هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

كارشناس ارشد امنیت سایبری هشدار داد؛ به سایت های دارای نماد اعتماد به طور کامل اطمینان نکنید

کارشناس ارشد امنیت سایبری پلیس فتا در خصوص خرید از سایت ها و نرم افزارها هشدار داد و نکاتی را برای خرید کالاهای دست دوم برشمرد.

1396/12/14
|
13:15
|

برنامه " هشتگ گفت و گو " با موضوع حراج های نوروزی اینترنتی خطرات و هشدارها با حضور دکتر آرزو خسروی ، دکترای مدیریت و کارآفرین و سرهنگ علی محمد رجبی ، کارشناس ارشد امنیت سایبری پلیس فتا روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو : فرآیند تبلیغ یک محصول برای فروش اینترنتی چگونه است؟ارزیابی و قیمت گذاری کالاها به چه صورت انجام می شود تا مشتری از خرید خود اطمینان داشته باشد؟

دکتر خسروی : این موضوع بسیار ساده است و پروسه این فرآیند به نحوه طراحی سایت و نوع خدماتی که به مشتریان ارائه می شود بستگی دارد. به عنوان مثال من به عنوان یک بانو مسائلی را در نظر گرفتم که برای خانم ها اهمیت زیادی دارد.
جزییات سایت باید مدنظر قرار گیرد تا مشتری با اطمینان خاطر خرید کند. بسیاری از سایت ها عکس برداری محصولات خود را در آتلیه های تخصصی انجام نمی دهند در حالی که بسیار تاثیر گذار است.
این نوع عکس برداری در درجه اول به مشتری این امکان را می دهد که خیلی دقیق با محصول آشنا می شود و در درجه دوم چون مشتری رضایت کافی دارد ، به مشتری بعدی تبدیل می شود و به دیگران هم توصیه می کند.
از سوی دیگر با وجود اینکه در سایت ما امکان برگشت کالا تا 7روز وجود دارد اما تا کنون برگشت کالا بسیار به ندرت و به دلیل تعویض اتفاق افتاده است.این موضوع به دلیل عدم بزرگنمایی در عکاسی و ارائه تصویر دقیق از کالا و حاصل احترام به شعور مشتری است.همچنین علاوه بر عکس اطلاعات کاملی از کالا باید در دسترس افراد قرار بگیرد.
مورد بسیار با اهمیت برای سایت ما این است که کالاها درجه کیفی الف باشند و این موضوع هم به نفع فروشنده و هم خریدار است.
همچنین باید درگاه های اینترنتی خوب با بانک های قوی در سایت قرار بگیرد تا مشتری فرآیندهای لازم را داشته باشد.


هشتگ گفت و گو : رایج ترین روش های کلاهبرداری در خرید های اینترنتی چیست؟

سرهنگ رجبی : متقلبان از روش هایی مانند پاپ آپ ، بنرهای تبلیغی که در سایت های سرگرمی وجود دارند ، لینک هایی که در شبکه های اجتماعی وجود دارند که با شگردهای رسانه ای قوی مانند تخفیف های باورنکردنی ، فروش فوق العاده نوروزی و عبارت های اغوا کننده سعی می کنند مشتری را به سایت های خود ببرند. در این حالت مشتری به URL سایت مورد نظر کمتر توجه می کند و زمینه آسیب پذیری به وجود می آید.
بسیاری از سایت های متقلب حتی نماد اعتماد الکترونیک Eنماد را دارند.ممکن است سایت مورد نظر نماد را قبلا برای یک محصول دریافت کرده باشد و حالا برای محصولات دیگر به صورت غیرقانونی از آن استفاده می کند.
ممکن است فروشگاه مورد نظر خرید و فروش هم انجام دهد اما از عهده تحویل به موقع برنیاید یا اینکه اصالت کالای مورد نظر رعایت نشود که خود این موضوع از دلایل نارضایتی است.
بنابراین تنها تکیه بر نماد اعتماد الکترونیک کافی نیست و باید در مورد سایت مورد نظر تحقیق انجام داد.

