هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتك گفت و گو بررسی شد: آموزش اخلاق کاربری در فضای مجازی

برنامه " هشتک گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع ( اخلاق رایانه ای، اصول و قواعد آن ) با حضور خانم دکتر افکاری ، روانشناس ترس ، خانم دکتر عسکریان ، روانشناس کودک و سرهنگ صالحی ، رئیس پلیس فتای غرب تهران روانه آنتن شد.

1396/06/01
|
09:50

هشتک گفت و گو : چگونه می توانیم اخلاق در کاربری فضای مجازی را آموزش و ترویج دهیم ؟

دکتر افکاری : اگر قرار باشد مساله اخلاق را آمورش دهیم تا افراد در زمینه های مختلف مانند فضای مجازی از آن استفاده کنند ، باید دو نوع برنامه را در دستور کار خود قرار دهیم.

برنامه اول به صورت آشکار است که می توان به صورت کتاب درسی در قالب تکلیف و پرسش در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گیرد.

برنامه دوم پنهان است و شامل آن چیزی می شود که فرزندانمان از نظام آموزشی ، جامعه و خانواده می آموزند.باید توجه داشت کودکان بیشتر از دیده ها می آموزند تا شنیده ها.

اخلاق چیزی نیست که در قالب پند و نصیحت بتوان به کودکان آموزش داد.در وهله اول باید خودمان به اخلاق پایبند باشم.در فضای محبت آمیز میان والدین و فرزند اگر خطایی از جانب کودک و نوجوانان در فضای مجازی سربزند براحتی بازگو می شود و برای آن چاره اندیشی می شود.

هشتک گفت وگو : زمانی که والدین سیم کارت خود را در اختیار کودکان خود قرار می دهند ، سیم کارت دانش آموزی می تواند کاربرد داشته باشد؟بسیاری از والدین معتقدند اگر فرزندمان از تلفن همراه ما استفاده کند کنترل آنها آسانتر می شود.نظر شما چیست؟

عسکریان : پیش از آنکه هدف ما تنها کنترل فرزندمان باشد، باید بدانیم کنترل در چنین فضایی تقریبا غیر ممکن است و باید به فکر نهادینه کردن رفتار و اخلاق صحیح در استفاده از این فضا باشیم و کودک را از پیامدهای استفاده اشتباه از این فضا را به او گوشزد کنیم.یعنی پیش از آنکه کودک احساس کند کنترل گری مانند پدر و مادر وجود دارد که استفاده او را از فضای مجازی رصد می کند خود عواقب و پیامد کاربرد نادرست را بداند.

هشتک گفت وگو : برای افرادی که در دام سودجویان گرفتار شده اند چه توصیه ای دارید؟

سرهنگ صالحی : متاسفانه مردم با وجود اینکه متضرر شده اند اما از مراجعه به پلیس و بیان حقایق هراس دارند.

به طور معمول افراد سودجود با افراد به مدت چندماه ارتباط برقرار می کنند و با افزایش صمیمیت درخواست عکس های شخصی می کنند و پس از مدتی اقدام به باج خواهی می کنند.

بسیاری از کاربران به دلیل این که اطلاعات کمی دارند با افراد سودجو همکاری می کنند و از نظر مالی یا مسائل دیگر افراد کلاهبردار را تامین می کنند به امید اینکه اسناد و یا عکس هایشان از دست آنها در امان باشد و آبرویشان حفظ شود اما غافل از اینکه شخص اخاذی کننده هیچگاه از اخآذی دست بر نمی دارد.

هشتک گفت و گو : بسیاری از افراد معتقدند به دلیل خطرناک بودن فضای مجازی نباید از آن استفاده کرد .آیا این تفکر درست است؟

سرهنگ صالحی : فضای مجازی بخش بزرگی از فعالیت های روزانه ما را به خود اختصاص می دهد و میتواند فواید زیادی برای جامعه و فرد داشته باشد.قطعا اجتناب از این فضا امکان پذیر نیست اما آنچه که اهمیت دارد فرهنگ ، علم و دانش تخصصی برای استفاده از این فضاست.

بسیاری از افرادی که به پلیس فتا مراجعه می کنند افراد موجهی هستند که در این فضا متضرر شده اند .

اینجاست که بحث فرهنگی مطرح نیست بلکه داشتن علم برای تعیین محدوده در شبکه های اجتماعی مطرح است.

بنابراین با بالابردن دانش در این زمینه می توان از این فضا استفاده مطلوب کرد و آسیب ندید.

هشتک گفت وگو : اگر شخصی بخواهد به دلیل مزاحمت و ایجاد مشکل در فضای مجازی از شخصی شکایت کند ، چه مراحلی را باید طی کند؟

سرهنگ صالحی : زمانی که شهروندان متضرر می شوند ابتدا لازم نیست به پلیس مراجعه کنند.شهروندان با مراجعه به دادسرا پرونده تشکیل می دهند و بر اساس دستور قضایی که صادر می شود ، پلیس وارد عمل می شود و صحت این موضوع را بررسی می کند و سپس پرونده تکمیل شده را به دادسرا ارسال می کند.

هشتک گفت وگو : سریعترین و قدرتمندترین روش برای جلوگیری از گسترش بی اخلاقی در فضای مجازی و دیجیتال چیست ؟

عسکریان : اطلاع رسانی دقیق به افراد بهترین راه است.ما باید روش استفاده صحیح از این فضا را آموزش دهیم.بزرگترین ضربه ای که افراد در این فضا می خورند دوست یابی است.

اگر آموزش کافی به افراد داده شود که این فضا برای زندگی شما مفید است اما دوستی های آن به صورتی نیست که بتوانیم در واقعیت نیز با همان کیفیت آنهارا ببینیم و نیاز به دقت بیشتری دارد.

در حال حاضر شکل گیری بسیاری از ازدواج ها و دوستی های فعلی در فضای مجازی است.این موضوع نشان دهنده عدم شناخت ما از این فضاست و به درستی آن را معرفی نکرده ایم.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو