صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

برنامه " ضرب سکه " با موضوع ( غنی سازی اوقات فراغت فرزندان با محوریت تولید و اشتغال ) با حضور دکتر فاطمه کبیری فر ، کارشناس فرهنگی و ارتباط تلفنی با گنجی ، کارشناس و مشاور اقتصادی خانواده روانه آنتن شد.

ضرب سکه : اگر فرزندم اشتغال داشته باشد و طعم ثروت و توانایی مالی را بچشد ، تحصیل را فراموش می کند.آیا کار کردن به تحصیلات او صدمه می زند؟

گنجی : پول یک عامل تقویت کننده تعمیم یافته است که بیش از یک نیاز ما را برطرف می کند.فرزندان را باید به کار کردن تشویق نمود چراکه تحصیل هم در نهایت باید منتهی به کار شود. اشتغال فعالیت جسمی است که نیازهای مختلف انسان را تامین می کند.

همچنین با ارتقای آموزش ، تحصیلات و مهارت می توان موفقیت های بسیاری در شغل بدست آورد.به عنوان مثال یک حسابدار با فراگیری زبان خارجی به جای انجام دادن حسابداری یک شرکت و درآمد اندک در یک شرکت خارجی استخدام شده است و درآمد بسیار بالایی دارد.

بنابراین خانواده باید این تصویر را برای فرزندان ایجاد نماید.یکی از راه های جلوگیری از آسیب این است که جوانان یک کار را برای کسب درآمد انجام دهند و به این ترتیب مشغله داشته باشند.

و به این موضوع نیز توجه داشته باشید که هرگز شغلی را به فرزندان تحمیل نکنیم.حتی اگر فرزند شما هرهفته شغل مورد نظر را تغییر می دهد نگران نباشید.چرا که آنها در حال آزمون و خطا هستند و توانمندی های خود را می شناسند و علاقمندی آنها برای یک شغل اهمیت ویژه ای دارد.

ضرب سکه : از چه سنی باید کودکان خود را با فضای کار و اشتغال در دوران فراغت آشنا کنیم؟

دکتر کبیری فر : اگر فرزندان شما در محیط خارج از خانه کار می کنند بهتر است پس از 12 سالگی و در محیط های امنی که خانواده تایید می کند ، باشد.

اگر فصد دارید مدیریت مالی را پیش از 12 سالگی به فرزند خود بیاموزید ، به کارهای مورد علاقه فرزندتان که در منزل انجام می دهد پول پرداخت کنید حتی اگر فرزند شما نقاشی کوچکی می کشد برای عمه ، خاله و دایی نمایشگاه کوچک برگزار کنید و بابت نقاشی هایش پول پرداخت کنید و از او بخواهید این پول را مدیریت کند.

واقعیت این است که گاهی برخی از مسائل جذابیت هایی را ایجاد می کند که ما را از بقیه جنبه ها دور می کند. بنابراین این مهارت که انسان بتواند به همه جنبه های زندگی خود بپردازد به سن خاصی مربوط نمی شود.

تجربه ای که افراد در اوقات فراغت خود به دست می آورند تعادل در جنبه های مختلف را به آن ها می آموزد.

به فرزندانتان اجازه دهید برنامه ریزی و مدیریت کنند ، تجربه کنند و مسئولیت پذیری را تحت نظارت والدین بیاموزند.

ضرب سکه : کارکردن نوجوانان چه سودی برای آنها دارد؟

گنجی : از زمانی که کودک معنای پول را فهمید باید به او پول تو جیبی بدهیم تا هم پس انداز را بیاموزد و هم قرض دادن و ... را یاد بگیرد.

علاوه بر کارهای روزانه که قصد داریم مسئولیت پذیری را به فرزندمان بیاموزیم ، در هرکدام از فعالیت های منزل که بتواند کمک کند.

اینکه فرزندان در کنار پدر خود کار کنند هم مسئولیت پذیری را می آموزند و هم می بینند که گذران زندگی برای پدرها چه کار سختی است و قدرشناسی بیشتری نیز داشتند.

همچنین آداب اجتماعی و ارتباط با مردم را نیز می آموزند.

اگر شغل مورد دلخواه شخص باشد و از این کار لذت ببرد به دنبال فرار از کار نیست و همواره در آن نوآوری دارد و خستگی از کار نیز بسیار کمتر خواهد بود.

برنامه ضرب سکه شنبه هر هفته ساعت 11 از رادیو گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • مبنای شروع حق کسب و پیشه از کجاست؟

  • کارمندان دولتی و غیر دولتی در پرداخت مالیات برابرند

  • تولید انبوه و پرسود بدون داشتن کارخانه را بیاموزید

  • چگونه در برابر مشکلات تاب آوری خود را افزایش دهیم

  • از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی غافل نشوید

  • عواقب عدم ثبت سند خودرو در دفتر اسناد رسمی

  • تاثیر بسته بندی نامطلوب بر بازار جهانی محصولات ایرانی

  • در فضای مجازی نمی توانید فرزند واقعی تربیت کنید

  • اشتغال کم ریسک و زود بازده

  • دورهمی های تلگرامی ؛ خوب یا بد؟