند؟

دکتر شهریاری: این ستاد در راستای مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده است و مصوبات این شورا بر اساس قانون اساسی و پس از تایید مقام معظم رهبری لازم الاجراست. مقررات و دستورالعمل‌های وضع شده در این نهاد برای کنترل بیماری است نه تعیین مجازات، کیفر و ورود به محدوده جرم انگاری اما این ستاد این اختیار را دارد که محدودیت‌هایی برای افراد ایجاد کند گرچه نقدهایی به مصوبات آن وارد است.

*** آوای قانون: آیا برای افرادی که به صورت خواسته و با اطلاع از بیماری، دیگران را به ویروس کرونا گرفتار می‌کنند مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

دکتر شهریاری: بر اساس ماده 22 قانون نحوه جلوگیری از بیماری‌های واگیردار، اشخاصی که مانع اجرای مقررات بهداشتی می‌شوند یا در اثر غفلت باعث انتشار یکی از بیماری‌های واگیردار می‌شوند به 8 روز تا 2ماه حبس و جزای نقدی یا یکی از این دو محکوم می‌شوند. بنابراین افرادی که علائم بیماری کرونا را دارند بنا بر اعلام مقامات موظفند خود را قرنطینه کنند و با مراجعه به مراکز تشخیص از مبتلا بودن به ویروس اطمینان حاصل کنند و گواهی درمانی خود را جهت دریافت مرخصی برای قرنطینه شدن به ادارات و محل کار خود ارسال نمایند و از تردد در میان افراد جامعه خودداری کنند تا به این صورت وظیفه اخلاقی، انسانی و کاری خود را ادا کنند.
اگر فردی بداند که مبتلا به بیماری واگیردار است یا اوضاع و احوال شخصی او به گونه‌ای باشد که حدس می‌زند که به بیماری واگیردار مبتلاست اما از معاشرت و حضور در مجامع عمومی خودداری نکند، به واسطه او طرف مقابل هم بیمار می‌شود و به مراجع قضایی شکایت کند، مبتلا کننده به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می‌شود.
موارد بالا درباره جنبه عمومی ماجراست اما در خصوص جنایت عمدی می‌تواند شامل نقص عضو یا منفعت باشد. یعنی اگر فردی می‌داند که مبتلا به ویروس کروناست و به قصد قتل ویروس را به فرد دیگر منتقل کند قطعا قصاص خواهد شد که حسب مورد نقص عضو یا منفعت خواهد بود.

*** آوای قانون: اگر شخص مبتلا به ویروس قصد انتقال بیماری را نداشته باشد اما فردی از طریق او مبتلا شود باز هم مجرم شناخته می‌شود؟

دکتر شهریاری: اگر فرد مبتلا به ویروس بررسی شود و مشخص شود که قصد انتقال نداشته است اما رفتار او به گونه‌ای بوده است که نوعا کشنده بوده است می‌توان بر اساس قوانین او را مرتکب جرم دانست. همچنین وضعیتی که یک فرد به بیماری و پیری یا هر وضعیت نامناسب دیگری به علت وضعیت مکانی و زمانی خود دچار باشد و به دلیل عدم رعایت فرد دارنده بیماری واگیر به ویروس مبتلا شود، مشمول جنایت عمدی است. یعنی اگر شخص مبتلا با توجه به آگاهی از بیماری زمینه‌ای یا پیری فرد مقابل، در کنار او حضور پیدا می‌کند و علیرغم هشدارهای زیاد پزشکان با او معاشرت کند قطعا مشمول جنایت عمدی خواهد بود.

دسترسی سریع
آوای قانون