آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یك كارشناس حقوقی: قراردادها هم تابع قانون و هم تابع شروط داخل قرارداد هستند

کیانی در رادیو گفت‌وگو گفت: بعضی از بندها در قرارداد به دلیل اینکه خلاف قانون هستند در محکمه قابل پذیرش نیستند.

1399/06/31
|
10:26
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت‌وگو با موضوع نحوه تنظیم قراردادها، قراردادهای مربوط به معاملات خودرو و زمین با دکتر ابراهیم کیانی کارشناس حقوقی به روی آنتن رفت.

ابراهیم کیانی از عدم دقت بین افرادی که یک قرارداد را امضا می‌کنند گفت و بیان کرد: این امر باعث می‌شود زمانی که دو طرف قرارداد با اختلاف روبرو شدند، تازه متوجه می‌شوند بسیاری از واژه‌هایی که در قراردادهایشان آورده‌اند در محکمه اثرگذار است. اشخاص حتی اگر مدعی شوند مفاد آن را اطلاع نداشتند، در محکمه نمی‌پذیرند.

وی با تصریح بر اینکه قراردادها هم تابع قانون و هم تابع شروط داخل قرارداد هستند، اظهار کرد: بعضی از بندها در قرارداد به دلیل اینکه خلاف قانون هستند در محکمه قابل پذیرش نیستند و بنابراین باید ضمن توجه به بندهای قرارداد، به قوانین نیز توجه جدی داشته باشند.

این کارشناس حقوقی از جایگاه شخصیت خریدار و فروشند در یک قرارداد به لحاظ حقوقی گفت و بیان کرد: خریداری که قصد خرید خانه یا خودرو دارد، نخست باید بداند این ملک یا خودرو در تصرف شخص فروشنده قرار دارد یا خیر و پس از آن باید بررسی کند اسناد مالکیت متعلق به فروشند است یا خیر. در واقع قدم نخست از سوی خریدار این است که هویت و شخصیت فروشنده را بررسی کند.

وی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان که در قراردادها امکان تعیین داور برای حل اختلافات وجود دارد یا خیر، گفت: در قرارداد می‌توان تعیین کرد که در صورت بروز اختلاف، به دادگاه یا داور مراجعه کرد و حق حذف آن نیز وجود دارد.

کیانی با تاکید بر اینکه خریدار و فروشنده باید زمان تکمیل معامله را به گونه‌ای تنظیم کنند که با ثمن معامله همراه باشد، عنوان کرد: یک خریدار برای خرید خودرو یا خانه‌ای، 30 درصد از قیمت را باید پرداخت کند، 40 درصد را نیز در زمان تحویل بپردازد و باقی آن نیز در زمان انتقال سند باید پرداخت کند. بنابراین خریداران نباید ثمن معامله را پرداخت کنند و سپس برای انتقال سند و تحویل آن بخواهند از لحاظ قانون دعاوی را مطرح کنند.

دسترسی سریع
آوای قانون