هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

مشاور وزیر ارتباطات در تنظیم‌گری فضای مجازی: تنظیم‌گری بیش از اینکه محدودیت باشد هم راستا سازی است

امامیان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: تنظیم‌گری بیش از اینکه محدودیت باشد هم راستا سازی است و دنبال این است که منافع عمومی جامعه را با منافع فعالین بخش خصوصی هم راستا کند.

1401/02/28
|
12:33
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه«هشتگ گفتگو» با حضور دکتر علی زرودی(مدرس دانشگاه و کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس) و ارتباط تلفنی با محمد صادق امامیان(مشاور وزیر ارتباطات در تنظیم گری فضای مجازی) و موضوع کاربرد ICT در تنظیم گری فضای مجازی، روانه آنتن شد.

هشتگ گفتگو: اکوسیستم تنظیم‌گری چه میزان در سیاست گذاری‌ها ضروری است؟

امامیان: فناوری‌های نوین علاوه بر اینکه فرصت‌های قابل توجهی را در زندگی بشر فراهم می‌کنند همزمان تهدیدات جدید و غیر قابل پیش بینی همراه خود دارند و مداخله و قاعده گذاری حاکمیت برای فناوری‌های نوین کاملاً جهانی است و همه به این فکر می‌کند که تکنولوژی منافع زیادی برای بشر دارد همزمان می‌توانند منشاء آسیب‌های فراوان باشد. تنظیم گری بیش از اینکه محدودیت باشد هم راستا سازی است و دنبال این است منافع عمومی جامعه را با منافع فعالین بخش خصوصی هم راستا کند.

هشتگ گفتگو: آیا تنظیم گری فضای مجازی به معنای ایجاد محدودیت است؟

زرودی: فیلترینگ یکی از ابزارهای تنظیم‌گری است، ابزاری که ناکارآمدی خود را در برخی موارد نشان داده است. باید در تنظیم گری یک روحیه پدرانه داشت و تنظیم‌گر باید در مورد مقررات و اتفاقات جدید به کسب و کارهای بازار و افراد، آگاه سازی کند و اگر اختلافی بین فعالین این حوزه به وجود آمد پدرانه حل اختلاف کند.

هشتگ گفتگو: با توجه به اینکه مدیریت فضای مجازی در اختیار ما نیست، آیا تنظیم گری در این فضا امکان پذیر است؟

امامیان: شاید تعبیر اینکه فضای مجازی در اختیار ما نیست دقیق نباشد. در بستر جدید، تعاملی وجود دارد که بازیگران متعددی در آن هستند. اولین راهبردی که کشور در این زمینه اتخاذ می‌کند؛ بازیگران بزرگ فعال در کشور باید دارای تعهدات منافع عمومی کشور باشند یعنی باید پلتفرم‌ها و بسترها را تقویت کنیم تا بازیگران داخل، در این حوزه فعال باشند، در این زمان بیشتر فضای مجازی را در اختیار می‌گیریم.

هشتگ گفتگو: آیا تنظیم گری امکان پذیر است؟

امامیان: حتماً امکان پذیر است. اصلی‌ترین فعالین این حوزه شرکت و رسانه‌های ایرانی خواهند بود و ما باید زمینه اصلی را در فضای رسانه‌ای کشور در اختیار رسانه‌های داخلی قرار دهیم. قابل توصیه است هر سیاستی دست برتر را در بازار رسانه‌های داخل به رسانه ایرانی بدهد. هر آنچه به علت تنگ نظری‌ها و ملاحظات کوتاه مدت عملاً به محدود شدن قدرت رسانه‌های داخلی می‌شود به ناچار موجب اقتدار بیشتر رسانه‌های بین‌المللی که جایگاه آمریکایی دارند خواهد شد. که در این صورت قدرت چانه زنی به شدت پایین می‌آید.

هشتگ گفتگو: چگونه ارتباطات حضوری را باز تولید کرد؟

زرودی: تلاش‌های بسیاری شده و فیلم‌های زیادی ساخته شده که آدم‌ها در آن فضا یک هویت جدید پیدا کنند و ارتباطات جدید شکل گیرد. در پژوهشهای روانشناختی و ارتباط شناسی معضلی وجود دارد که حتی در شدیدترین حالت مجازی جایگزین ارتباط حضوری نمی‌شود.

هشتگ گفتگو: آیا خود تنظیم گری جزء حوزه تنظیم‌گری است؟

زرودی: طبق علوم اجتماعی؛ باید مردم را در تنظیم‌گری مشارکت دهیم و اصل ادبیاتش بر این است که نهادهای بخش مردمی به تنظیم‌گری ورود کنند و ناظر به برخی مصادیق، از فرزندان در مقابل محتوای ناسالم محافظت کنند. معمولاً رصد می‌کنند و ویدیو‌هایی که محتوای مضر دارند را طبقه بندی و فیلم‌های مختلف را معرفی می‌کنند و این به عنوان یک الگوی مکمل برای سایر انواع تنظیم‌گری الگوی کارآمدی است.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو