آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

قاضی دادگستری در رادیو گفت‌وگو: لایحه تامین امنیت برای زنان، حرکتی رو به جلو در کاهش خشونت است

فردین ارژنگی بیان کرد: پیش نویس لایحه تامین امنیت زنان تهیه شده اما هنوز در صحن علنی مجلس طرح نشده است.

1399/07/07
|
08:42
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت‌وگو با موضوع خشونت‌ها و نزاع‌های خیابانی و خانوادگی و با حضور دکتر فردین ارژنگی قاضی دادگستری و رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر استان تهران به روی آنتن رفت.

فردین ارژنگی با تفکیک خشونت در دو بخش خانوادگی و اجتماعی گفت: آمارهای نظری نشان می‌دهد اکثر جرایمی که در جامعه اتفاق می‌افتد، مربوط به ایراد ضرب و جرح است و این جرم یکی از موارد بارز خشونت است.

وی با اشاره به کاهش تحمل در افراد جامعه اظهار کرد: متاسفانه با کوچکترین اتفاق از جمله یک حادثه رانندگی که کاملا یک موضوع غیر عمدی است مردم بی تاب می‌شوند و حالت تهاجمی پیدا می‌کنند.

این قاضی دادگستری به مواد 618، 619 و 638 قانون مجازات اسلامی اشاره و اظهار کرد: مهم ترین بخشی که امروز از نظر اجتماعی خیلی مورد توجه است، خشونت علیه زنان است.

وی در این خصوص بیان کرد: پیش نویس لایحه تامین امنیت زنان تهیه شده است اما هنوز در صحن علنی مجلس طرح نشده است. این لایحه موافقین و مخالفین در خوری دارد اما در هر صورت معتقد هستم این لایحه یک حرکت رو به جلو است. در حال حاضر نیز قوانین مجازات اسلامی از عبارت مزاحمت نسبت به زنان و اطفال به صراحت استفاده کرده است و بنابراین رویکرد قانونگذاری در کشور حمایت از افراد جامعه در برابر خشونت است.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر استان به رویکرد قانون گذاری پس از انقلاب در مواجهه با خشونت زنان اشاره و در این مورد گفت: الحاق ایران به کنوانسیون حمایت از حقوق زنان، رویکرد ایران در موضوع حمایت از زنان در مقابل خشونت است. یکی از مفاد قانونی در این کنوانسیون این است که کشورها باید در رابطه با موضوع خشونت نسبت به زنان، قوانین چابکی داشته باشند.

وی به تحقیقات در زمینه خشونت علیه زنان اشاره و بیان کرد: آمارهای جهانی در سالهای 2003 و 2004 گواه افزایش خشونت نسبت به زنان در جهان است و به نظر می‌رسد در ایران در این زمینه در حال حرکت به سمت جلو هستیم تا از خشونت علیه زنان جلوگیری شود زیرا در لایحه مذکور 20 مورد از مصایق خشونت علیه زنان ذکر شده است.

دسترسی سریع
آوای قانون