هشتگ گفت و گو : چرا کالاهای عرضه شده در سایت قیمت پایین تری نسبت به بازار دارند؟

دکتر خسروی : زمانی که در کسب و کار اینترنتی یک برند قوی شوید می توانید محصولات خود را بدون واسطه به فروش برسانید و همین موضوع سبب کاهش قیمت می گردد.
حاشیه سود برای کالاهای مختلف متفاوت است.به عنوان مثال صنایع دستی که حاصل دسترنج زنان سرپرست خانوار است که با حاشیه سود 10 تا 15 درصد به فروش می رسد چرا که برای ما مهم است که محصولات آنها زودتر به فروش برسد.به صورت کلی حاشیه سود از 20 درصد فراتر نمی رسد.

هشتگ گفت و گو : آیا ساز و کار نظارتی در حوزه کسب و کارهای اینترنتی به منظور جلوگیری از قاچاق وجود دارد؟

سرهنگ رجبی : فروشگاه هایی که معتبر هستند نظارت بر آنها صورت می گیرد اما مشکل سایت هایی است که بدون مجوز فعالیت می کنند که می توانند سریع رشد کنند و افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهند.بسیاری از افراد بدون اینکه به تبعات خرید از این سایت ها بیاندیشند از آنها خرید می کنند.بنابراین خود مردم در گسترش این سایت ها و کانال ها نقش مهمی دارند.چرا که تا زمانی که تقاضا وجود دارد ، عرضه نیز وجود دارد.
آنچه که در پلیس فتا صورت می گیرد پالایش پیش دستانه و رسیدگی به شکایت های مردمی است.اگر مردم موارد تقلب و کلاهبرداری را مشاهده کردند در بخش گزارش های مردمی باید به پلیس اطلاع دهند تا رسیدگی شود.

هشتگ گفت و گو : آیا بر فروش کالاهای دست دوم که در سالهای اخیر رواج زیادی پیدا کرده است نظارتی وجود دارد؟

سرهنگ رجبی : در بخش فروش محصولات دست دوم که بیشتر از طریق دو اپلیکیشن موبایلی انجام می شود مردم توجه داشته باشند که اپلیکیشن ها مجوز قانونی دارند و الزامات پلیسی را رعایت می کنند اما اینکه جنس دست دومی که توسط افراد در اپلیکیشن ارائه می شود قاچاق ، دست دوم باشد یا آنچه که ابراز شده نباشد بر عهده دارنده سایت نیست.اینجا سواد و آگاهی مردم است که کارساز است.
نکاتی که مردم باید رعایت کنند تا از فضای خرید و فروش اینترنتی آسیب نبینند و در دام سودجویان گرفتار نشوند به شرح زیر است ؛

1- به قیمت های باورنکردنی اعتماد نکنید و حتما به آن مشکوک شوید.به عنوان مثال سودجویان یک کالای لوکس را با قیمت خیلی پایین به فروش می گذارند و افراد با اشتیاق اقدام به خرید می کنند و پول را به حساب شخص کلاهبردار واریز می کنند. شخص کلاهبردار ممکن است از ده ها نفر این مبلغ را دریافت کند.
بنابراین امکان رسیدگی آنلاین به این موضوع غیرممکن است چرا که برخورد با چنین مسائلی دستور قضایی و فرآیند رسیدگی به جرم نیاز دارد.
2- اگر می خواهیم کالای دست دوم را به فروش برسانیم نباید در هر زمان از شبانه روز و به هر فردی اجازه ورود به منزل را بدهیم.حتما نکات امنیتی را رعایت کنید و سعی کنید تنها نباشید ، اجناس گران قیمت منزل در دید نباشد .
3- در خصوص دریافت مبلغ احتیاط لازم را رعایت کنید.گاهی افراد سودجو با ارائه رسیدهای تقلبی یا عدم تکمیل فرآیند انتقال وجه ادعای پرداخت وجه را می کنند ، پس حتما حساب خود را چک کنید.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو