هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

بهترین مبنا در زبان و خط فارسی، مصوبات فرهنگستان است

جلوداریان در رادیو گفت وگو عنوان کرد: برای سامان زبان و خط فارسی باید در مرحله اول مبنا و اساسی وجود داشته باشد که بهترین مبنا، مصوبات فرهنگستان است.

1401/02/05
|
13:03
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ دکتر امید جلوداریان(مدرس درست نویسی) با برنامه«هشتگ گفتگو» در مورد زبان فارسی در برزخ فضای مجازی، مصاحبه کرد.

هشتگ گفتگو: برای کنترل غلط‌های گفتاری و نوشتاری فضای مجازی چه باید کرد؟

جلوداریان: باید برای هر کاری مبنا و اساسی وجود داشته باشد. دستور خط فرهنگستان، مصوب دارد و حتماً باید مبنای کار در نوشتار، دستور خط فرهنگستان باشد؛ اگر بنا است زبان و خط فارسی سامان پیدا کند و از وضعیت فعلی بیرون بیاید در مرحله اول باید مبنا و اساس وجود داشته باشد که بهترین مبنا در زبان و خط فارسی، مصوبات فرهنگستان است.

هشتگ گفتگو: آیا معرفی واژه‌های معادل در شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار است؟

جلوداریان: ما واژه‌های بیگانه را از گفتار مسئولان و اهالی رسانه رصد می‌کنیم، یکی از پر کاربرد ترین و تاثیرگذارترین گونه‌های زبان معیار، گونه رسانه‌ای است به همین علت از اهالی رسانه شروع کردیم که به تدریج آثارش را در جامعه می‌بینیم و در این چند ماهی که به این کار پرداختیم؛ آثار محسوسی در گفتار و نوشتار مسئولان و اهالی رسانه دیده شده است. فضای مجازی جدای از رسانه نیست و خود یک نوع رسانه با تاثیرگذاری زیاد است.

هشتگ گفتگو: چه میزان رسانه در جایگزین‌های درست، موثر است؟

جلوداریان: معیار چند گونه دارد که اصلی‌ترین آن گونه رسانه‌ای است. تاثیرگذاری رسانه مسلم است و بی‌تردید خیلی از واژه‌هایی که به شکل درست وجود دارند از تأثیر رسانه است. متاسفانه مترجمانی که در رسانه هستند به اصول و قواعد ویرایشی و نگارشی آگاه نیستند و بخشی از واژه‌های بیگانه را این دوستان به رسانه تزریق می‌کنند.

هشتگ گفتگو: چگونه در فضای مجازی از آسیب به زبان و نوشتار جلوگیری کرد؟

جلوداریان: کانال‌های آموزشی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که افراد می‌توانند به آنها رجوع کنند و نکته‌های آموزشی را ببینند و یاد بگیرند و آسیب‌ها را بشناسند و باید دقت شود، نوشتار متفاوت با گفتار است.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو