هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

رئیس انجمن صیانت از كودكان آنلاین هشدارداد: اختلال در حواس کاربران؛ پیامد بی نظمی در استفاده از فضای مجازی

صدیق میرزایی گفت: تحقیقات نشان داده است انسان هایی که به صورت نامنظم و بی نظم از فضای مجازی استفاده می کنند ذهن آنها هر 3 دقیقه یکبار به حواسپرتی دچار خواهد شد.

1397/07/23
|
11:50

برنامه "هشتگ گفت و گو" با موضوع اینکه چرا وقت گذرانی ایرانیان در شبکه های اجتماعی نگران کننده است؟ با حضور حمید صدیق میرزایی مدرس دانشگاه، پژوهشگر، مولف، کارشناس فضای مجازی و سواد رسانه ای و رئیس انجمن صیانت از کودکان آنلاین و ارتباط تلفنی با دکتر محمدصادق افراسیابی رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

هشتگ گفت وگو: علت استفاده زیاد ایرانیان از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چیست؟

صدیق میرزایی: در حال حاضر درصد بالایی از ایرانیان، گوی سبقت را از کشورهای دیگر در استفاده از مجازی ربوده اند و به شدت درگیر این فضا هستند. متوسط میزان زمان سپری شده روزانه توسط کاربران در سطح دنیا 135 دقیقه اعلام شده است. متوسط استفاده از شبکه های اجتماعی در کشور ژاپن 19 دقیقه و در فیلیپین 3 ساعت است.
در قبال گزارش های غیررسمی، گزارش متقن و رسمی در کشور این رابطه نداریم. آنچه که امروز از تریبون های مختلف مطرح می شود عددهایی حدود 5 تا 9 ساعت استفاده متوسط روزانه ایرانیان از فضای مجازی است. زمان یک فرصت طلایی است و ما برای با ارزش ترین سرمایه خود کم ترین ارزش را قائل هستیم.
علت وقت گذارنی مخاطب ایرانی در فضای مجازی این است که آموزه های فرهنگی راجع به اهمیت زمان زیستن برای او کمرنگ بوده است و بنابراین فرد حاضر است وقت خود را در فضای مجازی سپری کند. در نظام آموزش و پرورش ما مشکلات جدی وجود دارد. یک دانش آموز در طول 12 سال آموزش های مختلفی را فرامی گیرد اما هیچ کتاب درسی با عنوان مهارت های مدیریت زمان وجود ندارد.
امام سجاد (ع) می فرمایند: " من تاسف می خورم در زمانی که کسی سرمایه ای را از دست می دهد حسرت می خورد اما در هنگام غروب آفتاب از اینکه روز و جان خود را از دست داده حسرت نمی خورد."
مخاطب باید تفکر کند زمانی که با هیچ چیزی قابل جبران نیست و در فضای مجازی صرف می شود نوعی از دست دادن سرمایه است.

هشتگ گفت وگو: زمان تلف شده ایرانیان در فضای مجازی چه قدر سود و به جیب چه کسانی خواهد رفت؟

صدیق میرزایی: علاوه بر از دست رفتن سرمایه زمان در حین استفاده از شبکه های اجتماعی ارزش و اعتبار دلاری این شبکه ها نیز ارتقا داده خواهد شد. بدون شک ارزش و اعتبار شبکه های اجتماعی امروز به تولید محتوا و حضور کاربران است.

هشتگ گفت وگو: علل وقت گذرانی ایرانیان در فضای مجازی چیست؟

افراسیابی: فضای مجازی گاهی به یک چالشی تبدیل می شود که نمی توان آن را مدیریت کرد. مسئله اصلی اینجاست که فضای مجازی دارای جذابیت های نامحدودی است که هرچه قدر برای آن زمان می گذاریم باز هم کشش و جذابیت دارد. علت اینکه کاربران نمی توانند استفاده مناسبی از فرصت های این فضا داشته باشند به موضوعات فرهنگی بر می گردد. مسلماً راهکارهای سلبی پاسخگو نخواهد بود بنابراین باید به سمت فرهنگ سازی آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی در سنین کودکی و نوجوانی رفت.
فرهنگ سازی در این باره با کتاب ممکن نیست چراکه نقش معلمی که کتاب را تدریس می کند خیلی مهم تر از خود کتاب است. بنابراین معلم باید تجربیات را با زبان کودکانه به دانش آموز یاد دهد و آن را در وجود فرد نهادینه کند.

هشتگ گفت وگو: آسیب های وقت گذرانی در فضای مجازی و راهکار آن چیست؟

صدیق میرزایی: تحقیقات نشان داده است انسان هایی که به صورت نامنظم و بی نظم از فضای مجازی استفاده می کنند ذهن آنها هر 3 دقیقه یکبار به حواس پرتی دچار خواهد شد. باید در مورد مفهوم زمان بازنگری شود و آموزش هایی لازم در این رابطه به کاربران ارائه شود.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو