هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفت و گو عنوان شد؛ افسردگی و سرخوردگی حاصل اعتیاد به اینستاگرام

پژوهشگر و روانشناس خانواده مطرح کرد: بانوان خود را درگیر اینستاگرام و فضای مجازی می کنند که سبب می شود از هدف و وظیفه اصلی خود دور و دچار سرخوردگی و افسردگی شوند.

1397/03/28
|
13:15

برنامه " هشتگ گفت و گو " با موضوع پیکان اینستاگرام به سمت سلامت روان جامعه از جمله زنان ایرانی با حضور دکتر مسعود نویدی مقدم ، مدرس دانشگاه، پژوهشگر و روانشناس خانواده و ارتباط تلفنی با علیرضا آل داوود ، کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی روانه آنتن شد.

هشتگ گفت و گو: دلایل گرایش انسان ها به خصوص بانوان برای تایید شدن یا به اصطلاح لایک شدن در فضای مجازی چیست ؟

دکتر مسعود نویدی مقدم : زمانی که فرد جذابیت لازم را در محیط واقعی خود نداشته باشد به سمت طبقه های مجازی حرکت می کند. به همین دلیل بیشترین آمار عضویت اینستاگرام مربوط به بانوان و جوانان است. عدم دریافت محبت و توجه از همسر و اطرافیان سبب گرایش افراد به فضاهای غیر واقعی می شود.
این مسئله در روانشناسی فرافکنی نامیده می شود که در آن فرد از یک موقعیت به موقعیت دیگر جابجا می شود و تجسم فرد از ماموریت زندگی خدشه دار می شود.یعنی به جای اینکه اهداف اصلی زندگی خود را دنبال کند اهداف دیگری را دنبال می کند.
گاهی افراد برای دریافت لایک در اینستاگرام بیش از حد درگیر برخی موضوعات و مسائل می شوند و حتی ناکامی برای برخی زمینه ساز پرخاشگری را به وجود می آورد.

هشتگ گفت و گو: چرا ما برخی رفتارها را در دنیای واقعی نمی پسندیم اما در دنیای مجازی آنها را لایک می کنیم؟

علیرضا آل داوود : متاسفانه در فضای مجازی ارزش ها و ضد ارزش ها جا به جا شده است.گاهی افراد جامعه برای یک اتفاق واکنش خاصی نشان نمی دهند و بی تفاوت از آن گذر می کنند یا حتی عکس العمل بدی نشان می دهند اما همان افراد در فضای مجازی برای ایجاد کمپین ها دست به کار می شوند و در بسیاری از مسائل عمومی مشارکت می کنند. این موضوع از طرفی به این خاطر است که فضای مجازی شرایط راحت تری برای آنها ایجاد می کند که می توانند در خانه خود تنها با یک کلیک کار خود را انجام دهند.از سوی دیگر فعال شدن حس لذت و پاداش در افراد است.
لایک کردن تنها به تبعیت از دیگران در حوزه های علمی بسیار فاجعه بار تر از بخش های دیگر است. در این حالت افراد خود را بالاتر از دیگران می بینند و تنها با یک کپی کردن آن را در صفحه خود قرار می دهند.

هشتگ گفت و گو: حضور بی هدف و بیش از اندازه در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام چه تبعاتی در پی دارد؟

دکتر مسعود نویدی مقدم : طبق بررسی های انجام شده در جامعه علمی کشور بیشتر افرادی که در اینستاگرام فعالیت می کنند افراد جوان و خانم هستند.متاسفانه افراد زیادی به ما مراجعه می کنند که از رفتار همسر خود گله مند هستند و عنوان می کنند که خانم وقت زیادی را در فضای مجازی به خصوص اینستاگرام می گذراند و از زندگی واقعی غفلت کرده است.بنابراین گرمای زندگی به فضای مجازی منتقل شده است.
بیشتر مشکلات بشر امروز به دلیل درماندگی است که جلوی پیشرفت فرد را می گیرد و او را متوقف می کند.در این حالت فرد اهداف خود را در دسترس و نزدیک می بیند اما به دلیل عدم تلاش به آنها نمی رسد و دچار سرخوردگی و افسردگی می شود.

علیرضا آل داوود : زمانی که لایک گرفتن به یک ارزش تبدیل شود مشکلات بسیار زیادی به دنبال دارد. پژوهش ها حاکی از این است که مردم کشور مان به طور میانگین روزانه 8 الی 9 ساعت برای این فضا وقت صرف می کنند و به سمت اعتیاد پیش می روند که یک اختلال روانشناسی جدی است.
متاسفانه در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام محتوای مایوس کننده افزایش چشمگیری دارد.بنابراین ما باید از این فضا دور شویم تا اخبار منفی از زندگی فردی و اجتماعی ما دور شود.در این حالت حرکت اجتماعی در جامعه متوقف می شود و کشور رو به زوال خواهد رفت.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو