ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

شرط بقای کسب و کارها در دوران کرونا چیست ؟

کارشناسان راهکار بقای کسب و کارها و گذر از شرایط بحرانی این روزها را در سازش و تطبیق با دنیا می دانند.

1399/04/17
|
15:40

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو ؛ برنامه "ضرب سکه " با حضور دکتر کیان جعفری ، عضو شورای فناوری مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت علمی و مدیر گروه دانشکده برق دانشگاه شهید بهشتی ، مهدی مقسومی ، پژوهشگر ارشد بین الملل و توسعه دهنده کسب و کارهای حقوقی و دکتر علی داوری ، عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و متخصص استراتژی کسب و کار به موضوع استراتژی های بازگشت کسب و کار در بحران کرونا پرداخت .

*** ضرب سکه : سیاست تاب آوری در شرایط فعلی چه ضرورتی دارد ؟

دکتر جعفری : سیاست تاب آوری به معنای کلمه باید اجرایی شود و استراتژی های مختلفی را برای زیرمجموعه آن می توان درنظر گرفت . اگر این سیاست پیاده سازی نشود ، کسب و کارهای کشور به شدت آسیب خواهند دید .
با توجه به آنچه که تا کنون مشاهده شده است این استراتژی تا حدودی در کشور اجرا شده است و اگر این شرایط را با کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا مقایسه کنیم که افراد درخواست کننده بیمه بیکاری به 45میلیون نفر رسیده اند، می توان گفت جایگاه نسبتا خوبی داریم .
کسب و کارها در کشورهایی چون آلمان و فرانسه از ساز و کار حمایتی مطلوب برخوردارند ، در نتیجه تاب آوری بیشتری دارند . به همین دلیل ما باید سعی کنیم سیاست های حمایتی را همراه با استراتژی های مخصوص هریک از کسب و کارها به کار ببندیم تا از آسیب بیشتر آنها جلوگیری کنیم .

*** ضرب سکه : در شرایط فعلی چگونه می توان از بیکاری افراد جلوگیری کرد ؟

مهدی مقسومی : با سرعت فعلی در 10سال آینده همه کسب و کارها دیجیتال خواهند بود ؛ به معنای دیگر مشاغل آینده مانند امروز نیستند و تفاوت های چشمگیری با اکنون خواهند داشت؛ همان طور که این روزها مشاهده می کنیم کسب و کارهای سنتی جای خود را به دورکاری ها و مشاغل آنلاین داده اند . بسیاری از این مشاغل دورکار درآمد بهتری نسبت به شغل های سنتی دارند و افراد بهتر از گذشته به امور دیگر زندگی خود نیز رسیدگی می کنند .
خلاقیت و فناوری دو مولفه مهم برای رشد و ارتقای کسب و کارهاست .به نظر می رسد کسب و کارها راهی جز دیجیتالی شدن ندارند . از این رو در دنیای امروز به ویژه در شرایط شیوع ویروس جدید کلمه بیکاری معنا ندارد بلکه باید گفت فرد بیکار کسی است که توانایی سازش و تطبیق با شرایط روز را ندارد.

*** ضرب سکه : استراتژی های تاب آوری برای دوران کرونا و پس از آن چیست ؟

دکتر داوری : گزارشاتی در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در خصوص بحران کرونا منتشر شده است که یکی از آنها پنج استراتژی تاب آوری کسب و کار است . واقعیت این است که با شروع بحران کرونا ، تجربه جهانی این گونه است که چند مرحله برای کرونا مشخص شده است. مرحله نخست مراقبت های بهداشتی است. در اسفند و فروردین جامعه به شدت دچار ترس شده بود و افراد خود را قرنطینه کرده بودند. در اردیبهشت همزمان با تغییر سیاست های دولت و کاهش ترس جامعه وارد مرحله تاب آوری شدیم. مراحل بعدی در حال شروع شدن است که شامل مرحله بازگشت تا پساکروناست. در مرحله بازگشت کسب و کارها به اقدامات تضمین کننده بقا و رشد خود نیاز دارند که مدل هایی در دنیا برای نحوه تصمیم گیری و عملکرد منتشر شده است .
بر اساس میزان آسیبی که به کسب و کار وارد شده است وضعیت های متفاوتی ایجاد می شود. بر همین اساس کسب و کارها در دسته های مختلف طبقه بندی می شود . بخشی از آنها در زمان شیوع کرونا فروش خوبی دارند مانند صنایع غذایی و بهداشتی . تعدادی از آنها گرچه با کاهش فروش مواجه بوده اند اما آمارها نشان می دهد با تغییراتی که در خود ایجاد کرده اند به مرور در حالت رسیدن به شرایط عادی هستند که به این حالت نوسازی کسب و کار می گوییم چرا که به نوسازی دست زده اند ، مثلا به سمت روش های نوین مانند فروش آنلاین گرایش یافته اند .
مدل برخی از کسب و کارها در بحران فعلی آسیب جدی دیده است و نیاز به بازنگری دارند که مب توان به صنعت سینما اشاره کرد. در شرایطی که مردم آموخته اند با صرف هزینه کم و در خانه ، جدیدترین فیلم ها را تماشا کنند پس از کرونا رغبت کمتری به رفتن به سینما دارند از این رو مدیران این عرصه باید به دنبال ایجاد اشتیاق در مردم برای بازگشت به سینما پس از کرونا باشند .

*** ضرب سکه : تضعیت مشاغل و کسب و کارها در دوران پساکرونا به چه عواملی وابسته است ؟

دکتر جعفری : بسیاری از کسب و کارها پس از کرونا نیازمند ایجاد تمهیداتی برای ایجاد رونق هستند تا رشد کنند چرا که رفتار اجتماعی افراد در زمان کرونا تغییر می کند اما درباره سینما چنین چیزی درست نیست چرا که انسان یک موجود اجتماعی است و تجربه به اشتراک گذاشتن احساسات با پنجاه نفر در سالن سینما به جای چند نفر در خانه قابل مقایسه نیست .
به طورکلی کسب و کارهایی که به اجتماعی بودن انسان ها ارتباط دارد پس از کرونا با درمان این بیماری باز خواهند گشت اما کسب و کارهایی مانند فروشگاه ها که در این دوران به روش های آنلاین رو آورده اند ؛ به دلیل خو گرفتن مردم و تجربه لذت بخش حفظ زمان برای آنها ، باید روش های آنلاین را ادامه دهند و متدهای گذشته خود را تغییر دهند و محصولات خود را با روش های نوین به مردم ارائه دهند .

*** ضرب سکه : کسب و کارها چگونه باید خود را با شرایط جدید وفق دهند تا پابرجا بمانند ؟

مهدی مقسومی : زمانی که از مشاغل آینده سخن می گوییم ، منظور کسب و کارهایی است که دیگر شبیه شغل نیستند . به عنوان مثال در گذشته یک اپراتور برای پاسخگویی به تلفن استخدام می شد اما در حال حاضر این شغل حذف شده است .
بر اساس گزارشات سازمان های جهانی ، در سال های آینده 25 میلیون شغل از بین خواهد رفت . تمام این مشاغل قابلیت جایگزینی به صورت آنلاین یا استفاده از ربات و رایانه را دارند . این مسیر اجتناب ناپذیر است و ما با سرعت در آن حرکت می کنیم . شیوع کرونا بهانه خوبی برای بازنگری بسیاری از مسائل شغلی بود . به عنوان مثال در این روزها با نهادی تحت عنوان "سازمان مجازی " آشناتر شدیم . افرادی که تنها به تدریس یا سمینار حضوری معتقد بودند ناچار شدند به صورت آنلاین فعالیت خود را ادامه دهند.
به طور کلی می توان گفت کسب و کارهایی که بیشتر جنبه خیال پردازی انسان را بر می انگیزانند در آینده قابلیت جایگزینی ندارند و به همان روش سنتی می توانند ادامه دهند اما دیگر کسب و کارها به سمت جایگزینی خواهند رفت و باید خود را با روش های روز ارتقا دهند .

دسترسی سریع
ضرب سکه