آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

همراه ما باشید؛ جایگاه توبه در قانون جزای ایران

برنامه آوای قانون، هفدهم فروردین ماه با حضور کارشناسان به بررسی" جایگاه توبه در قانون جزای ایران" می‌پردازد.

1400/01/17
|
08:53
|

به گزارش رادیو گفت و گو، آوای قانون با هدف ارتقاء آگاهی حقوقی مخاطبان و تقویت رعایت قانون و قانون گرایی با تأکید بر الزامات کلان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن می‌رود.

این برنامه با هدف ارتقاء دانش عمومی در حوزه مسائل حقوقی سه‌شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها تقدیم مخاطبان می‌شود.

برنامه آوای قانون، هفدهم فروردین ماه به بررسی" جایگاه توبه در قانون جزای ایران" می‌پردازد و ساعت 11:00 به صورت زنده و بر روی موج اف‌. ام‌ ردیف 103/5 مگاهرتز پخش می‌شود.

قانون مجازات اسلامی 1392 در یک رویکرد تحسین برانگیز و در تبعیت از منابع شرعی، تاسیس توبه را به عنوان یکی از قواعد حقوق جزای عمومی مطرح کرده است. لکن در مواردی مقررات آن فاقد هم خوانی و انطباق لازم با موازین شرعی و اصول حقوقی است. در همه جوامع بشری برای مرتکبین جرایم مختلف مجازاتهای مختلفی به حسب نوع و میزان جرم ارتکابی وضع گردیده و از سوی دیگر تحت شرایطی برای مجازات مجرمین تخفیف قایل شده و حتی گاهی اوقات مجازات را از وی ساقط کرده اند بنابراین قانونگذار گاه به دلیل ملاحظات سیاسی و یاگذشت شاکی، مصلحت و حفظ نظم اجتماعی نظر به عدم اجرای مجازات داشته است.

طبعا عدم اجرای مجازات نقش بسزایی در درمان مجرم و بستری برای حیات دوباره او می شود چرا که مجرم به لحاظ موقعیت و ناهنجاریهای اجتماعی ممکن است عملا مرتکب جرایمی شود که پس ازآن از کرده خود پشیمان و توبه نماید از این رو حسب پشیمانی حقیقی مجرم و توبه او بر طبق آیات و روایات وارده در این زمینه مجازات مسقط می شود.

بر این اساس در کتب فقهی و حقوقی ضمن اشاره کردن به این مساله (توبه) آن را از دریچه و منظر جزایی و تاثیر آن در کیفر مجرمین مورد بررسی قرار داده‌اند. اما از آنجا که موضوع توبه به طور پراکنده در کتب مذکور مطرح شده به نظر می رسد طرح چنین مباحثی به شکل منجسم و مطابق با نیاز جامعه ضروری است. توبه در قرآن کریم به معنی پشیمانی و گذشت و عفو بازگشت به کار رفته است.

دکتر علیرضا ساکت (قاضی پیشین دیوان عالی کشور و حقوقدان)، دکتر اصغر رسولی آذر(قاضی و رئیس شعبه 100 دادگاه حقوقی مجتمع عدالت) و حبیب الله صالح زاده(حقوقدان و مدرس دانشگاه) به‌صورت تلفنی مهمانان این برنامه هستند.

شبکه رادیویی گفت و گو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن‌ ایرانصدا و تارنمای شبکه به آدرس www. radiogoftogoo. ir نیز قابل دریافت است.

همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه‌های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
آوای قانون