آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

اندیشمندی مانع خشونت می‌شود

یک کارشناس حقوقی گفت: روانشناسان معتقدند هرچقدر اندیشه بیشتر شود، خشونت کمتر می‌شود، پس در روابط اجتماعی خود در جامعه باید بیندیشیم.

1399/05/15
|
13:31
|

برنامه «آوای قانون» با‌ موضوع «راهکارهای پیشگیری ازخشونت باتوجه به رویکرهای قانونی» با حضور محمدرضا پورقربانی(کارشناس حقوقی) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

محمدرضا پورقربانی (کارشناس حقوقی) درباره خشونت گفت: خشونت‌های اجتماعی یا آنهایی که در سطح جامعه اتفاق می‌افتد منجر به نتایجی می‌شود که ممکن است غیرقابل جبران باشد یا افراد را دچار ضایعه کند.

پورقربانی افزود: گاهی خشونت‌ها در ردیف‌های اول، دوم و سوم تشکیل پرونده‌های قضایی هستند و شاید زیبنده یک جامعه اسلامی نباشد.

این کارشناس حقوقی در پاسخ به اینکه آیا رفتارهای خشن امکان تقسیم به متعارف و غیرمتعارف دارند یا خیر، گفت: ما چیزی به‌عنوان خشونت متعارف و غیرمتعارف نداریم، چون خشونت در هر شرایطی غیرمتعارف است.

وی افزود: گاهی قانون‌گذار به این نتیجه می‌رسد که اگر کسی عمل خلاف قانون انجام دهد باید سزای عمل خود را ببیند و خشونت متعارف و غیرمتعارف نداریم و این پسندیده نیست که افراد برای مطالبات خود به خشونت متوسل شوند.

پورقربانی درباره اینکه چرا بعضی خیلی خشن هستند، توضیح داد: روانشناسان معتقدند هرچقدر اندیشه بیشتر شود، خشونت کمتر می‌شود؛ بنابراین در روابط اجتماعی خود در جامعه باید فکر کنیم و بیندیشیم. به‌عنوان مثال، در تصادف غیرعمدی نزاع معنایی ندارد و قانون‌گذار هم تکلیف را مشخص کرده است.

این کارشناس حقوقی با بیان خاطره‌ای درباره تصادف گفت: چندسال پیش در جراید خواندم فردی بعد از تصادف به دلیل عصبانیت با زنجیر راننده مقابل را تهدید کرد و موجب نابینایی او شد. بنابراین، قبل از انجام هر رفتاری باید فکر کنیم.

وی با اشاره به ابعاد زیست‌شناختی خشونت و اینکه آیا خشونت ریشه ژنتیکی دارد، عنوان کرد: هیچکس در زمان تولد مجرم به دنیا نمی‌آید و همه موجودی پاک و لوحی سفید هستند که در اثر مراودات با افراد ممکن است رفتارهای مجرمانه در آنها شکل بگیرد.

پورقربانی افزود: گاهی خشونت افراد در بزرگسالی ناشی از رفتارهایی است که در زمان کودکی به دلیل کمبود محبت، فقر یا خشونت با آنها صورت گرفته و این افراد در بزرگسالی درصدد انتقام برمی‌آیند.

دسترسی سریع
آوای قانون