ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

در ضرب سكه بررسی شد؛ نقش خانواده ها و سیستم آموزشی در ثروت آفرینی کودکان

برنامه " ضرب سکه " رادیو گفت و گو با موضوع از استارت آپ تا تولید ثروت، چگونه؟ با حضور کارشناسان این حوزه بررسی شد.

1396/07/16
|
14:15

برنامه"ضرب سکه"رادیو گفت و گو با موضوع از استارت آپ تا تولید ثروت، چگونه؟ با حضور محمد علی جعفری،معاون مرکزکارآفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران،راهداری کارآفرین برتر و برنده جایزه یونسکو و دکتر بنایی،مشاور مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف ودکترای مدیریت مالی و مدیر سرمایه گذاری گروه حصین روانه آنتن شد.

ضرب سکه : درباره وضعیت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و چگونگی عضویت افراد در این مجموعه توضیح دهید.

جعفری : ایجاد یک کسب و کار جدید نیازمند عزم اولیه است و فرد باید یک ایده را خلق و برای تحقق آن تلاش کند.اما باید دید این ایده برای ورود به بازار چقدر شانس دارد و تا کنون کار تحقیقاتی در ارتباط با آن صورت گرفته است یا خیر.

در پارک علم وفناوری دانشگاه تهران تلاش شده ایده های خوب را جذب کنیم و اعتبار مالی در اختیار آنها قرار دهیم. پس از اینکه بر روی ایده کار شد و به مرحله اثبات رسید می توان کار آفرینی ایجاد کرد.

سپس افراد یک شرکت را در قالب شخصیت حقوقی ایجاد می کنند و وارد مرکز رشد می شوند.

در این مرکز شرکت های نوپایی هستند که کار خود را تازه شروع کرده اند.در این بخش نیز تسهیلات مالی و فضای کار در اختیار ایده پردازان قرار می گیرد تا شرکت ها به مرحله توسعه برسند.

شرکت های توسعه ای شرکت هایی هستند که گردش مالی دارند و در این مرحله می توانند وارد پارک علم و فناوری شوند.

ضرب سکه : آیا می توانم در فرزندم خلاقیت ایجاد کنم یا این موضوع ذاتی است؟والدین چگونه می توانند تاثیر گذار باشند؟

راهداری : یکی از عوامل مهم در کارآفرینی موفق داشتن شخصیت کارآفرینانه است.به این معنا که افرادی که فاقد چنین شخصیتی هستند ، تشویق کردن و میدان دادن به او نه تنها کمکی به او نکرده ایم بلکه امکان شکست را ایجاد کرده ایم.

تحقیفات نشان می دهد نود و پنج درصد از کوکان ایرانی دارای روحیه کارآفرینی و ریسک پذیری هستند و ضمن اینکه تعامل خوبی با کودکان دیگر دارند خلاقیت نیز دارند.

خانواده باید فرزند خود را از کودکی استقلال طلب بار بیاورد.به عنوان مثال به کودک خود اجازه دهد خودش حمام کند ، مسواک بزند ، کفش خود را بپوشد و حتی در نوجوانی اجازه دهند لباس خود را بشوید.برنامه خود را دنبال کند و خانواده نظارت کند و او را یاری کنند.

خود اتکایی ، خودباوری و اعتماد به نفس باید در کودک تقویت شود که خانواده و نظام آموزشی نقش بسیار مهمی دارند.اما متاسفانه نظام آموزشی ما همسو با خلاقیت نیست و به نوعی سرکوب کننده است.به طوری که تنها پنج درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی روحیه کارآفرینی دارند.

ضرب سکه : خلاقیت ها و توانمندی ها در دانشگاه چگونه شناسایی می شوند و بر روی آنها سرمایه گذاری می شود؟
دکتر بنابی :
تا مدتها فضای دانشگاهی ما فضای تربیت کارمند بود تا کارآفرین.در چندسال گذشته تا حدودی این فضا تغییر کرده است و دانشگاه ها مراکز کارآفرینی ایجاد کرده اند.

در دانشگاه شریف در کنار فضای آموزشی مدرسه، کسب و کار وجود دارد. فرزندان شما در دوره های تابستانی می توانند دوره هایی در این مدارس بگذرانند و با کارآفرینی آشنا شوند.هدف از این فضا پرورش افرادی است که در سازمان های کشور نقش کارآفرینانه داشته باشد.

دانشکده مدیریت و اقتصاد برای دانشجویان دوره کارشناسی، دروسی را به صورت اختیاری ارائه می دهد تا دانشجویان بتوانند با فضای کسب و کار ، راه اندازی شرکت ، تفکر سیستمی و رویکردهای این چنینی را بیاموزند و وارد فضای کسب و کار شوند.

در پنج سال گذشته بسیاری از فارغ التحصیلان به دنبال این نیستند که در یک سازمان کارمند شوند بلکه دوست دارند کسب و کار خود را ایجاد کنند ، مستقل باشند و درآمد خود را داشته باشند.

متاسفانه هنوز هم دانشجویان با روحیه کار تیمی بیگانه هستند و تجربه خوبی در کسب و کار ندارند.

ضرب سکه : تفاوت استارآپ ها با شرکت های کارآفرین در سرمایه و منحنی هزینه ها در چیست؟

راهداری : شرکت های نوپا باید با سرمایه کم شروع کنند و به دنیال سرمایه های بزرگ نباشند.گاهی ما یک ایده را مطرح می کنیم که به سرمایه میلیاردی نیاز دارد و چندسال طول می کشد تا از نظر مالی آمادگی پیدا کند.

توصیه ما این است که ایده خود را کوچک کنید و کاری کنید که با دست خالی هم بتوانید کاری انجام دهید.بنابراین ایده هایی را برای شروع در نظر بگیرید که به سرمایه نیاز نداشته باشید.

خود من از صفر شروع کردم و هیچ سرمایه ای نداشتیم و ایده هایی را پیاده کردم که قدرت انجام بدون پول هم داشتند و زمانی که ثروت جمع کردم توانستم ایده های میلیاردی را اجرا کنم.


دسترسی سریع
ضرب سکه