ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

رئیس اداره قوانین و مقررات دفتر توسعه كارآفرینی وزارت كار: در هر بنگاه دانش‌بنیان، مهمترین بخش و مزیت نیروی انسانی است

رستم خانی در رادیو گفت و گو عنوان کرد: در هر بنگاه دانش‌بنیان مهمترین بخش و مزیت نیروی انسانی است؛ که توانستند تا الان 6500 شرکت دانش بنیان را در سطح کشور احیا کنند.

1401/01/21
|
09:06
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه«ضرب سکه» با حضور مهندس سعید رسول اف(رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه و عضو هیئت مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان) و ارتباط تلفنی با دکتر امیر میثم نیک فر(رئیس اندیشکده مدیریت راهبردی) و دکتر فاطمه رستم خانی(رئیس اداره قوانین و مقررات دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) با موضوع تولید دانش بنیان نیازمند ارتقای کیفیت و حکمرانی اقتصادی، روانه آنتن شد.

ضرب سکه: برای ارتقاء کیفیت در تولید دانش بنیان ها چه باید کرد؟

نیک فر: یکی از وظایف نهادهای حاکمیتی برای رشد اقتصاد دانش بنیان، توسعه زیرساخت‌ها است. اقتصاد دانش بنیان یکی از بخش‌های اقتصادی است که عملاً برای آن بازگشت سرمایه صد درصدی در نظر گرفته شده است و برای شکل‌گیری آن باید زیرساخت‌های این حوزه شناسایی و توسعه داده شود که بخشی در فضای مجازی وجود دارد و باید به نحوی عمل شود که سیاست‌های کل کشور در فناوری و فضای مجازی رعایت شود.

ضرب سکه: وضعیت رقابتی در چه گروه هایی برای دانش بنیان شدن بیشتر است؟

رستم خانی: شرکت دانش بنیان سودآور است و مزیت و بقای آن با توسعه رشد فناوری است که این مولفه ها را نیروی انسانی انجام می دهد. در هر بنگاه دانش بنیان مهمترین بخش و مزیتی که وجود دارد نیروی انسانی است که توانستند تا الان 6500 شرکت دانش بنیان را در سطح کشور احیا کنند و در حوزه‌های مختلف این فناوری را گسترش دهند و بیشترین بخشی که توانست در دانش بنیان رتبه کسب کند فناوری اطلاعات و ایجاد پلتفرم های تخصصی و نرم‌افزارها بوده است.

رسول اف: خوشبختانه کشور ما در حوزه انسانی موقعیت خوبی دارد و جوانهای ما در بسیاری از حوزه‌های تکنولوژی مانند: نانو، هوافضا و بسیاری از این قبیل توانستند خوب عمل کنند.

ضرب سکه: ما از نظر مقررات در این حوزه چه کمبودهایی داریم؟

رستم خانی: در حوزه مقررات مشکلات فراوان وجود دارد اما در تدوین مقررات هیچ مشکلی وجود ندارد؛ نهادها و موسساتی در کشور وجود دارند که در تدوین و قانون گذاری بسیار موفق هستند، در نتیجه بیشترین مشکلات ما در اجرای قوانین است.

رسول اف: چالش های موجود این است که؛ قوانین و مقررات و مجوزهای دست و پا گیر در کشور وجود دارد، برخی از قوانین زیاد هستند و با هم تداخل دارند. در نیروی انسانی این مشکل وجود دارد که متاسفانه موج بسیار بزرگی از مهاجرت در سه سال اخیر شروع شده و نیروهای متخصص کشور را ترک می‌کنند. طرح صیانت و امثال آن هم نگرانی ها را بیشتر می کند. با ایجاد تولیدات دانش بنیان فرآیندهای تکرارپذیر گذشته به هم می‌خورد و کسانی که با ساز و کار قدیم کار می‌کردند معمولاً معترض می‌شوند؛ بنابراین تضاد منافع ایجاد می‌شود.

ضرب سکه: اگر با دانش بنیان کردن تولید، بهره‌وری اقتصادی ارتقا پیدا می‌کند چرا تراز تولید بهره وری منفی است؟

نیک فر: مهمترین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان نیروی انسانی است. یکی از مشکلاتی که در پیوند اقتصاد دانش بنیان با تولید داریم این است که یک مجموعه دانش‌بنیان باید فکر، تولید، بازاریابی کند؛ در صورتی که شاید بهتر بود که بخش بخش تفکیک می شدند تا در هر قسمت دغدغه بخش خود را داشته باشند. اگر در حوزه تئوری و نظری به اقتصاد دانش‌بنیان بیشتر بها داده شود و آنها را درگیر بحث بازاریابی و فروش و تجاری سازی نکنیم زودتر به هدف اصلی که ارتباط تولید با بهره وری و اقتصاد دانش‌بنیان است، خواهیم رسید.

ضرب سکه: آیا بهتر نیست دانش بنیان ها وقت خود را برای بازاریابی و سرمایه‌گذاری صرف نکنند و آن را به بخش‌های دیگر محول کنند؟

رستم خانی: بازاریابی شرکت های دانش بنیان در مرحله اول بازارهای منطقه و بعد بازارهای جهانی و کشورهای توسعه یافته است؛ باید این بازار را حوزه عمومی و بخش‌هایی مثل وزارت خارجه، سفیران، کارگزاران و رایزن های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهند و حمایت‌هایی از سوی حاکمیت در حوزه بازاریابی شود.

ضرب سکه: با توجه به مجازی شدن دانشگاه‌ها آیا دانشجویان این فضا را پیدا می‌کنند مثل سابق در زمینه‌های اقتصادی فعالیت کنند؟

رسول اف: شاید تا حدی کیفیت آموزش افت پیدا کرده باشد اما کرونا فرصتی را خلق کرد و آن باور و درک شرایط جدید بود که نیروهای کار بدون حضور فیزیکی کار و فعالیت داشته باشند و بعد ابزارهای متعددی برای نیروهای انسانی خلق شد؛ به همین دلیل از لحاظ اشتغال خیلی چالشی ایجاد نکرد چه بسا فرصت هایی را به وجود آورد.

ضرب سکه: ارتقاء تولیدات دانش بنیان چگونه صورت می‌گیرد؟

رستم خانی: ابتدا این تولیدات نیازمند نیروی انسانی کارآمد است و برگزاری دوره های تخصصی برای دانشجویان و کسانی که شرکت دانش بنیان دارند، لازم است.

دسترسی سریع
ضرب سکه