ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

در ضرب سكه مطرح شد ؛ راهکار توسعه اشتغالزایی و تولید ثروت در روستاها

مدیر کل تجهیز و توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری سازمان تعاون روستائی ایران از تخصیص وام کم بهره برای اشتغال زایی جوانان روستایی خبر داد و گفت: روستاییان باید مزیت های روستای خود را شناسایی کنند و برای آن زیرساخت ایجاد کنند.

1396/12/13
|
15:15
|

برنامه " ضرب سکه " با موضوع روستاییان و کارآفرینی با حضور دکتر داوود فدایی ، عضو کمیته کسب و کار اتاق بازرگانی ، مهندس محسن اسفندیاری ، مدیر کل تجهیز و توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری سازمان تعاون روستائی ایران و ارتباط تلفنی با دکتر علی کیانی راد ، معاون پژوهشی موسسه پژوهشهای برنامه ریزی، اقتصادی کشاورزی و توسعه روستائی وزارت جهاد کشاورزی روانه آنتن شد.

ضرب سکه : متاسفانه تولیدات روستایی همواره قربانی طمع دلالان می شود.راهکار حذف واسطه ها در بازار مصرف چیست تا سود کشاورزان نصیب دلالان نشود؟

اسفندیاری : تولیدات اکثر کشاورزان ما در سطح خرد می باشد و اگر می خواهیم تولیدات این عزیزان ارزش افزوده خوبی داشته باشد باید یک زنجیره ارزش ایجاد شود و نیازمند صنایع تبدیلی تکمیلی است که هزینه بالایی نیاز دارد و در صورت تولید هم باید بازار خوب برای فروش داشته باشد.در واقع کشاورزان توانایی ایجاد چنین شرکت هایی را ندارند.
در این خصوص کشاورزان باید محصولات خود را حتی به صورت امانی به شرکت هایی که دارای صنایع تبدیلی هستند بسپارند تا آن کشورها بازار مصرف مناسب را در کشور و خارج پیدا کنند و هم می توانند دلالان را حذف کنند. ایجاد تعاونی ها و استفاده از تسهیلاتی که وجود دارد برای هموار کردن این مسیر بسیار تاثیر گذار است.

کیانی راد : با واژه حذف واسطه و دلالان موافق نیستم زیرا برخی از واسطه ها در طول زنجیره باید وجود داشته باشد . مقصود ما از حذف ، واسطه هایی هستند که هیچ ارزشی را در مرحله به محصول اضافه نمی کنند و صرفا با جابه جا کردن و دست به دست کردن محصول سودی را کسب می کنند.توجه داشته باشید حذف واسطه شمشیر دو لبه است.بسیاری از واسطه ها در معرفی محصول به بازار مصرف نقش اساسی دارند.

ضرب سکه : چگونه می توان محصول تولید شده با ارزش افزوده بالاتری به فروش رساند؟

فدایی : بهبود فضای کسب و کار اولین گام در کشور است که شامل تمام مشاغل می شود. برخی از مناطق روستایی صنایع دستی تولید می کنند اما مشکل فروش دارند. ما نیازمند این هستیم که به روستائیان خود اعلام کنیم که بر حسب نیاز بازار چه کالایی را باید تولید کنند تا ارزش افزوده بیشتری را در بر بگیرد.
روستایی یک سیستم حامی می خواهد تا با فکر و ارائه روش های خوب محصول را به مصرف کننده برساند. به عنوان مثال حنای خام در سیستان بلوچستان به قیمت کم فروخته می شود اما همین محصول در سالن های زیبایی به عنوان ماده تاتو به قیمت بالا به فروش می رسد.
بنابراین ما باید بر روی مواردی تکیه کنیم که در حال حاضر بازار به آن نیاز دارد ، از این رو به یک شبکه حامی نیاز داریم.

ضرب سکه : متاسفانه تولید روستایی در کشور شناخته شده نیست.روستاها به جز تولید چه مزیت هایی دارند و چگونه می توان فرهنگ تولید روستایی را گسترش داد؟

کیانی راد : همه اجداد ما کشاورز بوده اند و در روستاها محصول تولید می کردند بنابراین فرهنگ تولید وجود داشته است. نکته قابل توجه این است که مزیت های هر روستا باید شناخته شود.عمده این مزیت ها محصولات کشاورزی است اما مزیت های دیگری مانند گردشگری و صنایع دستی وجود دارد.آنچه اهمیت دارد این است که چگونه این مزیت ها را بشناسیم و چگونه اطلاع رسانی و معرفی کنیم و چگونه مزیت های حاصل از روستا را به خود روستا برگردانیم و به ثروت تبدیل کنیم.
در حال حاضر بسیاری از کشورها مانند چین و هند به این موضوع وارد شده اند که کشاورزی را مانند یک میراث در نظر می گیرند.اگر روستا به عنوان هویت میراثی کشاورزی شناخته شود این زنجیره ها تکمیل می شود و توجهات دولت ها را جلب می کند.

ضرب سکه : چگونه می توان قدرت مهارتی روستاییان را در کارآفرینی افزایش داد؟

فدایی : بسیاری از روستاهای ما از شرایط آب و هوایی بسیار خوبی برخوردارند اما ایجاد اقامتگاه خوب بسیار گران خواهد بود. نخست باید دسترسی گردشگر را به آن منطقه آسان کنیم و سپس از اقامتگاه های معمولی مانند پیش ساخته ها استفاده کنیم.
می توان فرهنگ سازی و آموزش روستاییان را با همان تلفن هایی که دارند پیش برد. به عنوان مثال با استفاده از یک سیستم متمرکز ، یک زنبوردار را مرحله به مرحله تربیت کنیم و توان تولید و مهارتی را با پرسش و پاسخ افزایش دهیم تا به سطح بالایی از کیفیت در محصول دست پیدا کند و درآمد خود را افزایش دهد.
توجه داشته باشید که اگر طرح خوب وجود داشته باشد و افراد بازدهی آن را تضمین کنند سرمایه گذار خوب وجود دارد.

ضرب سکه : چگونه می توان با سرمایه گذاری در روستاها شغل ایجاد نمود تا جوانان در روستا بمانند؟

اسفندیاری : در درجه اول آمایش روستایی باید مورد توجه قرار بگیرد . برای این موضوع پتانسیل های روستایی مانند گردشگری ،تولیدات کشاورزی و .. باید مدنظر قرار گیرد.
معاونت توسعه ریاست جمهوری وامی را از صندوق توسعه ملی با بهره بسیار پایین در اختیار بانک ها قرار داده است تا در رشته های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.روستاییان می توانند از این وام بهره ببرند و زیرساخت های مورد نیاز را با توجه به مزیت های روستا شناسایی کنند و در بحث اشتغال پایدار وارد عمل شوند.

دسترسی سریع
ضرب سکه